Raport o cenach prądu w UE. Oto prognozy dla Polski

Raport o cenach prądu w UE. Oto prognozy dla Polski
Ceny uprawnień do emisji CO2 (EUA) są w trendzie wzrostowym od listopada 2020 roku. To jeden z głównych czynników kształtujących ceny energii elektrycznej w UE. Przypadek Polski jest w tej mierze szczególny. Fot. mat. pras. archiwum

Ceny energii elektrycznej to jeden z elementów konkurencyjności gospodarek i od lat w krajach Unii Europejskiej ciągle rosną. Koszty odzwierciedlają stosowane technologie produkcji energii, sytuację na rynku CO2, systemy opłat i podatków oraz polityki regulacyjne. Polskę na tle UE wyróżniają wysokie ceny hurtowe energii elektrycznej i niskie ceny detaliczne. W Europie i Polsce w kolejnych latach należy się liczyć ze wzrostem cen energii elektrycznej. Czas pokaże, czy i jak zmieni się unijna mapa cen prądu. Prezentujemy raport „Ceny energii: Polska na tle Europy”.

 • Raport „Ceny energii: Polska na tle Europy” powstał w ramach przygotowań do Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w roku 2021.
 • Obok marki EEC Review na kampanię poprzedzającą EEC składają się m.in. rozmowy o trendach przyszłości (EEC People), badania (EEC Insight) i dyskusje (EEC Debates).
 • Dlaczego zajęliśmy się tematem? Według rządowych przewidywań Polskę czeka wyraźny wzrost cen energii elektrycznej do 2025 roku - ze stabilizacją po tym okresie. Inne źródła oceniają, że trend wzrostowy będzie trwał także po 2025 roku.
Polskę na tle innych państw UE charakteryzują wysokie ceny hurtowe energii elektrycznej, wyższe niż w krajach ościennych. To efekt innego wyróżnika – miksu energetycznego zdominowanego przez energetykę węglową oraz wysiłku inwestycyjnego jaki podejmujemy by zmienić ten miks. 

Ceny energii elektrycznej w Polsce są mocno zależne od rosnących cen uprawnień do emisji CO2. W 2020 roku, według analiz think-tanku Ember, emisyjność polskiej energetyki wyniosła 724 gramy CO2/kWh przy średniej w UE-27 na poziomie 226 gramów CO2/kWh.

Wysoka emisyjność krajowej energetyki nie tylko wpływa na negatywnie na hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce powodując ich wzrost, prowadzi także do utraty rynku przez krajowych producentów energii z segmentu energetyki konwencjonalnej. Polska już od 2014 roku jest importerem netto energii elektrycznej.

W poszczególnych krajach i regionach UE ceny energii elektrycznej są mocno zróżnicowane, co wynika z różnej struktury miksów energetycznych państw członkowskich, które m.in. wpływają na emisyjność energetyki, ale ceny detaliczne energii elektrycznej silnie zależą od narzutów (podatki i opłaty) na energię elektryczną.


Nie można nie doceniać znaczenia kosztów energii elektrycznej dla konkurencyjności przemysłu, ale także nie należy ich przeceniać. Według raportu KE w 2020 roku dla przeciętnego przedsiębiorstwa w Europie koszty energii stanowią raczej niewielki odsetek kosztów produkcji (do 3 proc.), ale w energochłonnych sektorach produkcyjnych ten odsetek dochodzi do 20 proc., a w niektórych przypadkach (m.in. podsektory aluminium pierwotnego, cynku, szkła płaskiego) znacznie przekracza 20 proc.

Na rynku hurtowym bez atutów


Według unijnego raportu „Quarterly Report on European Electricity Market” w IV kwartale 2020 w większości krajów europejskich hurtowe ceny energii elektrycznej były wyższe niż w tym samym kwartale 2019 r. m.in. w związku z rosnącymi cenami paliw i CO2.

W IV kwartale 2020 najniższe ceny hurtowe energii elektrycznej na rynku dnia następnego w kontraktach na dostawy energii ze stałą ceną w ciągu dnia odnotowano w Norwegii, średnio zaledwie 12 euro/MWh, a na większości rynków wahały się od 40 do 50 euro/MWh.

W IV kwartale 2020 r. Polska była drugim najdroższym rynkiem dnia następnego w UE w przypadku dostaw energii ze stałą ceną w ciągu doby - ze średnią ceną na poziomie 54 euro/MWh. Droższa w tym ujęciu była tylko Malta ze średnią ceną w IV kwartale 2020 na poziomie 56 euro/MWh.

 

×

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Raport o cenach prądu w UE. Oto prognozy dla Polski

 • www.gaspolska.eu 2021-05-11 13:28:59
  Jak się gra w ruletkę CO2 to takie są wyniki. Grunt że ktoś zarabia ogromną kasę na spekulacji.
 • Jakub 2021-05-10 16:20:21
  Jak Kopacz chciała zamykać kopalnie to pis krzyczało, że węgla mamy na 200 lat. Teraz proponuję żeby wszyscy "politycy", którzy zbili kapitał polityczny na ratowaniu nierentownego górnictwa zrzucili się na dopłaty. A jest proste rozwiązanie problemów górnictwa w Polsce obniżyć pensje górnikom. Część sama odejdzie a kopalnie odetchną.
  • PytaM 2021-05-10 23:07:57
   Ty tto taki głupi jesteś, czy tylko strugasz wariata?
 • ss 2021-05-10 15:23:11
  Zamknąć ze skutkiem natychmiastowym wszystkie nierentowne elektrownie do których dopłacamy i przepłacamy za prąd,za zaoszczędzone pieniądze należy kupić prąd od zewnętrznych najtańszych dostawców,nadwyżki przeznaczyć na przebudowę polskiego mixu energetycznego,po kilku latach to my będziemy najtańsi
  • Cezar 2021-05-10 19:06:46
   Przyleciałeś z Marsa? Widać, że z energetyką nie masz nic wspólnego.
   • Mariusz 2021-05-10 19:11:30
    I tak to się pewnie skończy. Nie wybudujemy elektrowni atomowej bo nie będzie na 500+
 • Obserwator 2021-05-10 09:56:00
  Ale Jaja Niemiec zarabia 4 razy więcej niż Polak a płaci o 50% mniej za energię
  • Radek 2021-05-10 12:45:40
   Od kiedy Niemiec kupuje prąd w hurcie ? Klient detaliczny płaci w Niemczech więcej niż w Polsce.
  • Cezar 2021-05-10 12:47:05
   Nie prawda, cena detaliczna jest wyższa dla Niemców niż dla Polaków, to ceny hurtowe mają niższe. Dzięki osobom o podobnych jak ty poglądach Polska zgodziła się na nie sprawiedliwą transformację, w której musimy grać na identycznych zasadach jak kraje starej UE mimo startu z zupełnie innego poziomu. I teraz zamiast wydawać pieniądze na unowocześnienie i odbudowę KSE to wydaje mi emisję. Brawo ty.
   • Obserwator BiS 2021-05-17 10:16:40
    Święta prawda: mądra Ukraina nie zgodziła się na "nie sprawiedliwą transformację" i jak mają dobrze!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.125.76
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!