Jakieś zagrożenia w realizacji Baltic Pipe? Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zwraca uwagę, że przez trzy lata trwania tego projektu dotrzymujemy kolejnych terminów, czego świeżym przykładem jest powzięcie przez Energinet i Gaz-System definitywnej decyzji o budowie tego gazociągu. Wygląda zresztą na to, że do 2022 r. zakończymy mnóstwo ważnych dla kraju inwestycji w surowcowo-energetycznej infrastrukturze.
- Dostawy Gazpromu w ramach kontraktu jamalskiego kończą się w roku 2022, ale do końca przyszłego roku trzeba usiąść do rozmów i oficjalnie poinformować, czy będzie on kontynuowany. Dobrze, by do tego czasu zyskać pewność, że Baltic Pipe zostanie ukończony w terminie.
- Do końca roku zostanie ogłoszony przetarg na rozbudowę świnoujskiego gazoportu. Piotr Naimski uważa, że wybór oferty musi nastąpić szybko, gdyż skończenie tej inwestycji przewidziano w końcu 2021 roku, a najpóźniej w pierwszych miesiącach roku następnego.
- Rozległe plany Gaz-Systemu, PERN-u i PSE spowodują, że niebawem na rynku inwestycji energetycznych pojawi się nawał zamówień. Czy poradzimy sobie z niebywałym spiętrzeniem robót infrastrukturalnych?