PARTNERZY PORTALU

Przebudzenie elastycznych mocy, czyli DSR w najnowszym raporcie Enel X Polska i Polityki Insight

Jak w obecnej sytuacji geopolitycznej zapewnić sektorom przemysłowym bezpieczeństwo dostaw energii i uchronić się przed blackoutem? Jak odbiorcy biznesowi mogą ograniczyć wydatki na energię? Czy inwestycje w źródła odnawialne są najlepszym sposobem na zmniejszenie kosztów energii ponoszonych przez odbiorców przemysłowych? Jak dziś, w trudnej sytuacji na rynku paliwowym, firmy mogą realizować cele dekarbonizacji? Na te kluczowe w ostatnim czasie pytania odpowiedzią mogą być niekonwencjonalne zasoby, jeszcze słabo znane na polskim rynku energetycznym.

Coraz bardziej palącym wyzwaniem jest konieczność przyspieszenia tempa dekarbonizacji. To szczególnie istotne w kontekście zbliżającej się ekspansji OZE, wynikającej z konieczności odejścia od rosyjskich węglowodorów i paliw, ale też sprostania unijnym celom klimatycznym. To wyzwanie, z jakim mierzy się sektor biznesowy. Na przeszkodzie stoją jednak ograniczenia w przyłączaniu nowych źródeł odnawialnych. 

Drzemiący potencjał redukcji popytu

W asymilacji szybko rosnącego potencjału OZE istotne znaczenie może odgrywać sterowanie zużyciem energii przez odbiorców biznesowych. Programy DSR (ang. Demand Side Response), bo o nich mowa, to jeden z przykładów innowacyjnego podejścia do energetyki. Polegają one na zmianie zapotrzebowania na energię elektryczną przez przedsiębiorstwo w celu lepszego zrównoważenia popytu i podaży na prąd w sytuacji zagrożenia brakiem wystarczających zasobów mocy. W praktyce oznacza to albo przesunięcie możliwości poboru mocy na inne godziny, wykorzystanie generatorów rezerwowych, ewentualnie redukcję poboru mocy lub jego zwiększenie. DSR przynosi biznesowi wymierny zysk: wynagrodzenie finansowe za gotowość do redukcji zapotrzebowania na energię oraz dodatkowo powinno przynosić korzyści za samą redukcję w godzinach najwyższych cen na rynku energii. 

Zielona transformacja i DSR idą w parze

Według najnowszego raportu firmy Enel X i Polityki Insight „Przebudzenie elastycznych mocy, czyli jak DSR może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski”, DSR to klucz do ekspansji OZE, w które często inwestują polskie firmy. Według zaktualizowanej PEP2040 około połowa produkcji energii elektrycznej w Polsce w perspektywie dwóch dekad ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Mechanizm redukcji popytu umożliwi zintegrowanie rosnącej liczby OZE z resztą systemu energetycznego i wpłynie zdecydowanie na poprawę jego elastyczności i niezawodności. Tak więc wykorzystanie programów DSR to klucz do zielonej transformacji energetycznej, która ciągle przed nami.

Potencjał DSR zależy od założeń w zakresie kosztów, czasu działania i sposobu uruchomienia. Na rozwiniętych rynkach energii DSR może osiągnąć nawet 10 proc. mocy systemu energetycznego w szczycie zapotrzebowania, co w przypadku Polski oznacza ok. 2,8 GW. W naszym kraju ok. 10 proc. mocy szczytowych jest wykorzystywanych tylko przez 100-150 godzin w roku. Czas wykorzystania tych mocy maleje wraz ze wzrostem udziału źródeł odnawialnych, dzięki czemu DSR może je łatwiej zastąpić.

Kto zgasił światło?

DSR to także gwarancja stabilnych dostaw prądu w momencie deficytu mocy wytwórczych lub szybkich zmian mocy – i to po najniższym koszcie. Umożliwi wypełnienie części luki, jaka powstanie w Polsce w efekcie przyspieszonego zamykania elektrowni na węgiel. Obecnie stanowią one podstawowe źródło regulacyjnych rezerw mocy, ale ich parametry techniczne nie są przystosowane do gwałtownych zmian generacji z OZE.

