Raport WNP.PL: Co dalej z energetyką, co z górnictwem? Co z cenami prądu?

Raport WNP.PL: Co dalej z energetyką, co z górnictwem? Co z cenami prądu?
Adobe Stock

Co jest obecnie największym problemem rodzimego sektora energetycznego? Co dalej z węglem kamiennym oraz węglem brunatnym? Czy branżę węgla brunatnego w Polsce już niebawem czeka koniec? Czy będziemy rozwijać energetykę jądrową, czy też nie? Jak mamy sprostać wymogom i celom polityki klimatycznej prowadzonej przez UE? Co dalej będzie z cenami prądu? Czy nie wystrzelą one w niedalekiej przyszłości, przyczyniając się do społecznej zawieruchy? Zapytaliśmy o to ważne osoby w branży. Bić na alarm może jeszcze nie trzeba, ale wnioski wynikające z naszego Raportu nie są - delikatnie mówiąc - nazbyt optymistyczne.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

 • Herbert Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. energii i polityki klimatycznej przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) wskazuje, że nadrzędnym celem państwa powinno być zapewnienie dostępu do energii każdemu obywatelowi i podmiotowi gospodarczemu - trwałe i niezawodne, po akceptowalnych cenach.
 • Wiadomo, że przy antywęglowej polityce w UE trudno realizować racjonalną politykę wobec górnictwa. Jednak trzeba to robić.
 • Podchodzę sceptycznie do pomysłu budowy u nas elektrowni jądrowej - przyznaje prof. Krystian Probierz. - Mamy inne możliwości rozwoju rodzimej energetyki, więc je wykorzystajmy. Lepiej rozwijać energetykę węglową - zaznacza prof. Probierz.

Energetyka jest branżą o charakterze strategicznym, silnie oddziałującą na pozostałe dziedziny gospodarki i stanowiącą o sile danego państwa. Tu ważny jest między innymi dostęp do surowców energetycznych. Zachodzi pytanie, co jest obecnie największym problemem rodzimego sektora energetycznego?

- Na dziś to stan elektroenergetyki w Polsce wynikający z uwarunkowań wewnętrznych - ocenia w rozmowie z portalem WNP.PL Herbert Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. energii i polityki klimatycznej przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG).
- Drenowana rosnącymi kosztami wytwarzania od wielu lat na działalności energetycznej zarabia coraz mniej. Za 2010 rok na działalności energetycznej cały sektor wypracował wynik 10 415,90 mln zł - w tym wytwórcy 7054,70 mln zł. W 2017 roku odpowiednio 7821,40 mln zł i 1 654,90 mln zł. Rzecz nie w samym zjawisku, ale w skali tych zmian - zaznacza Herbert Gabryś.

I wskazuje, że wytwórcy energii z paliw stałych balansują na granicy wyników ujemnych. Prawo pozyskania uprawnień do emisji CO2 staje się droższe. Dziś dwadzieścia euro za jedno uprawnienie nikogo nie szokuje. Choć chwilowo nie rośnie, to rosnąć będzie. Węgiel też nie będzie tańszy.

- Koszt produkcji energii elektrycznej niebawem może być dwukrotnie wyższy - zaznacza Herbert Gabryś.

- Stąd cena energii drastycznie wzrośnie. Chyba że koszty pozyskania uprawnień z wytwórców uda się “zdjąć”. W obciążeniach fiskalnych w cenie energii też byłoby co „zeskrobać”. Próby blokowania wzrostu cen metodą administracyjną dotyczą tylko części odbiorców i są na krótko. A próba odebrania w tej części uprawnień ustawowych prezesa Urzędu Regulacji Energetyki „brzydko pachnie”. Ogarnięcie skutków tej decyzji będzie trudne i kosztowne - wskazuje Herbert Gabryś.

I dodaje, że wielcy odbiorcy przemysłowi, grupy zakupowe poza nimi i samorządy już dziś płacą dużo więcej. Prowadzi to donikąd. Nie radzimy sobie od wielu lat z kosztowną dekarbonizacją unijnej polityki klimatycznej.

- Tak, dekarbonizacją, choć dziś wielu „uślicznia” stan rzeczy. Nie ujmując niczego z logiki potrzeby ochrony środowiska i stąd klimatu, ścieżka rosnących kosztów i manipulowanie rynkiem uprawnień „zabije” generację z paliw stałych - ocenia Herbert Gabryś.

Podkreśla przy tym, że elektroenergetyka w Polsce jeszcze w 2040 roku będzie nadal w istotnej części węglowa. A według wielu także i dłużej. I to niezależnie od kosztów.

- Rzecz nie w tym, aby za wszelką cenę bronić energetyki paliw stałych. Rzecz w tym, że na czas przemian jesteśmy na nią skazani - tłumaczy Herbert Gabryś.

- Energetyka jądrowa, w stanie na dziś, w pożądanym czasie nie zastąpi. A poza tym wciąż tli się wątpliwość, czy nas na to stać i czy to musi być już. Uwzględnianie w bilansowaniu potrzeb krajowego systemu energetycznego mocy zainstalowanej w OZE to populistyczne szalbierstwo. Zatem „nie ma zmiłuj”. Węgiel pozostanie na długo ważącym elementem stabilizacji krajowego systemu energetycznego. Nasz i nie nasz - wskazuje Herbert Gabryś.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Raport WNP.PL: Co dalej z energetyką, co z górnictwem? Co z cenami prądu?

 • Elentur 2019-03-07 09:22:43
  Branża energetyczna od co najmniej 10 lat dyskutuje o konieczności zmian i wychodzeniu z węgla . Zaklinanie tematu , że to sie samo rozwiąże nic nie da. każdy rok odwlekania decyzji to działanie na szkodę gospodarcza kraju i świadczy o krótkowzroczności i konserwatyzmie. Technologie węglowe już pozostają w tyle i bedzie Kolosalne przyśpieszenie nowych technologii jak nie chcemy pozostać zapyziałym krajem pokrzykiwanie o dominacji węgla to śmieszność i czuć tu naftalinę.
 • Marek 2019-03-04 16:56:21
  Niereformowalny lobbysta . Twierdzi ,że grube miliardy nadal mamy dopłacać do państwowych kopalń, górników i ich przywilei. Cała Europa dawno już od brudnego węgla odeszła stworzyła energetykę jądrową , hydroenergetykę, OZE a u nas się nie da. Jakim to ułomnym trzeba być aby taki bełkot wygłaszać .
  • HERBERT 2019-03-06 10:23:24
   ZWYKLE NIE KOMENTUJĘ. TYM RAZEM INACZEJ. SZANUJĘ POGLĄDY INNYCH. WARTO JE WYMIENIAĆ, ŹLE GDY ZASTĘPOWAĆ ARGUMENTY ETYKIETAMI. SLOGANY TEŻ NIE ZMIENIĄ WAGI LICZB. ŻYCZĘ WIELE DOBREGO. ZDROWIA TEŻ.
 • Bogdan Kasierski 2019-03-04 14:25:09
  za 4-10 lat będą już komercyjne mini reaktory termojądrowe, czas zwijać kopalnie
 • obserwator 2019-03-04 13:10:32
  Co może powiedzieć oprócz propagandy lobbysta energetyczno-węglowy? Nic a węgiel nadal drożeje i już jest droższy niż ARA a wraz z nim energia i ciepło.
 • Adam 2019-03-04 09:27:44
  Święta prawda

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.132.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!