PARTNERZY PORTALU

Preferencje dla ciepła z OZE już za progiem

Zbyt powolna zmiana miksu paliwowego ciepłownictwa może doprowadzić do kumulacji inwestycji w sektorze w przyszłości - mówi Andrzej Rubczyński, dyrektor ds. strategii ciepłownictwa Forum Energii. Fot. PTWP
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Ireneusz Chojnacki
 • Dodano: 12-09-2019 06:01

Od 2021 roku nastąpi zaostrzenie standardów efektywności energetycznej budynków, czyli standardów zużycia tzw. nieodnawialnej energii pierwotnej w budynkach. Przepisy są tak skonstruowane, że nawet jeśli system ciepłowniczy jest efektywny energetycznie i wytwarza 75 proc. ciepła z kogeneracji, ale węglowej, to przestanie być atrakcyjny dla deweloperów budujących od 2021 roku nowe budynki - mówi Andrzej Rubczyński, dyrektor ds. strategii Ciepłownictwa Forum Energii.

 • Inwestycje wykonywane dotychczas w segmencie wytwarzania ciepła dotyczyły głównie niezbędnych modernizacji i dostosowania do zaostrzanych norm emisyjnych, a to się nie wiązało ze zmianą technologii - wskazuje Andrzej Rubczyński.
 • Z raportu URE wynika, że w 2018 roku paliwa węglowe w dalszym ciągu stanowiły prawie 72,5 proc. paliw zużywanych w ciepłownictwie wobec 74 proc. rok wcześniej.
 • Zgodnie z dyrektywą OZE od 2025 roku źródła ciepłownicze korzystające z OZE będą miały praktycznie wolny dostęp do sieci ciepłowniczych i ciepło z OZE będzie musiało być odbierane - mówi Andrzej Rubczyński.

Niedawno został opublikowany raport URE na temat sytuacji w ciepłownictwie w 2018 roku. Jak pan ocenia w świetle tego raportu sytuację w segmencie wytwarzania ciepła i jej wpływ na inwestycje?

- Sytuacja segmentu wytwarzania ciepła, jak wynika z raportów URE, nie jest stabilna. O ile jeszcze w 2016 roku przychody ze sprzedaży ciepła segmentu wytwarzanie były większe od kosztów, o tyle w 2017 roku te pozycje były już prawie na styk, a w 2018 roku koszty były wyższe od sprzedaży ciepła o około 0,7 mld zł. Niestabilność wyników finansowych bez wątpienia nie zachęca wytwórców ciepła do poważnych inwestycji, o długim okresie zwrotu, a w tym zmiany technologii i rodzaju wykorzystywanego paliwa.

Zobacz także: PGE Energia Ciepła stawia na rozwój lokalnych rynków małej mocy. Ma ofertę dla samorządów

W 2018 roku inwestycje w segmencie wytwarzania ciepłownictwa wyniosły niespełna 1,6 mld zł wobec blisko 1,8 mld zł rok wcześniej i ponad 1,9 mld zł w 2016 roku. Czy to przynajmniej w jakieś mierze także efekt modelu regulacji sektora?

- Firmy ciepłownicze, jak wynika z raportów URE, inwestują głównie ze środków własnych, a zatem żeby to robić, muszą mieć nadwyżki finansowe. W sytuacji, gdy rentowność działalności spada, a dodatkowo spada też rentowność wytwarzania ciepła, występuje tendencja do koncentrowania się na obronie wyników, a znaczące inwestycje się odkłada i tak się dzieje w ciepłownictwie.

Czytaj również: Bez zdecydowanych działań ciepłownictwo wpadnie w „spiralę śmierci”?

