Raport KOBiZE z rynku CO2 - listopad 2020

Raport KOBiZE z rynku CO2 - listopad 2020
Listopad 2020 r. był miesiącem, w którym ceny uprawnień EUA (uprawnienia do emisji CO2) odrobiły z nawiązką wszystkie spadki z października Fot. Shutterstock

Listopad 2020 r. był miesiącem, w którym ceny uprawnień EUA (uprawnienia do emisji CO2) odrobiły z nawiązką wszystkie spadki z października. I znów dominującą cechą dla tego rynku w czasach pandemii koronawirusa była wysoka zmienność - ceny pomiędzy minimum a maksimum wahały się o blisko 5,5 euro, co jest wynikiem najwyższym od czerwca 2020 r. - wynika z raportu KOBiZE.

- Listopad 2020 r. był miesiącem, w którym ceny uprawnień EUA (uprawnienia do emisji CO2)  odrobiły z nawiązką wszystkie spadki z października. I znów dominującą cechą dla tego rynku w czasach pandemii koronawirusa była wysoka zmienność - ceny pomiędzy minimum a maksimum wahały się na poziomie blisko 5,5 euro, co jest wynikiem najwyższym od czerwca 2020 r. i ósmym w tym roku, kiedy wskaźnik ten przekracza poziom ok. 4 euro - wynika z raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). 

KOBiZE podkreśla, że to właśnie czynnik „pandemiczny” ma w tej chwili największy wpływ na ceny wszystkich aktywów na świecie, w tym ceny surowców i uprawnień do emisji.

Systematyczny wzrost wartości uprawnień w listopadzie rozpoczął się po wzrostach cen na światowych rynkach akcji zaraz po ujawnieniu informacji o postępach przy opracowaniu szczepionki przez firmę Pfizer oraz wynikach wyborów w USA. Dla inwestorów ważne były również czynniki podażowo popytowe związane z EU ETS, tj. opóźnienie rozpoczęcia aukcji w 2021 r. (spadek podaży) oraz brak możliwości pożyczania uprawnień z 2021 r. do rozliczenia emisji za 2020 r. (wzrost popytu).

Statystycznie uprawnienia EUA w listopadzie 2020 r. zyskały na wartości ok. 23 proc. - licząc od 30 października 2020. nastąpił wzrost z 23,70 do 29,13 euro.

Jak wylicza KOBiZE, średnia arytmetyczna cena EUA oraz CER z 21 transakcyjnych dni listopada wyniosła odpowiednio 26,56 euro oraz 0,29 euro. Łączny wolumen obrotów uprawnień EUA na rynku spot giełd ICE oraz EEX wyniósł ok. 40,8 mln, natomiast wolumen jednostek CER - ok. 1,19 mln.

Czytaj także: Pierwsza na świecie cementownia z pełnowymiarowym CCS

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport KOBiZE z rynku CO2 - listopad 2020

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!