Finalizujemy prace nad nową strategią grupy Tauron do roku 2030. Może jeszcze nie w pierwszym kwartale, ale w pierwszym półroczu 2022 r. ujrzy ona światło dzienne - mówi WNP.PL Artur Michałowski. Z menedżerem pełniącym obowiązki prezesa Grupy Tauron, przez lata związanym także z PGNiG, rozmawia Rafał Kerger w podcaście "Energetyczne środy z Tauronem", publikowanym na kanale "20. piętro".
- Nowa strategia Taurona będzie zakładać inwestycje w odnawialne źródła energii: nie tylko farmy wiatrowe i fotowoltaikę, ale również elektrownie wodne.
- Tauron planuje także inwestycje i akwizycje w sektorze ciepłowniczym.
- Priorytetem w nowej strategii ma być klient i jego potrzeby.
Rozmowy posłuchacie na wielu platformach, m.in. na Spotify, czy Apple Podcasts, ale także mniej znanych jak np Anchor. Posłuchajcie...
- Widzimy zmieniające się trendy europejskie i światowe dotyczące produkcji energii elektrycznej. Od kilku lat realizujemy zielony zwrot Taurona. W nowej strategii będziemy kładli nacisk na rozwój energetyki odnawialnej, chodzi nam szczególnie o farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne, o elektrownie wodne, ale też o inne elementy, które w perspektywie kilku i kilkunastu lat mogą wpisać w w pejzaż polskiej energetyki - mówi Artur Michałowski.
Przypomina, że od blisko trzech lat Tauron realizuje cele zielonego zwrotu i zakłada znaczące inwestycje w obszarze OZE. Do 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.
Wodór, atom i ciepłownictwo
Jedną z takich przyszłościowych technologii jest wykorzystanie wodoru. Na razie Tauron prowadzi prace badawcze w tym obszarze i przygląda się, co w kwestii wykorzystania wodoru dzieje się w Europie i na świecie.- Sami również chcemy podejść do tego zagadnienia, ponieważ wodór będzie przyszłością, może jeszcze nie za rok czy dwa, ale w perspektywie kilkunastu lat na pewno uda się coś z tym zrobić - przekonuje Artur Michałowski.
Tauron planuje także zaangażowanie się w energetykę jądrową.
- Czy to się zadzieje za rok? Na pewno nie. Myślimy nie o dużej energetyce jądrowej, tylko o małych reaktorach jądrowych. Inwestycja w tę technologię byłaby z wielką korzyścią dla naszych klientów, ponieważ byłaby to energia zeroemisyjna i energia tania. Byłaby to też energia rozproszona - tłumaczy Artur Michałowski.
Ważnym obszarem w nowej strategii ma być także ciepłownictwo. W najbliższych latach Tauron planuje przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MW ciepła rocznie. Grupa chce, aby około 20 proc. przyłączeń stanowiły budynki przyłączane w ramach likwidacji smogu, czyli takie, w których dotychczas funkcjonowało ogrzewanie węglowe. Tauron przygotowuje również inwestycje w rozbudowę sieci ciepłowniczej. Spółka planuje także akwizycje w sektorze ciepłowniczym.
Klient w centrum uwagi
Michałowski zapowiada, że jednym z elementów nowej strategii Taurona będzie również skoncentrowanie się na potrzebach klienta.- Chcemy być blisko klienta, chcemy zapewniać mu tanią energię w każdym momencie. To nastawienie będzie dla nas priorytetem - deklaruje Artur Michałowski.