PARTNERZY PORTALU

Premierzy Polski i Estonii rozmawiali m.in. o energetyce

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 11-03-2013 17:41

Energetyka, transport, budżet UE i Partnerstwo Wschodnie były tematami rozmów premierów Polski i Estonii - Donalda Tuska i Andrusa Ansipa. Tusk nazwał relacje z Estonią wzorowymi, komplementował też dobrą kondycję estońskiej gospodarki, mimo kryzysu w strefie euro.

Tusk w poniedziałek w trakcie jednodniowej, roboczej wizyty w Estonii spotkał się z premierem Andrusem Ansipem i prezydentem Hendrikem Ilvesem.

"Rozmawialiśmy o problemach energetycznych, transportowych, o przyszłości budżetu europejskiego, o naszych sąsiadach. W tych wszystkich sprawach mamy zarówno wspólne interesy, jak i właściwie jednolite poglądy" - poinformował Tusk w poniedziałek na wspólnej z Ansipem konferencji prasowej. Zapewnił też, że współpraca Polski i Estonii będzie kontynuowana.

Zadeklarował, że zarówno Polska, jak i Estonia opowiadają się za Europą konkurencyjną, zdolną do konkurencji z najsilniejszymi globalnymi graczami. "Wymaga to m.in. rozsądnego działania w energetyce, które może doprowadzić do tego, aby ceny energii w Europie stały się cenami porównywalnymi z innymi częściami świata" - powiedział szef polskiego rządu.

Tusk przyznał, że Polsce imponuje sposób, w jaki rząd Estonii poradził sobie z kryzysem w strefie euro. "Dzisiaj, kiedy Unia Europejska integruje się z coraz większą energią, a jedną z głównych osi integracji jest wspólna waluta, przykład Estonii jest niezwykle budujący i optymistyczny. W czasie kryzysu takie świadectwa odporności, witalności i rozsądku gospodarczego są niezwykle cenne" - mówił.

Polski premier podkreślił, że "sukces euro w Estonii jest znakomitym przykładem dla całego regionu". Jak zaznaczył, Polska i inne kraje aspirującej do wspólnej waluty, będą brać przykład z doświadczeń Estonii. Estonia należy do strefy euro od 1 stycznia 2011 r.

Tusk zaznaczył, że w Polsce toczy się dyskusja o tym, kiedy wejść do strefy euro, a nie o tym, czy do niej wchodzić. "W czasie referendum akcesyjnego Polacy zdecydowali o wejściu do strefy euro. Dzisiaj pracujemy nad tym, aby wejście do strefy euro było dla Polski w stu procentach bezpieczne. Wnikliwie obserwujemy to, co się dzieje w Estonii, na Słowacji, będziemy obserwować to, co będzie się działo na Łotwie" - powiedział.

Zaznaczył, że kryzys gospodarczy nie zaczął się w Europie i to nie wspólna waluta jest jego źródłem. Zwrócił uwagę, że zarówno w strefie euro, jak i poza nią są kraje, które radzą sobie z kryzysem - jak Estonia i takie, które mają duże problemy.

"Gospodarne społeczeństwa, które mają dobre przywództwo, radzą sobie dobrze niezależnie od tego, czy są w strefie euro czy mają własną walutę narodową" - przekonywał Tusk.

Zapowiedział też, że Polska będzie nadal uczestniczyć w misji Air Policing (prowadzonej w ramach NATO obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii). "Jesteśmy zainteresowani tym, aby Air Policing było kontynuowane, uczestnictwo Polski jest pewne także w następnych latach" - zadeklarował.

Premier Estonii podkreślił, że stosunki dwustronne między oboma krajami zawsze były bardzo dobre. Podziękował polskiemu rządowi za działania na rzecz zagwarantowania polityce spójności ważnego miejsca w perspektywie finansowej UE.

"Wszyscy w Estonii wiedzą, że Polska jest jedynym, dużym państwem na świecie, które rozumie wszystkie problemy i marzenia naszych obywateli" - mówił Ansip.

Ważnym tematem rozmów była współpraca energetyczna i transportowa, m.in. połączenie Rail Baltica - czyli projekt linii kolejowej, będącej, wraz z połączeniem drogowym Via Baltica, elementem transeuropejskiego korytarza transportowego - łączącego Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki.

"Cieszę się, że dzięki budżetowi UE będziemy mogli dalej wspólnie rozwijać projekt Rail Baltica, który jest bardzo ważny dla obu krajów, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym" - zadeklarował Ansip.

Planowana w Polsce Rail Baltica ma mieć 341 km trasy kolejowej, z czego 172 km linii dwutorowej i 169 km linii kolejowej jednotorowej. Pociągi będą mogły jeździć tą trasą z prędkością ok. 160 km na godzinę.

Estoński premier ocenił, że współpraca obu krajów w zakresie obrony rozwija się dobrze; podziękował Polsce za udział w misji ochrony powietrznej Estonii.

Ansip odniósł się też do prowadzonych z Tuskiem rozmów o Partnerstwie Wschodnim. "Bardzo nam zależy, aby państwa z grupy naszych wschodnich partnerów lepiej integrowały się z Unią Europejską. Chcielibyśmy, aby Ukraina w najbliższym czasie jak najbardziej przybliżyła się do Unii" - powiedział szef estońskiego rządu.

Przykładem współpracy obu państw przy projekcie jest m.in. zaangażowanie Estońskiego Centrum Partnerstwa Wschodniego oraz działającej w Polsce Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego we wdrażanie tego wymiaru wschodniej polityki UE.

Premier Estonii ocenił też, że oba kraje mają podobne stanowisko - jeśli chodzi o kwestie energetyczne. "Nasze stanowiska są spójne i jasne. Dziękuję za to Polsce" - powiedział. Kraje Bałtyckie chcą przyłączyć się do europejskiego systemu gazociągów za pomocą powstającego gazowego interkonektora z Polską. Operatorzy gazociągów podpisali już umowę na sporządzenie studium wykonalności gazociągu, które powinno być gotowe w pierwszym kwartale 2013 r.

Ansip wyraził nadzieję, że przyjęcie w przyszłości euro przez Polskę, przyniesie naszemu krajowi same sukcesy - tak, jak to się stało w przypadku Estonii.

Premierzy Polski i Estonii rozmawiali również o najbliższym szczycie unijnym w Brukseli 14-15 marca oraz szczytach: energetycznym - w maju i bezpieczeństwa - w grudniu. "Na najbliższym szczycie będziemy kontynuowali dyskusję, ile wzrostu, ile oszczędności, ile konkurencji. Nie tworzymy fałszywej alternatywy - a fałszywa alternatywa, to jest albo wzrost, albo oszczędności"- zaznaczył Tusk. Jak przekonywał, można jednocześnie prowadzić odpowiedzialną, oszczędną politykę finansową, jak i prowadzić działania prowzrostowe.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premierzy Polski i Estonii rozmawiali m.in. o energetyce

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.229.117.123
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!