Problem niestabilności przychodów i niskiej rentowności segmentu wytwarzania ciepłownictwa jest przynajmniej częściowo pochodną kosztowego modelu regulacji branży. W przypadku ciepłowni działa to tak, że obniżając koszty, firma powinna też obniżyć ceny ciepła, a zatem poprawa efektywności działania nie oznacza automatycznie poprawy rentowności. Mówiąc o inwestycjach w ciepłownictwie, trzeba też zwrócić uwagę na system wsparcia kogeneracji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Preferencje dla ciepła z OZE już za progiem

 • Artur 2019-09-20 11:25:29
  A Chiny planują zwiększenie mocy elektrowni węglowych o ponad 226 GW 19.09.2019r. 12:20 Moc zatwierdzonych w Chinach projektów elektrowni węglowych wynosi 226,2 GW, najwięcej wśród wszystkich krajów świata i ponad dwa razy więcej niż w drugich na liście Indiach - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez grupy obrońców środowiska. Informacje te zamieszczono w bazie danych Global Coal Exit List (GCEL), którą prowadzi niemiecka organizacja ochrony środowiska Urgewald wraz 30 innymi grupami. Według tych danych moc projektów w Chinach odpowiada za prawie 40 proc. mocy wszystkich planowanych na świecie elektrowni węglowych. Chiny zamierzają dołożyć 226,2 GW, a więc więcej, niż wynosi moc wszystkich elektrowni węglowych pracujących w całej Unii Europejskiej. "Nasze dane na 2019 rok pokazują, że czas na cierpliwe rozmowy z przemysłem węglowym zdecydowanie się wyczerpał" - oceniła w komunikacie prasowym dyrektor Urgewald Heffa Schuecking. Spośród 746 firm świata, odnotowanych w GCEL, ponad 400 planuje poszerzenie działalności związanej z węglem - podkreślono. W bazie danych uwzględnione są przedsiębiorstwa wydobywcze, usługowe - w tym m.in. transportowe i handlowe - jak również zakłady produkujące z węgla energię elektryczną. Odpowiadają one za 89 proc. światowej produkcji węgla opałowego i prawie 87 proc. zainstalowanej mocy elektrowni węglowych. 164 spośród tych firm to przedsiębiorstwa z Chin - największego na świecie emitenta gazów cieplarnianych i kraju zużywającego najwięcej węgla. Według agencji Reutera na Chinach skupione będą rozmowy na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu. Po wycofaniu się USA z paryskiego porozumienia klimatycznego część komentatorów upatrywała w Chinach kandydata na światowego lidera w walce ze zmianami klimatu. Chińskie instytucje finansowe w dalszym ciągu wspomagają jednak projekty węglowe. W komunikacie Urgewald zwrócono uwagę, że chińskie firmy planują budowę nowych elektrowni węglowych o łącznej mocy 54 GW w 20 krajach świata. Władze w Pekinie ogłosiły we wtorek zamiar pozostania "na ścieżce rozwoju czystej energii i niskiego zużycia węgla", ale w wydanym przez nie dokumencie nie przedstawiono nowych celów w tym zakresie. Chinom udało się zmniejszyć udział węgla w miksie energetycznym z 68 proc. w 2012 roku do 59 proc. w roku 2018, choć całkowite zużycie węgla w dalszym ciągu rośnie, podobnie jak całkowita moc zainstalowana elektrowni węglowych. Według Reutera w lipcu br. wynosiła ona 1160 GW, co oznacza, że przekroczono limit 1100 GW ustalony w planie pięcioletnim w 2016 roku. Zastrzeżenia prawne PAP
 • wyznawca pisizmu 2019-09-13 12:05:27
  nie ma opcji , będziemy dadal fedrować choćby żwir i kamienie ale górnictwo jak obiecywała nasza gwiazda Brzeszcz będzie na zawsze numerem jeden w Polsce .Chcemy nadal utrzymywać nierobów z central związkowych i robić na ich 15 16 i 17
 • Praw 2019-09-13 08:57:12
  Autorowi chcę zwrócić uwagę, że dla budynków publicznych ten zapis o którym mowa w artykule już obowiązuje. Przy staraniu się o środki na termomodernizację wymóg wprowadzono nawet wcześniej (poprzez zapisy programowe), o tym też należałoby wiedzieć. Rewolucja a raczej ewolucyjne wywoływanie rewolucji dzieje się ciągle i w różnych dziwnych z pozoru miejscach. Śruba jest dociśnięta i ciągle jest dociskana.
