Przygotowania do PRECOP27 już się rozpoczęły. To będą ważne debaty

Przygotowania do PRECOP27 już się rozpoczęły. To będą ważne debaty
Spotkanie stanowi kontynuację tematów szeroko dyskutowanych na COP24, który w 2018 roku odbył się w Katowicach Fot. PTWP

Czy światowi przywódcy są w stanie porozumieć się w sprawie ratowania klimatu? Czego można się spodziewać po COP27? Jakie tematy zdominują ONZ-owski szczyt klimatyczny w Egipcie? Na te i inne pytania w dniach 18-19 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odpowiedzą uczestnicy PRECOP27, wydarzenia przygotowującego do Szczytu Klimatycznego (COP27).

  • Dwudniowa konferencja PRECOP 27 organizowana przez United Nations Global Compact Network Poland i Grupę PTWP poprzedzi i przygotuje do Szczytu Klimatycznego w Szarm el-Szejk w Egipcie (UN Climate Change Conference 2022 - COP27), tj. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.
  • To największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska wobec najważniejszych tematów omawianych podczas corocznych Szczytów Klimatycznych.
  • W czasie debat podsumowany zostanie ostatni szczyt COP26, a uczestnicy określą oczekiwania wobec spotkania w Egipcie.

- Zarówno ostatni COP26 w Glasgow, jak i zbliżający się COP27 w Egipcie mają jeden główny cel - zmaksymalizować i przyśpieszyć działania wynikające z podpisanych w 2015 roku Porozumień Paryskich - zaznacza Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy i dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland.

- Jak wielokrotnie podkreśla Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, nie ma w tej chwili pilniejszego zadania dla ludzkości niż zatrzymanie postępującego globalnego ocieplenia i zmiany klimatu. Chcemy aktywnie wesprzeć działania ONZ w tym obszarze i dlatego w porozumieniu z UN Climate inaugurujemy coroczne wydarzenie przygotowujące do szczytu klimatycznego. Podczas PRECOP27 w Katowicach omówimy kluczowe z punktu widzenia Polski kroki na drodze do redukcji emisji CO2, przeciwdziałania zmianie klimatu oraz adaptacji do jej nieuniknionych skutków - dodaje Kamil Wyszkowski.

O ważnych tematach w prestiżowym gronie

W prestiżowym gronie polskich i unijnych polityków, ludzi gospodarki, przedstawicieli instytucji i organizacji poruszone zostaną najistotniejsze tematy w ich aktualnym kontekście - między innymi: stan i perspektywy transformacji sektora energii i całej gospodarki w kierunku zmniejszenia jej wpływu na środowisko i klimat, zielone finansowanie inwestycji, programy i inicjatywy miast i samorządów lokalnych dla klimatu, zrównoważone budownictwo, odpady i gospodarka obiegu zamkniętego czy edukacja klimatyczna.

- Konferencje klimatyczne odbywają się na wielu poziomach. Negocjacje na szczycie poprzedza szereg think thanków, spotkań eksperckich i forów - podkreśla Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP. - Na kilkanaście dni przed ONZ-owskim szczytem, rozmawiać będziemy na tematy, które stworzą grunt pod COP27. W Katowicach, w tym samym miejscu, w którym odbywała się w grudniu 2018 roku Konferencja w sprawie zmian klimatu COP24. Chcemy tę tematykę kontynuować, bo stoimy przed wielkim wyzwaniem, jakim jest drastycznie postępująca zmiana klimatu. Aktualna, trudna sytuacja geopolityczna stanowi dla polityki i celów ochrony klimatu nowy kontekst. Wojna nie anulowała zielonej transformacji; przeciwnie - nadała jej nową dynamikę związaną z postulatami bezpieczeństwa, niezależności i odporności. To kwestie wymagające przedyskutowania w najbardziej kompetentnym gronie po to, by szczyt w Egipcie mógł przynieść oczekiwane efekty - dodaje Wojciech Kuśpik.

