WIADOMOŚCI

Putin zaatakował Ukrainę, bo boi się europejskiej polityki klimatycznej

Autor: DM Dodano: 25-02-2022 11:05 | Aktualizacja: 25-02-2022 11:07
Frans Timmermans.
Fot. shutterstock

Zdaniem Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej z ramienia holenderskiej PvdA, ​​rosyjska napaść na Ukrainę to manewr dywersyjny, mający odwrócić uwagę Rosjan od największych wyzwań kraju. Władimir Putin chciałby w ten sposób zwiększyć swoja popularność, a zarazem odwrócić uwagę Rosjan od problemów klimatycznych.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

W Rosji problemy z klimatem obniżają plony i doprowadzają do wielkich pożarów w lasach.

Według Timmermansa, tak zwany manewr dywersyjny wpisuje się w strategię polityczną Putina. Rosyjski prezydent ma nadzieję, że pomoże mu to odzyskać słabnącą popularność wśród Rosjan. Za pomocą tej strategii Rosja chciałaby także zapobiec protestom ludności, takim jak na Ukrainie w 2014 roku.

Timmermans oskarżył Putina o reakcjonizm. Według niego, polityczny sojusz z Rosyjską Cerkwią Prawosławną i próba ukrycia mrocznych fragmentów sowieckiej przeszłości są tego przykładami.

Zdaniem holenderskiego polityka działania Putina, to także efekt obaw, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej spowoduje zmniejszenie zależności państw wspólnoty od rosyjskich surowców energetycznych. W dłuższej perspektywie, gdyby się tak stało, oznaczałoby to bowiem załamanie rosyjskiej gospodarki.

Czytaj też: Prezes PGE: dostawy energii i ciepła nie są zagrożone

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!