- Dzisiaj sytuacja na Ukrainie może być spustem, który wywoła zjawiska dotąd niespodziewane, jeszcze większe niż COVID-19. Konflikt, który się zaostrza i - nie daj Boże - skończy się konfliktem zbrojnym, może doprowadzić do tego, że dojdzie do dużych korekt rynków finansowych, ale to też może się przełożyć na problem z zapewnieniem surowca, a w szczególności gazu w Europie. W ten sposób złożona sytuacja może doprowadzić m.in. do problemów bilansowania w Europie – alarmuje Sebastian Gola, prezes zarządu Taurona Wytwarzanie.
- W 10. odcinku podcastu "Energetyczne środy z Tauronem", cyklu WNP.PL i Grupy Tauron, z prezesem spółki grupującej konwencjonalne elektrownie Taurona rozmawiamy o ruszającym w czerwcu procesie przekazywania aktywów węglowych z całej grupy do NABE.
- Poruszamy temat opłacalności inwestycji w wielkoskalową fotowoltaikę oraz wpływu, jaki mają na nią lokalizacja i dostęp do przyłączy do sieci elektroenergetycznej.
- Przede wszystkim prezes Sebastian Gola analizuje jednak wpływ konfliktu na Wschodzie na rynki finansowe i energetyczne w Europie.
Nasz podcast znajdziecie na Spotify, Apple Podcasts, ale także na mniej znanych platformach jak np. Anchor.
Nasz gość, prezes Taurona Wytwarzanie przez ostatnie lata był odpowiedzialny w Grupie Tauron za duży obszar analiz połączony z opcjami handlowymi, w tym z rynkiem mocy.
Z tej perspektywy ocenia, że w najbliższym czasie pewne jest tylko, że niestabilność i zmienność na rynkach energetycznych będą coraz większe.
- Jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od odnawialnych źródeł energii, które pracują w zależności od tego, jak kształtuje się pogoda. Przechodzimy również coraz większą konwergencję rynków energetycznych z rynkami finansowymi. Dowodem jest to, co się stało z cenami uprawnień do emisji CO2. De facto ceny zaczęły rosnąć w końcówce 2017 roku, a był to efekt między innymi wejścia na ten rynek instytucji finansowych. Można dziś powiedzieć wprost – to jest rynek trendy, który ma wysoką zmienność i wzrosty i dlatego jest atrakcyjny dla dużych inwestorów – wyjaśnia.
Dlatego, według niego, zaostrzający się spór rosyjsko-ukraiński bardzo szybko odbije się na kondycji rynków energetycznych krajów Unii Europejskiej:
- Przy tym bilansie mocy, który mamy dzisiaj i przy np. niskiej wietrzności oraz zmniejszonych rezerwuarach wody na rynkach skandynawskich, nie wykluczam wystąpienia blackoutu. A to doprowadzi z jednej strony do znaczących wzrostów cen energii w krótkich okresach, ale z drugiej strony może doprowadzić do załamania rynku CO2 – alarmuje Sebastian Gola, prezes zarządu Taurona Wytwarzanie.
Zdaniem prezesa tej spółki elementem zabezpieczenia się na okoliczność wystąpienia kolejnego kryzysu surowcowego powinno być przede wszystkim "zapewnienie stabilnych dostaw paliwa, czyli węgla kamiennego":
- Wbrew agendzie Komisji Europejskiej musimy dzisiaj powiedzieć sobie wprost – nie ma możliwości budowania bezpieczeństwa energetycznego na podstawie połączeń transgranicznych. Bo jeśli brakuje energii, a brakuje jej w całej Europie, to każdy kraj zostaje sam ze swoim bilansem mocy – dodaje.
NABE
W 10. odcinku podcastu "Energetyczne środy z Tauronem", cyklu WNP.PL i Grupy Tauron, z prezesem spółki grupującej konwencjonalne elektrownie Taurona rozmawiamy o ruszającym w czerwcu procesie przekazywania aktywów węglowych z całej grupy do NABE.