PARTNERZY PORTALU

Raport KOBiZE z rynku CO2 - lipiec 2021

Raport KOBiZE z rynku CO2 - lipiec 2021
5 lipca 2021 roku ceny na rynku uprawnień EUA osiągnęły poziom najwyższy w historii, tj. cenę 57,77 EUR/EUA. Fot. Shutterstock

Po rekordowym 150-proc. rajdzie w okresie od listopada 2020 roku do połowy maja 2021 roku, uprawnienia EUA znalazły się w fazie konsolidacji wyznaczonej przez stosunkowo szeroki zakres cen 50-58 euro/EUA - podaje w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Jak ocenia, trudno w tej chwili przewidzieć, czy ta trwająca ok. 2,5 miesiąca stagnacja rynkowa jest tylko przystankiem do dalszych wzrostów, czy może sygnałem o „przegrzaniu” tego rynku i zapowiedzią jakiejś większej korekty, która sprowadzi ceny uprawnień poniżej poziomów 50 euro/EUA.

 • 5 lipca 2021 roku ceny na rynku uprawnień EUA (rynek wtórny spot) osiągnęły poziom najwyższy w historii, tj. cenę 57,77 euro/EUA (5 lipca).
 • Publikacja pakietu „Fit for 55” 14 lipca spowodowała nieznaczną zwyżkę cen do 53,28 euro. Do 23 lipca trwała realizacja zysków, na skutek której uprawnienia spadły do poziomu poniżej 51 euro.
 • Bardzo mocnym wsparciem dla cen były wzrosty cen gazu, które są dodatnio z nimi skorelowane. 6 lipca nastąpiła wyprzedaż, w wyniku której uprawnienia straciły na wartości blisko 4 euro.
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) zwraca uwagę, że w lipcu znów panowała bardzo wysoka zmienność cen w granicach 7 euro.

„Rynek pokazał siłę na początku miesiąca, kiedy ceny na fali rosnących cen gazu i wysokich oczekiwań dotyczących publikacji pakietu „Fit for 55” (zaostrzenie capu i rezerwy MSR) zbliżyły się do 58 euro, ustanawiając nowe rekordowe wartości. Później nastąpiła wielka wyprzedaż uprawnień podyktowana chęcią realizacji zysków przez inwestorów, publikacją pakietu Fit for 55, informacjami o wznowieniu zawieszonego w lutym procesu wydawania bezpłatnych uprawnień na 2021 rok przez niektóre państwa członkowskie, czy sprzedażą nadwyżek uprawnień przez instalacje brytyjskie. To wszystko doprowadziło do spadku cen w okolice 51 euro/EUA. Ten poziom cen mógł być atrakcyjny dla kupujących, ponieważ na koniec miesiąca nastąpiło odbicie cen do ok. 53-54 euro/EUA” - czytamy w raporcie.

Statystycznie, uprawnienia EUA w lipcu 2021 roku straciły na wartości ok. 5,3 proc. Od 30 czerwca do 30 lipca 2021 roku nastąpił spadek cen uprawnień EUA na rynku spot giełd ICE oraz EEX (średnia) z 56,25 do 53,26 euro/EUA. Średnia ważona cena EUA z 22 transakcyjnych dni lipca wyniosła 54,05 euro/EUA. Łączny wolumen obrotów uprawnień EUA na giełdach ICE i EEX na rynku kasowym wyniósł ok. 71,76 mln.

Rekordowe wzrosty

Lipiec na ryku uprawnień EUA rozpoczął się od rekordowych wzrostów cen. Bariera 57 euro za uprawnienie została złamana, a 5 lipca ceny osiągnęły najwyższą wartość w historii na rynku spot – 57, 77 euro.

„Wydaje się, że tak spektakularne wartości zostały osiągnięte dzięki inwestorom „grającym” pod publikację pakietu „Fit for 55”, który zmierza do znaczącego ograniczenia podaży uprawnień w systemie EU ETS (tzw. „capu”) do 2030 roku i zaostrzenia mechanizmu rezerwy MSR, tak aby skuteczna stała się redukcja emisji o 55 proc. w całej UE. Już w czerwcu w związku z przeciekiem dokumentów było wiadomo, mniej więcej jaki kształt będzie miała reforma systemu EU ETS” - czytamy w raporcie.

KOBiZE zwraca uwagę, że w cenach zostało to uwzględnione dopiero w końcówce czerwca i na początku lipca. Dodatkowym, bardzo mocnym wsparciem dla cen w tym okresie były również wzrosty cen gazu, które są dodatnio z nimi skorelowane. 6 lipca nastąpiła nieoczekiwana wyprzedaż, w wyniku której uprawnienia straciły na wartości blisko 4 euro.

„Zbiegło się to w czasie z wyprzedażą na innych rynkach surowcowych (ropy i gazu) i być może inwestorzy na rynku CO2 uznali, że czas najwyższy na realizację zysków” – informuje raport.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Raport KOBiZE z rynku CO2 - lipiec 2021

 • Inżynier 2021-08-18 07:44:52
  Handel emisją CO2 to największy przekręt w historii sterowany przez ekomafię i ekoterrorystów wprowadzających sztuczne regulacje rynku poprzez wycofywanie z obiegu setek milionów uprawnień CO2, w celu podbicia ceny i napełniania własnych kieszeni. Timmermans głosi swoje oszołomskie pomysły, a idioci z UE idą za nim na krawędź upadku Europy
  • ostrożny 2021-08-18 10:47:09
   No nie wiem.Weźmy np. takie dinozaury albo zwierzęta z innych wielkich ziemskich wymierań.Nie chciały ratować klimatu ani handlować uprawnieniami CO2 i dlatego wyginęły.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!