Wydarzenie zainauguruje debata omawiająca znaczenie Szczytów Klimatycznych w globalnej walce ze zmianami klimatu, główne założenia, aktualne cele, nowe konteksty geopolityczne oraz wyzwania stojące przed COP27. Wśród najważniejszych obszarów tematycznych znajdą się takie zagadnienia, jak: forestacja, odchodzenie od węgla, redukcja emisji, elektromobilność, cele klimatyczne w świecie niestabilności, napięć i kryzysów, skutki pandemii i wojna w Europie - ich wpływ na warunki realizacji.

Agenda dwudniowego spotkania obejmuje również takie zagadnienia jak: sposoby na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, alternatywne źródła energii - wodór i gospodarka wodorowa, energetyka jądrowa oraz morska energetyka wiatrowa, bioróżnorodność i jej znaczenie dla gospodarki, bezpieczeństwa, etyki i naszego przetrwania.

Szeroko dyskutowane będą wyzwania związane z gospodarką obiegu zamkniętego (GOZ),  zasobami wodnymi i retencją. Nie zabraknie zagadnień związanych z zielonym budownictwem, zrównoważonym transportem, ESG oraz rozwojem „zielonych” technologii.

Dyskusja na tematy dotyczące klimatu

Edukacja klimatyczna leży u podstaw walki z kryzysem klimatycznym. Dlatego podczas PRECOP 27 głos zostanie oddany młodym ludziom. W ramach Okrągłego Stołu dla Edukacji Klimatycznej, skupiającego wszystkie środowiska zainteresowane tematem włączenia wiedzy o zmianach klimatu do systemu edukacji, zaprezentowany zostanie raport Raport UN Global Compact Network Poland „Edukacja klimatyczna w Polsce 2022 - rekomendacje Okrągłego Stołu”. Prezentacja raportu będzie punktem wyjścia do dyskusji o światowym kryzysie klimatycznym i działaniach na rzecz ratowania planety z perspektywy młodych ludzi.

PRECOP 27 odbędzie się 18-19 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Spotkanie stanowi kontynuację tematów szeroko dyskutowanych na COP24, który w 2018 roku odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wydarzenie zgromadziło 20 tysięcy osób z prawie 200 krajów członkowskich ONZ. Uczestnicy wzięli udział w ponad 2 120 spotkaniach i wydarzeniach towarzyszących. Grupa PTWP odpowiadała za sprawny przebieg COP24 w zarządzanych obiektach: Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe areną ważnych wydarzeń

Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) to arena takich wydarzeń jak: Europejski Kongres Gospodarczy, Intel Extreme Masters, Szczyt Cyfrowy ONZ (IGF 2021), Szczyt Antydopingowy (WADA 2019) i wiele innych.

Organizatorami PRECOP 27 są United Nations Global Compact Network Poland - polskie biuro największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes oraz Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz konferencji i wydarzeń specjalnych.

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości jest firmą działającą w obszarze zintegrowanych rozwiązań w zakresie komunikacji i nowych mediów, jej aktywność skupia się na rynku internetowym. Wydawca branżowych portali m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, portalsamorzadowy.pl, pulsHR.pl, farmer.pl oraz czasopism jak np. Magazyn Gospodarczy Nowy Przemysł.

Grupa PTWP zajmuje się organizacją kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym - European Economic Congress (EEC) - jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.

W skład Grupy PTWP wchodzi także spółka PTWP Event Center zarządzająca Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Halą Widowiskowo-Sportową Spodek w Katowicach.

W kwietniu 2013 r. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect. Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995 roku.

Czytaj także: Dobry rok Grupy PTWP

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przygotowania do PRECOP27 już się rozpoczęły. To będą ważne debaty

  • Jan 2022-06-22 22:03:32
    Stek bzdur. Popiją, pojedzą, pobawią się i tyle z tego będzie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!