Rafako grozi. Remont Jaworzna zagrożony

Rafako grozi. Remont Jaworzna zagrożony
Blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno III ma ponownie ruszyć 25 lutego 2022 r. mat. pras. Tauron

Rafako prowadzi prace remontowe przy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Według serwisu Business Insider Rafako nie ma pieniędzy na dokończenie prac i chce, aby spółki Skarbu Państwa zaangażowały się w spółkę. Przypomnijmy, że 9,9 proc. akcji Rafako należy do funduszu zarządzanego przez PFR TFI.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

 • Rafako ostrzega, że jeśli w ciągu zaledwie kilku dni nie znajdzie inwestora, dokończenie naprawy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III może okazać się niemożliwe.
 • Tauron szacuje, że na skutek postoju bloku 910 MW marża pierwszego stopnia, generowana przez blok będzie niższa o ok. 200 mln zł.
 • W sierpniu 2021 r. Tauron i Rafako poinformowały, że trwający remont bloku 910 MW ma potrwać do 25 lutego 2022 r. 

Rafako ostrzega, że jeśli w ciągu zaledwie kilku dni nie znajdzie inwestora, dokończenie naprawy bloku, który z powodu awarii został unieruchomiony, może okazać się niemożliwe.

Rafako od dawna poszukuje inwestora. Bez niego spółka nie będzie miała możliwości pozyskiwania nowych kontraktów, co oznacza, że nie uda jej się przetrwać na rynku.

Inwestor pilnie poszukiwany

W grudniu 2020 r. grupa PBG, dominujący akcjonariusz Rafako, poinformowała, że poszukuje inwestora dla raciborskiej spółki, któremu chce sprzedać 33,32 proc. jej akcji. Poszukiwani są krajowi lub międzynarodowi inwestorzy branżowi.

Poszukiwania inwestorów nie przyniosły jednak sukcesów. Dlatego, jak wynika z ustaleń Business Insider Polska, Rafako naciska na kontrolowane przez Skarb Państwa Tauron i Polski Fundusz Rozwoju, by zaangażowały się kapitałowo w ratowanie spółki.

Serwis zaznacza, że dokończenie naprawy nawet bez Rafako, będzie możliwe, ale taki scenariusz mocno wydłużyłby całą procedurę, bo konieczne byłoby wybranie nowego wykonawcy.

Remont do lutego 2022 r. 

2 sierpnia 2021 r. Tauron i Rafako poinformowały, że do 25 lutego 2022 roku zakończą prace naprawcze bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Jak wyjaśniono, prace będą prowadzone w rejonie komory paleniskowej. Prace te doprowadzą do trwałej poprawy działania bloku oraz zapewnią bezawaryjną pracę jednostki w dłuższej perspektywie czasowej.

- Podczas bieżącego postoju bloku zdiagnozowaliśmy konieczność naprawy istotnych elementów kotła. Wraz z Generalnym Wykonawcą Bloku natychmiast przystąpiliśmy do szacowania zakresu koniecznych do wykonania prac, technologii oraz przełożenia ich na konkretny harmonogram. Celem prac jest trwałe usunięcie wad w rejonie komory paleniskowej bloku, co zapewni bezawaryjną pracę bloku w perspektywie wielu lat - wyjaśniał w sierpniu Sebastian Gola, prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron. 

- Blok w Jaworznie to skomplikowana, nowoczesna i zaawansowana technologiczne jednostka, która przez wiele lat będzie istotnym elementem zapewniania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Przygotowywany wspólnie z Rafako harmonogram prac naprawczych umożliwi sprawne i długofalowe rozwiązanie problemów zdiagnozowanych w pierwszej fazie eksploatacji bloku - podkreślał Sebastian Gola.

Najnowocześniejszy blok w Polsce

- Ten czas wykorzystamy także na prace optymalizacyjne, które zapewnią w przyszłości jeszcze bardziej sprawną pracę tego bloku, który jest niezmiernie ważny dla systemu energetycznego w naszym kraju – powiedział w sierpniu Radosław Domagalski – Łabędzki, prezes zarządu Rafako.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (35)

Do artykułu: Rafako grozi. Remont Jaworzna zagrożony

 • pytajnik 2021-09-08 19:54:02
  Czy obecność niejakiego dariusza Szymańskiego we organach statutowych RAFAKO, PBG SA i TV Republika to przypadek?
  • Genealog 2021-09-10 04:30:08
   A skąd wiesz że to ta sama osoba?
   • kwestarz 2021-09-10 11:46:38
    Zrób kwerendę po KRS. To nie takie trudne.
 • podatnik/energetyk 2021-09-07 20:45:07
  Tauron już raz uratował Rafako w związku z niedotrzymaniem terminu oddania bloku do eksploatacji nie żądając żadnego odszkodowania z tego tytułu.Mało tego dopłacił bodajże 20 mln zł.Teraz Tauron znowu zostanie zmuszony do ratowania trupa Rafako.Efektem będzie to że to nie kto inny tylko pracownicy TPE poniosą tego konsekwencje.Pisiorskie niekompetentne władze TPE doprowadziły do tego.Dochodzi do tego jeszcze nabór obsługi nowego blokuNJ910 który trwał na poszczególnych oddziałach Tauron Wytwarzanie.Do obsługi nowego bloku dostały się nie tylko same "lewe ręce" ale też w większości po znajomości i kto komu lepsze CV napisał!!!!A to kierownik wydziału załatwił siostrzeńcowi a to kierownik wydziału załatwił największemu lizusowi itepe itede.!!!!Pozdrowienia i podejmowania dobrych decyzji ruchowych dla obsługi NJ910
  • raciborzanin 2021-09-08 11:19:26
   cielawe jest tez to, że pierwotnie RAFAKO wygrało przetard również na budowę bloku Opole. W wyniku jakichś zakulisowych czarów-marów, RAFAKO odstąpiło Opole konsorcjum Polimexu. Opole działa i pracuje. Racibórz leży na plecach a rodzina Wisniewskich liczy zarobione miliony...
 • Zorientowany 2021-09-07 15:54:35
  To jeszcze pytanie kto zapłaci podwykonawcom zaległe wynagrodzenie. To co wyprawia Rafako i ta pseudo SPV to jakiś żart. Dlaczego do dziś się tym nikt nie zainteresuje. Tauron oczywiście ma wszystko gdzieś.
  • Raciborzanin 2021-09-17 20:09:22
   Tym hieny z Wysogotowa się nie przejmują. Hieny płacą tylko sobie i swoim przydupasom
 • pis na wode 2021-09-07 15:04:13
  Cześć pisomatołki ! może należy sprowadzić z Brukseli waszą wiśniare z Brzeszcz aby rozkazała Rafako naprawę bloku energetycznego
 • Rafako od dawna udaje, że cokolwiek tam dłubie... 2021-09-07 11:05:42
  ... bo remontem tego nazwać nie można. Wystarczy, żeby Tauron zweryfikował uprawnienia i doświadczenie ludzi, którzy tam markują robotę - i ma ich w garści. Tylko ktos tam chyba jest ślepy na oba oczy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.95.84
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!