PARTNERZY PORTALU

"Rząd Niemiec szybko zacznie wdrażać odejście od węgla"

Plan przewiduje stopniowe wygaszanie elektrowni węglowych. fot. Shutterstock

Rząd Niemiec zamierza szybko przystąpić do wdrażania zaleceń komisji, która postuluje odejście kraju od energii węglowej najpóźniej do 2038 roku - oświadczył w niedzielę minister gospodarki Peter Altmaier w rozmowie z nadawcą publicznym ARD.

 • Niemieckie elektrownie węglowe są największym emitentem CO2 w Europie.
 • Obecnie ze spalania węgla pochodzi jedna trzecia prądu w RFN.
 • W 2022 roku kraj zamierza też zrezygnować z energii atomowej.

Jak podał Altmaier, w tej sprawie pozostaje w kontakcie z ministrem finansów, socjaldemokratą Olafem Scholzem, a w budżecie na 2019 rok już zarezerwowano pewne środki na rozpoczęcie działań w tym kierunku.

Altmaier zaznaczył, że "potrzebujemy całego szeregu nowych przepisów", w tym zapewniających nowe miejsca pracy w miejsce stanowisk w wygaszanych elektrowniach węglowych oraz ustalających plan dla tych siłowni.

Minister ds. środowiska naturalnego Svenja Schulze z SPD powiedziała, że odejście od energii węglowej będzie pozytywnym sygnałem dla świata. Podkreśliła też, że badania wykonane przez podległy jej resort "w żadnym razie nie wskazują, że doprowadziłoby to do podwyższenia cen za energię".

Zapewniła, że niemieckie regiony obecnie wydobywające węgiel pozostaną ważnymi graczami dla krajowym rynku energetycznym dzięki inwestycjom w nowe technologie, źródła energii odnawialnej i ochronę klimatu.

Szef Stowarzyszenia Niemieckich Izb Handlowych i Przemysłowych (DIHK) Eric Schweitzer z zadowoleniem przyjął raport komisji węglowej, ale zastrzegł, że wdrożenie jej zaleceń jednak może doprowadzić do podwyżki cen prądu.

Powołana przez rząd komisja węglowa po miesiącach negocjacji wydała w sobotę zalecenie, by w ramach walki ze zmianami klimatu kraj najpóźniej do 2038 r. przestał wytwarzać energię węglową. Wydany przez nią raport wymaga zatwierdzenia przez rząd, po czym ma być przekształcony w projekt ustawy.

Plan przewiduje stopniowe wygaszanie elektrowni węglowych, stworzenie do 5 tys. miejsc pracy w regionach wydobywczych (kraje związkowe takie jak Nadrenia Północna-Westfalia, Brandenburgia, Saksonia i Saksonia-Anhalt) w ciągu 10 lat, 40 mld euro państwowych dotacji strukturalnych dla tych regionów w ciągu najbliższych 20 lat.

Od 2023 roku gospodarstwa domowe i firmy miałyby być chronione przed możliwym wzrostem cen energii; koszt działań ochronnych szacuje się w raporcie na 2 mld euro rocznie.

Przewidziano też dodatkowe świadczenia dla górników, którzy zdecydują się na wcześniejszą emeryturę lub będą chcieli się przekwalifikować. Podkreślono, że odejście od energii węglowej będzie wymagało zakrojonej na szeroką skalę modernizacji i przeglądu sieci energetycznej.

Autorzy raportu zalecają, by w 2032 roku zweryfikowano realizację postulatów i zdecydowano, czy w obliczu zastanej sytuacji i w porozumieniu z operatorami elektrowni możliwe byłoby przyspieszenie odchodzenie od węgla i ukończenie całego procesu do 2035 roku.

