13 stycznia 2021 r. senat przyjął ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, a nieco wcześniej w grudniu 2020 roku odbyła się wirtualna misja firm holenderskich w Polsce - Virtual Mission Offshore Wind Energy Poland - związana z rozwojem rynku morskich farm wiatrowych (MFW).
Jak mówi przedstawiciel firmy – Witold Rusin, Dyrektor ds. Energetyki w Antea Polska S.A.:
Misja pozwoliła nam uzyskać nie tylko najnowszą wiedzę o stanie realizacji MFW w Polsce, ale i nawiązać nowe kontakty z potencjalnymi klientami i partnerami. Mieliśmy okazję rozmawiać z przedstawicielami banków finansujących inwestycje offhorowe, z czołowymi firmami budowlanymi, inwestorami oraz deweloperami.
Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) morska energetyka wiatrowa, w przeciągu dwóch dekad, może stać się głównym źródłem wytwarzania energii w Europie, z potencjalną mocą 450 GW w roku 2050.
Holandia dąży do tego, aby do 2050 r. podaż energii i gospodarka były w 100% neutralne dla klimatu, wykorzystując do tego energię słoneczną i wiatrową. Dzięki ukończonym już inwestycjom wiatrowym, a także budowie oraz przetargom na kilka najnowocześniejszych morskich farm wiatrowych, jest na dobrej drodze do osiągnięcia swojego celu tj. zainstalowanie 11,5 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku i 60 GW lub więcej do 2050 roku.
Plany strategiczne Polski zakładają natomiast budowę 8-10 GW do 2040 r. i 28 GW do 2050 r., a w ciągu najbliższych kilku lat spodziewany jest start aukcji.
Misja została zorganizowana przez Netherlands Enterprise Agency oraz Ministry of Foreign Affairs z udziałem PARP, PSEW i Niderlandzko-Polskiej Izby Handlowej.