Rosną korporacyjne zamówienia na czystą energię. Polska na fali

Rosną korporacyjne zamówienia na czystą energię. Polska na fali
Przemysł coraz częściej sięga po energię z OZE. Fot. Shutterstock
 • Autor: Ireneusz Chojnacki
 • Dodano: 27-03-2022 06:00

Rynek umów zakupu zielonej energii w modelu Corporate Power Purchase Agreement znacząco wzrósł zarówno globalnie, jak i w Europie. Polska jest tu - na tle Europy - widoczna. Kontrakty tego typu  (cPPA), dające odbiorcom energii stabilność jej cen, mogłyby się rozwijać w Polsce znacznie szybciej. Ale są hamulce.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • BloombergNEF podał, że globalnie w 2021 roku korporacje poprzez umowy cPPA kupiły 31,1 GW czystej energii, co oznacza wzrost o prawie 24 proc. rok do roku. W Europie rynek cPPA urósł o 55 proc.
 • - W Polsce w 2021 roku zostały zawarte umowy cPPA na energię ze źródeł o mocy około 420 MW, w większości wiatrowych - mówi Grzegorz Skarżyński, Tundra Advisory.
 • Spośród modeli umów tego typu najbardziej popularne są dwa: tzw. fizyczna umowa PPA z dostawą energii i tzw. finansowa umowa PPA. - W Polsce zdecydowana większość umów cPPA, może nawet 80 proc., to umowy finansowe - mówi Szymon Kowalski, wiceprezes PSEW.
 • O zielonej energii rozmawiać będziemy już wkrótce na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa

Europa coraz bardziej oswaja się z dość skomplikowanym formalnie rynkiem umów na zakup zielonej energii w modelu Corporate Power Purchase Agreement (cPPA). Na Starym Kontynencie wśród głównych nabywców zielonej energii przez umowy cPPA są przedsiębiorstwa energochłonne, a także sektor teleinformatyczny oraz transport, głównie kolejowy.

Rynek urósł o połowę. Jest moc

- Od kilku lat obserwujemy w Europie boom na cPPA. W 2021 roku ten rynek zwiększył się o 55 proc. w stosunku do poprzedniego. W 2020 roku skumulowana wielkość wszystkich podpisanych do tego roku umów wynosiła 12 GW, a pod koniec 2021 roku osiągnęła 18,5 GW. Około 2/3 z tej wielkości to energia wiatrowa - mówi Paweł Wróbel, dyrektor RE-Source Poland Hub.

W kontraktach cPPA jest moc. Ten rynek rośnie nie tylko w Europie. Ośrodek analityczny BloombergNEF (BNEF) w raporcie „1 H 2022 Corporate Energy Market Outlook” poinformował, że w 2021 roku korporacje poprzez umowy cPPA kupiły rekordowe 31,1 GW czystej energii, co stanowi wzrost o prawie 24 proc. w porównaniu z wynikiem z poprzedniego roku, który wyniósł 25,1 GW.

BloombergNEF podał, że prawie dwie trzecie ubiegłorocznych zakupów (65 proc.) zielonej energii w ramach cPPA dotyczyło rynku w USA, a u podstaw tego silnego wzrostu leżał także wzrost aktywności największych firm technologicznych, które łącznie podpisały ponad połowę umów.

- Nie chodzi już o to, czy korporacyjne zamówienia na czystą energię będą rosły każdego roku, ale o to, jak bardzo. Coraz więcej korporacji podejmuje nowe zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju, koszty energii odnawialnej gwałtownie spadają, a organy regulacyjne na całym świecie powoli przekonują się, że czysta energia może być srebrną kulą w procesie dekarbonizacji sektora prywatnego - powiedział Kyle Harrison, szef działu badań nad zrównoważonym rozwojem w BNEF.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Rosną korporacyjne zamówienia na czystą energię. Polska na fali

 • To jest dopiero moc strat 2022-03-27 12:37:04
  Za to dopłaty podatników do węgla w górnictwie, dopłaty odbiorców energii do elektrowni węglowych w rynku mocy i marnotrawstwo kasy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 to jest dopiero moc strat.
  • as 2022-03-27 15:11:13
   Jasne, lepiej dopłacać niemcom, volksdeutschu.
   • To jest dopiero moc strat 2022-03-27 16:49:46
    Jasne lepiej okradać własnych obywateli pisowski złodzieju.
 • as 2022-03-27 11:15:32
  Dopłaty do eko, podatki na węgiel. To jest moc.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.226.122.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!