Niemieckie elektrownie węglowe są największym emitentem CO2 w Europie. Obecnie ze spalania węgla pochodzi jedna trzecia prądu w RFN. W 2022 roku kraj zamierza zrezygnować z energii atomowej.
×

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: "Rząd Niemiec szybko zacznie wdrażać odejście od węgla"

 • Jarosław 2019-01-31 21:26:42
  Narodzie niemiecki! Staraj się jak najszybciej naprowadzać swój rząd na drogę, która posłuży dobru, ponieważ rząd wasz znowu zaczyna iść drogą, która znów poprowadzi kraj do nikąd. Tak jak podprowadziła wasze dawne i dawniejsze rządy, przez które musicie się wstydzić. Cieszę się, że większość waszego narodu wstydzi się tego i to potępia, bo to świadczy o was, że potraficie przyznać się i powiedzieć "przepraszam". Narodzie niemiecki, przypomnij obecnej waszej władzy, do czego doprowadziły rządy ludzi podstępnych, które w podły sposób, niegodny bohatera, ale tchórza, napadł znienacka na kraj, który nie spodziewał się czegoś takiego, na co nie ma słów, żeby wasz obecny rząd przypomniał, że zło zadane wraca. Tak samo, jak powstawały getta, tak jak Warszawa podzielona murem getta, tak później oddzielono was murem i podzielono na strefy okupacyjne. I powinniście pamiętać, że dzięki takiemu państwu jak Polska, któremu zadaliście największe cierpienie, nie jesteście podzieleni murem. To dzięki niemu staliście się wolni. To dzięki niemu obce wojska, tak jak rosyjskie, nie pomijając pana Putina, w ryzykowny sposób nie wchodzą w życie waszego narodu. Dlatego rząd niemiecki powinien brać przykład z naszego obecnego rządu i nie podrzucać np. kęsków mięsa wygłodniałemu zwierzęciu, któremu kęski nie wystarczą. On chce całe stada, tak jak przekonały się niektóre z państw, np. Ukraina, o których rząd niemiecki znowu zapomina. Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że znałem wielu uczciwych i zarazem mądrych Niemców, takich jak architekt konserwator, Ulrich Schneider, który zgadzał się z moimi rysunkami i szanował polską fachowość prac wykonanych dla państwa niemieckiego.
 • Sztygar 2019-01-29 21:31:51
  Z artykułu wynika, że nadal mają kopalnie i są największym emitentem CO2 w Europie. Zwrócić uwagę należy że 30% prądu jest z elektrowni węglowej. Chcą zrezygnować z elektrowni atomowej i węglowej. Ciekawe co oprócz wspomnianych sposobów daje taką moc energetyczną w takiej skali poboru w Niemczech? Widzę tu obłudę, albo skierowane działanie by wyeliminować konkurencję na płaszczyźnie przemysłowej. Z drugiej strony w Polsce udział produkcji energii z węgla to 80%. Nadmienić należy że wytwarzamy mniej CO2 - tak wynika z artykułu!!! A Niemcy mają udział 30% !!!! Ciekawe. Jeszcze bym poruszył sprawę ich biznesu tych obłudników - produkują nadal diesle - największe tróciciele i przyczyny nowotworów. O tym się nie mówi. Ironia losu, nieprawdaż?
 • Luk 2019-01-28 12:16:10
  Wyobrażam sobie taką debatę w Polsce, w której nasi związkowcy dyskutują nt. tempa wygaszania kopalń i odejścia od węgla w ogrzewaniu domów i energetyce. A nie czekaj, tego sobie wyobrazić nie mogę...
  • Simon 2019-01-28 17:06:18