– Przyspieszenie rozwoju OZE przy spadającej liczbie źródeł dyspozycyjnych będzie tworzyć nowe wyzwania związane z odpowiednim zbilansowaniem systemu. Wymusi to przyspieszenie rozwoju mechanizmów DSR – ocenia Jacek Misiejuk, Prezes Zarządu Enel X Polska. – Wykorzystanie potencjału strony popytowej nie zastąpi budowy nowych zeroemisyjnych mocy wytwórczych i magazynów energii, ale może znacząco ułatwić i obniżyć koszt transformacji energetyki oraz ograniczyć ryzyko blackoutu – dodaje Jacek Misiejuk.

Scenariusz blackoutu, czyli sytuacji, gdy zawodzą wszystkie źródła produkcji energii, może wydać się scenariuszem science fiction. Co jakiś czas docierają jednak do nas informacje o krajach, na których terenie wystąpiły długotrwałe wyłączenia prądu. Stąd takiej sytuacji nie da się wykluczyć także w Polsce. Jakkolwiek blackout jest zjawiskiem, którego obawiają się wszyscy odbiorcy energii, odbiorcy biznesowi szczególnie mocno odczuwają jego skutki, ponieważ odbija się na ich działalności i na dochodach. Zabezpieczeniem może być właśnie udział w programach DSR. Firmy uczestniczące w mechanizmach redukcji zapotrzebowania w sytuacjach deficytu mocy nie tylko zmniejszają ryzyko blackoutu czy ograniczenia dostaw, ale będą mogły wcześniej przygotować się na ich ewentualne wystąpienie i ograniczyć ich skutki. 

Nowe branże, nowi odbiorcy, nowe możliwości

Już teraz udział w programach DSR służy przedsiębiorstwom w ich zrównoważonym rozwoju oraz wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Z doświadczenia Enel X Polska wynika, że korzystają z nich przedstawicie bardzo różnorodnych branż, m.in. spożywczej, chemicznej, hutniczej, papierniczej, opakowaniowej, recyclingu czy meblarskiej. Raport przewiduje, że w miarę jak DSR będzie się rozwijał, skorzystają na tym kolejne sektory i kolejne podmioty.

– Postępująca transformacja energetyczna ułatwi aktywizację strony popytowej i rozszerzanie usług DSR na nowe branże i grupy odbiorców – ocenia współautor raportu Robert Tomaszewski z Polityki Insight. – Na przykład auta na prąd mogą być w przyszłości ważnym elementem elastyczności systemu energetycznego jako mobilne magazyny energii skomunikowane z inteligentną siecią. Pomoże w tym rozwój technologii inteligentnego ładowania (Smart Charging) oraz integracji z siecią (Vehicle to Grid). DSR może być też szansą po elektryfikacji ciepłownictwa. Wykorzystanie elektrycznych źródeł grzewczych zdolnych do przesuwania zapotrzebowania z okresów deficytów mocy i wysokich cen na rynku energii na okresy o zwiększonej produkcji ze źródeł odnawialnych może znacząco ograniczyć koszty funkcjonowania systemu energetycznego i zwiększyć jego stabilność – prognozuje Robert Tomaszewski.

Mechanizm DSR aktywizuje odbiorców biznesowych do udziału w rynku energii. Obecna trudna sytuacja w energetyce może być dobrym czasem na skorzystanie z zasobów, które nie oznaczają dużych inwestycji i są niemal na wyciągnięcie ręki dla wielu firm.

 

Raport można zamówić pod tym linkiem

 

 

Zobacz naszą najnowszą "Moc opinii" o węglu, górnictwie i kryzysie energetycznym

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przebudzenie elastycznych mocy, czyli DSR w najnowszym raporcie Enel X Polska i Polityki Insight

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.132.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!