Prezes Taurona Wytwarzanie o Ukrainie: „Nie wykluczam blackoutu”

Prezes Taurona Wytwarzanie o Ukrainie: „Nie wykluczam blackoutu”
Wojna na Ukrainie może mieć fatalne skutki Pixabay.com

- Dzisiaj sytuacja na Ukrainie może być spustem, który wywoła zjawiska dotąd niespodziewane, jeszcze większe niż COVID-19. Konflikt, który się zaostrza i - nie daj Boże - skończy się konfliktem zbrojnym, może doprowadzić do tego, że dojdzie do dużych korekt rynków finansowych, ale to też może się przełożyć na problem z zapewnieniem surowca, a w szczególności gazu w Europie. W ten sposób złożona sytuacja może doprowadzić m.in. do problemów bilansowania w Europie – alarmuje Sebastian Gola, prezes zarządu Taurona Wytwarzanie.

 • W 10. odcinku podcastu "Energetyczne środy z Tauronem", cyklu WNP.PL i Grupy Tauron, z prezesem spółki grupującej konwencjonalne elektrownie Taurona rozmawiamy o ruszającym w czerwcu procesie przekazywania aktywów węglowych z całej grupy do NABE.
 • Poruszamy temat opłacalności inwestycji w wielkoskalową fotowoltaikę oraz wpływu, jaki mają na nią lokalizacja i dostęp do przyłączy do sieci elektroenergetycznej.
 • Przede wszystkim prezes Sebastian Gola analizuje jednak wpływ konfliktu na Wschodzie na rynki finansowe i energetyczne w Europie.

Nasz podcast znajdziecie na Spotify, Apple Podcasts, ale także na mniej znanych platformach jak np. Anchor.

 
Nasz gość, prezes Taurona Wytwarzanie przez ostatnie lata był odpowiedzialny w Grupie Tauron za duży obszar analiz połączony z opcjami handlowymi, w tym z rynkiem mocy.

Z tej perspektywy ocenia, że w najbliższym czasie pewne jest tylko, że niestabilność i zmienność na rynkach energetycznych będą coraz większe.

- Jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od odnawialnych źródeł energii, które pracują w zależności od tego, jak kształtuje się pogoda. Przechodzimy również coraz większą konwergencję rynków energetycznych z rynkami finansowymi. Dowodem jest to, co się stało z cenami uprawnień do emisji CO2. De facto ceny zaczęły rosnąć w końcówce 2017 roku, a był to efekt między innymi wejścia na ten rynek instytucji finansowych. Można dziś powiedzieć wprost – to jest rynek trendy, który ma wysoką zmienność i wzrosty i dlatego jest atrakcyjny dla dużych inwestorów – wyjaśnia. 

Dlatego, według niego, zaostrzający się spór rosyjsko-ukraiński bardzo szybko odbije się na kondycji rynków energetycznych krajów Unii Europejskiej:

- Przy tym bilansie mocy, który mamy dzisiaj i przy np. niskiej wietrzności oraz zmniejszonych rezerwuarach wody na rynkach skandynawskich, nie wykluczam wystąpienia blackoutu. A to doprowadzi z jednej strony do znaczących wzrostów cen energii w krótkich okresach, ale z drugiej strony może doprowadzić do załamania rynku CO2 – alarmuje Sebastian Gola, prezes zarządu Taurona Wytwarzanie.

Zdaniem prezesa tej spółki elementem zabezpieczenia się na okoliczność wystąpienia kolejnego kryzysu surowcowego powinno być przede wszystkim "zapewnienie stabilnych dostaw paliwa, czyli węgla kamiennego":

- Wbrew agendzie Komisji Europejskiej musimy dzisiaj powiedzieć sobie wprost – nie ma możliwości budowania bezpieczeństwa energetycznego na podstawie połączeń transgranicznych. Bo jeśli brakuje energii, a brakuje jej w całej Europie, to każdy kraj zostaje sam ze swoim bilansem mocy – dodaje.

NABE


W 10. odcinku podcastu "Energetyczne środy z Tauronem", cyklu WNP.PL i Grupy Tauron, z prezesem spółki grupującej konwencjonalne elektrownie Taurona rozmawiamy o ruszającym w czerwcu procesie przekazywania aktywów węglowych z całej grupy do NABE.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Prezes Taurona Wytwarzanie o Ukrainie: „Nie wykluczam blackoutu”

 • pis na wode 2022-01-27 16:05:00
  jeżeli znów na horyzoncie nie pojawi się pisowska brocha z Brzeszcz to Polsce i Tauronowi nic nie będzie grozić
 • Rufin 2022-01-27 11:12:44
  A może na podcastcie 🙂 zapytać Pana Bastka kto odpowiada za dostawy węgla do jego elektrowni? W Łaziskach stanęły 3 bloki x 200MW wczoraj z powodu braku węgla przy cenach 600-1200 pln/ MWh, w normalnym kraju i czasach byłyby chyba zarzuty prokuratoskie..?
 • Marek 2022-01-27 00:01:47
  A czy Pan prezes ma pojęcie jak oze mają współgrać z elektrowniami na węgiel i gaz ?Przy takiej huśtawce max/min mocy to nawet nowe gazówki tego nie wytrzymają. Kotły i turbiny nie wytrzymają takich skrajnych przeciążeń. Awarie będą coraz częstsze i żywotność ich też się zapewne skróci
  • jgregor 2022-01-27 06:59:37
   Jakich przeciążeń, jeśli pracują w zakresie. Częste odstawianie i uruchamianie bloków skraca ich żywotność.
 • Piotr 2022-01-26 23:28:35
  "Zdaniem prezesa tej spółki elementem zabezpieczenia się na okoliczność wystąpienia kolejnego kryzysu surowcowego powinno być przede wszystkim "zapewnienie stabilnych dostaw paliwa, czyli węgla kamiennego" Otóż P.Prezes jest w błędzie. Należy sobie jasno powiedzieć, że paliwa kopalne:gaz, węgiel, powinno się rezerwować dla przemysłu lub ewentualnie dla centralnych przedsiębiorstw energetyki cieplnej. Indywidualne gospodarstwa domowe, które zamieszkują domy jednorodzinne lub wielorodzinne, gdzie rozwiązanie OZE możliwe, powinny przechodzić na energię z takich źródeł.
 • Hahhaa 2022-01-26 21:23:03
  Lepiej zajmijcie się. Inwestycjami i oby nie były jak lagisza i njgt.. 910

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.112.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!