Raport KOBiZE z rynku CO2 - czerwiec 2021

Raport KOBiZE z rynku CO2 - czerwiec 2021
Od maja 2021 r. ceny uprawnień EUA znajdują się między poziomem 50 a 56,5 euro Shutterstock

Od maja 2021 r.  ceny uprawnień EUA znajdują się między poziomem 50 a 56,5 euro. Po raz pierwszy od dłuższego czasu w czerwcu nie
odnotowano rekordowych wartości - wynika z raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).

- Od maja br. ceny uprawnień EUA znajdują się między poziomem 50 euro i 56,5 euro. Należy odnotować fakt, że po raz pierwszy od dłuższego czasu w czerwcu nie odnotowano rekordowych wartości. Znów warta zauważenia jest wysoka zmienność cen, która w czerwcu wyniosła 6,35 euro i była nieco niższa od tej majowej (8 euro) - wynika wynika z raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) przedstawiającego sytuację na rynku CO2 w czerwcu 2021 r. 

Rynek CO2 po wpływem Brytyjczyków

Zdaniem KOBiZE, niewątpliwie kluczowym poziomem dla kupujących jest bariera 50 euro, która w czerwcu nie została przełamana pomimo rosnącej presji sprzedażowej ze strony brytyjskich instalacji dysponujących nadwyżkami uprawnień EUA, które zabezpieczały swoje pozycje na długo przed brexitem.

Teraz chcąc uwolnić środki, po to by zakupić brytyjskie uprawnienia, podmioty te są zmuszone do systematycznej wyprzedaży uprawnień EUA.

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na ceny uprawnień EUA w czerwcu były rosnące ceny gazu, które są dodatnio skorelowane z cenami uprawnień EUA.

Na skutek rosnącego popytu na ten surowiec z Azji, jego ceny rosną. Przykładowo kontrakty terminowe na gaz na 2022 r. wzrosły w czerwcu o około 26 proc.

No i wreszcie trzecim czynnikiem, który pozwolił cenom zbliżyć się do rekordowych wartości w maju był „przeciek” dokumentów dotyczących rewizji systemu EU ETS (w tym kluczowych dla przyszłej podaży uprawnień współczynnika LRF i rezerwy MSR) oraz wprowadzenia podatku granicznego CBAM.

9 proc. wzrostu 

- Statystycznie, uprawnienia EUA w czerwcu 2021 r. zyskały na wartości blisko 9 proc. Licząc od dnia 31 maja do 30 czerwca 2021 r. nastąpił wzrost cen uprawnień EUA na rynku spot giełd ICE oraz EEX (średnia) z 51,62 do 56,25 euro. Średnia ważona cena EUA z 22 transakcyjnych dni czerwca wyniosła 52,52 euro. Łączny wolumen obrotów uprawnień EUA na giełdach ICE i EEX na rynku kasowym wyniósł około 40 mln - wylicza KOBiZE.

Czytaj także: Europa zasypana cementem z importu. Powód jest jeden
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport KOBiZE z rynku CO2 - czerwiec 2021

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.237.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!