 • Energet 2019-09-12 08:49:54
  O przyznano się do kolejnej metody na wywalanie węgla tym razem poprzez prawo budowlane (szeroko pojęte). Ona już wcześniej była, tylko nikt nie przyznawał się że zawleczka jest odbezpieczona. PS Mam poważne wątpliwości, czy gaz (nawet w kogeneracji) też nie dostanie odłamkiem (oczywiście przypadkiem). Ale na razie o tym cicho sza. Odpali się informację w odpowiednim czasie.
 • Huhu 2019-09-12 08:32:54
  Prawie 100miliardów w niestabilne wiatraki taki jest plan rozwoju tej branży...a gdzie kolejne 100miliardów w rozwój kogeneracji...biomasa wspolspalanie jak w cieplowni w Zabrzu, mamy na tą chwile 10milionów ton śmieci rocznie...z czego po recyklingu pozostaje kilka milionów śmieci nie przetworzonych i RDF a to też OZE...gdzie jest rząd?
  • Inżynier inżynierii środowiska 2019-09-13 10:48:42
   Ciepłownictwo w OZE to przede wszystkim niezależna od pór roku i praktycznie niewyczerpalna geotermia. Spalanie śmieci to produkcja przede wszystkim traktowanych jako odpad niebezpieczny popiołów i pyłów pofiltracyjnych w ilości jednej czwartej masy początkowej spalanych odpadów. Nie wiadomo co z nimi robić a specjalistyczna ich utylizacja jest trudna, rzadko spotykana i droga. Więc na pewno nie jest to OZE. Drogie są również horrendalnie same spalanie, bo koszt idzie w grube setki milionów, a czasem miliardy złotych a efekt energetyczny jest żenująco niski: kilka (góra kilkanaście) megawatów produkowanej energii elektrycznej i kilkanaście (góra 20-30 MW) produkowanego ciepła to ilości odpowiednie dla najwyżej 10-15 tysięcy odbiorców podczas gdy ITPOKi powstają za setki czy tysiące milionów złotych w miastach z reguły kilkusettysięcznych i za te pieniądze można by zbudować np. elektrociepłownie kogeneracyjne o mocach co najmniej 20-50krotnie większych albo do wyboru od zera, gołej ziemi, od pary kilkukilometrowych odwiertów geotermalnych począwszy 10-20 a czasem i więcej kompletnych ciepłowni geotermalnych dla podobnej liczby mieszkańców każda. Paliwa RDF z tego co wiem nie spała dziś żadna z siedmiu dużych spalarni w Polsce (a może w ogóle żadna?!) a jedynie odpady zmieszane (także o zgrozo wcześniej przez mieszkańców wysegregowane!) produkując wspomniane wcześniej olbrzymie ilości niebezpiecznych odpadów pylistych i popiołów i prawie zero energii. Więc mimo hurraoptymistycznych kłamstw i wrzasków silnego lobby spalarniczego na które nabiera się opinię publiczną i niestety większość samorządowców i dziennikarzy (wystarczy moc zamienić na energię by wywołać na nieprofesjonalnym słuchaczu wrażenie) spalanie odpadów to rozwiązanie ani ekonomiczne, ani ekologiczne, ani wydajne czy alternatywne energetycznie. Jedyne usprawiedliwienie jest dla wielkich aglomeracji, które na codzień dławią się od nadmiaru odpadów i nie nadążają z ich przerobem. Tylko że to są instalacje do przede wszystkim utylizacji odpadów a nie produkcji energii, co zauważa przytomnie UE już na początku rozdziału IV dyrektywy IED o źródłach spalania i emisjach, w tym emisjach ze spalania odpadów. Do tego za góra 2-3 lata zacznie się dyskusja i obostrzenia nie tylko ze względu na emisję przy spalaniu metali ciężkich i 47 z tego co pamiętam weryfikowanych w pomiarach emisji toksyn WWA, ale i z powodu emisji CO2. Mnożenie spalarni obsługujących mniej niż 300-500 tys mieszkańców to brnięcie w drogą i toksyczną ślepą uliczkę. Pamiętajmy o tym.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 100.26.176.182
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!