PARTNERZY PORTALU

Prawie 7 mld zł, pół miliarda miesięcznie. Szykują się ogromne inwestycje

Prawie 7 mld zł, pół miliarda miesięcznie. Szykują się ogromne inwestycje
Tylko w 2021 r. na inwestycje w sektorze przesyłu i dystrybucji energii największe grupy wydały 6,91 mld zł mat. pras.

Tylko w 2021 r. na inwestycje w sektorze przesyłu i dystrybucji energii największe grupy wydały 6,91 mld zł. Inwestycje w sieci są jednym z priorytetów założeń do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) przyjętych przez rząd w marcu 2022 r.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Tylko w 2021 r. na inwestycje w sektorze przesyłu i dystrybucji energii największe grupy wydały 6,91 mld zł, rok wcześniej inwestycje sektora sięgnęły 8,44 mld zł.
 • Zgodnie z założeniami do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. z marca 2022 r., priorytetem są działania wzmacniające rozwój sieci elektroenergetycznych i mechanizmów automatyzacji.
 • W kolejnych latach inwestycje sieciowe będą równie duże lub nawet większe - wielomiliardowe inwestycje planują PSE oraz dystrybutorzy energii. 
 • Więcej o temacie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Rejestracja na wydarzenia trwa.

W dyskusji o rozwoju źródeł odnawialnych w Polsce pojawia się także wątek sieci elektroenergetycznych, ale nie jest to wątek dominujący. A dominujący powinien być, ponieważ to od stanu sieci elektroenergetycznej zależy tempo rozwoju źródeł odnawialnych.

Czytaj także: Rekomendacje dla polskiej energetyki na czas wojny

Coraz częściej słychać od inwestorów w OZE, że wydłuża się czas przyłączenia źródeł do sieci, rośnie też liczba odmów takich przyłączeń. W tej kwestii ma nastąpić poprawa. 

Strategiczne sieci

29 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) – wzmocnienie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, przedłożone przez ministra klimatu i środowiska.

- Priorytetem pozostaną działania wzmacniające rozwój sieci elektroenergetycznych, mechanizmów automatyzacji oraz zapewniające wysoki poziom cyberbezpieczeństwa - czytamy w założeniach. 

Od lat grupy energetyczne na inwestycje sieciowe wydają kilka miliardów złotych rocznie, czasami więcej niż w źródła energii. Tylko w 2021 r. na inwestycje w sektorze przesyłu i dystrybucji energii największe grupy wydały 6,91 mld zł, rok wcześniej inwestycje sektora sięgnęły 8,44 mld zł.

Tauron - 2,04 mld zł

Najwięcej w 2021 r. na inwestycje w sieć elektroenergetyczną wydał Tauron. Inwestycje grupy w tym obszarze wyniosły 2,04 mld zł. Dla porównania, wartość wszystkich inwestycji Taurona w 2021 r. to 2,93 mld zł.

Na budowę nowych przyłączy Tauron w 2021 r. wydał 1,01 mld zł, na modernizację i odtworzenie majątku sieciowego 877 mln zł, a na system łączności dyspozytorskiej 38 mln zł.

Energa - 1,52 mld zł

Na drugim miejscu pod względem wartości inwestycji sieciowych w 2021 r. uplasowała się grupa Energa. 

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Prawie 7 mld zł, pół miliarda miesięcznie. Szykują się ogromne inwestycje

 • Przykre 2022-04-19 10:50:53
  Nawet redakcja WNP ma tak zakodowane, że stale lansuje tezę iż "stanu sieci e-e zależy tempo rozwoju OZE". A nie może to być zsynchronizowane ? I po kiego diabła tworzone są kolejne PEP-y i aktualizacje do tych POLITYK ?
 • Pan Tadeusz 2022-04-19 10:45:35
  Dobrze, że prowadzone są inwestycje w przesył i dystrybucję, nie mniej biorąc pod uwagę obecne koszty wszystkiego, począwszy od kosztów pracowniczych, sprzętu, urządzeń czy materiałów eksploatacyjnych i są to nadal niewielkie nakłady inwestycyjne względem obecnych potrzeb. Przesył i dystrybucja od bez mała 20 lat cierpi na braki inwestycyjne w rozwój. Błędem było, że w okresie zmian w energetyce dokonano podziału dystrybucji na kilka spółek przypisując je grup energetycznych zamiast powołania jednej silnej spółki Dystrybucyjnej, w której SP miałby 100% udziałów. Przecież mocna i dobrze rozbudowana infrastruktura to silne Państwa i bezpieczeństwo ich obywateli. Pozwoliło by to na zbudowaniu jednego silnego przedsiębiorstwa dystrybucyjnego, który posiadał by jeden system IT czy równy rozwój w sieci energetyczne na terenie całej Polski, wdrażanie automatyki stacji i inteligentnych sieci. Za to na pewno stracono dużo czasu oraz środków finansowych - inne koszty budowy 20 lat temu vs obecne koszty, nie wspominając o kosztach w następnych latach.
 • Zbigniew 2022-04-19 10:02:43
  Przesył i dystrybucja elektryczności w Polsce to Pięta Achilesowa naszej energetyki. Modernizacje i inwestycje w tym sektorze są niezbędne. Bez działań w tych sektorach nie zrealizujemy rozwoju w kierunku zielonej elektryczności.
 • Albin 2022-04-19 08:35:36
  I po co narażać te strategiczne sieci na cyberataki, terrorystów lub rakiety? Nie lepiej to rozproszyć parę setek mini-elektrowni po całym kraju i zasilać je z lokalnych źródeł odpadowej biomasy?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.205.66.93
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!