   To nie jest wcale takie trudne. Tylko u nas to nie wcześniej niż w 2050. Dekadę po Niemcach to nie jest wcale zły wynik. Na początek ograniczyć przyjmowanie nowych pracowników do kopalń do 1000 osób rocznie. I stopniowo co dwa lata obniżać o 100 osób. Większość górników odejdzie w naturalny sposób na emerytury. W nowych domach wprowadzić zakaz instalacji pieców węglowych po roku 2020. Przez 30 lat powstanie jakieś 2,5 mln nowych domów jednorodzinnych. Drugie tyle przejdzie na inne źródła jak gaz czy biomasa. W 2050 będzie nas o kilka milionów mniej, więc sporo starych budynków pójdzie do rozbiórki.
   • realista 2019-01-28 17:19:36
    Koszty jakie poniosą nasi podatnicy do 2050 roku na dopłaty do nierentownego górnictwa i odbiorcy energii i konsumenci na coraz droższą energię z węgla będą nie mniejsze niż w Niemczech.
 • Niemcy XD 2019-01-28 09:17:52
  I tak wiadomo, że nie odejdą od węgla. Ale teraz wszyscy na świecie ich pochwalą. A jak okaże się, że zużycie węgla zamiast spaść to rośnie, to wtedy Pan Tusk i Pani Mogherini wyślą tweeta z smutną buźką ":(", a następnie napiszą, że nie mają czasu teraz rozmawiać, bo śpieszą się na debatę o zużyciu węgla w Polsce.
  • realista 2019-01-28 12:39:21
   Ty już wiesz że Niemcy nie odejdą od węgla bo nie masz o tym zielonego pojęcia. Za to oni bardzo dobrze co robią bo u nich ważna jest ekonomia a nie tak jak u nas tylko czcza gadanina uprawiana przez niekompetentnych polityków. Oni już zrobili pierwszy krok i zlikwidowali swoje nierentowne górnictwo więc na tym zyskali bo nie muszą do niego dopłacać a że kupują tańszy węgiel z importu to też mają też tańszą energię z węgla. Tak samo jak już od dawna realizują zapowiedzi o likwidacji elektrowni atomowych i to robią a już za chwile zakończą tak samo zlikwidują do 2035 a najpóżniej do 2038 roku coraz droższą i mniej konkurencyjną energetyką węglową tym bardziej że u nich energia z węgla to tylko 1/3 a u nas aż 80%. Skończy się tak że Niemcy będą mieli najtańszą energię w europie na czym skorzysta ich gospodarka i odbiorcy energii a my najdroższą energię węglową więc nasza energetyka zbankrutuje a przemysł ucieknie do Niemiec i prosumenci sami będą wytwarzać tanią energię.
   • Ar 2019-01-28 13:47:57
    Ty jesteś głupi czy pierdolnienty.
   • Gość 2019-01-28 15:28:47
    Do redakcji WNP proszę usunąć wpis niejakiego Ar który jest mową nienawiści i łamie regulamin portalu WNP.
   • Niemcy XD 2019-01-29 09:07:39
    A ty nie rozumiesz ani ekonomii ani polityki. Dzisiaj niemieckie koncerny energetyczne ponoszą koszty polityki niemieckiego rządu ze względu na to, że ich zarządy otrzymały obietnice, że się odkują, a po drugie wiedzą, że niemiecki system przymusu jest praktycznie identyczny, jak za czasów III Rzeszy (poza usunięciem "szczytowych" osiągnięć), więc wiedzą, że jeżeli się postawią rządowi to ich rodziny ucierpią. Druga sprawa jest taka, że Niemcy będą lobbować w całej UE za swoimi technologiami, a kiedy się okaże, że nie działają, to nadal będą mieć swoje elektrownie węglowe (na które UE się zgodzi, bo Niemcy przedstawią swoje "powody").
   • Ben 2019-01-29 20:03:59
    Zamknęli nierentowne kopalnie, ale pozostali przy bardziej trujących, ale tańszych odkrywkowych i imporcie węgla. Przestali dopłacać do energii z wiatru, bo się kompletnie nie opłaca. Masz rację, Niemcy potrafią liczyć.
   • Ben 2019-01-29 20:06:47
    Realisto to może jeszcze tylko odpowiedz: która to energia jest najtańsza? Jeśli napiszesz, że jednak wiatrowa, to już będzie wiadomo, kompletnie nie masz pojęcia o czym piszesz..

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 100.26.176.182
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!