Rząd: tylko jedna technologia sprawdzi się w polskiej energetyce atomowej

Rząd: tylko jedna technologia sprawdzi się w polskiej energetyce atomowej
Założenia modelu finansowego przewidują wybranie jednej wspólnej technologii reaktorowej dla wszystkich polskich elektrowni Fot. Shutterstock.com
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/rs
 • Dodano: 07-08-2020 16:05

Rząd przewiduje, że w planowanych polskich elektrowniach jądrowych mogą znaleźć się jedynie "duże, sprawdzone reaktory PWR" - wynika z projektu aktualizacji programu jądrowego. Odrzuca się tam inne technologie: małe modułowe (SMR) czy wrzące (BWR).

 • Projekt aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przedstawiło do konsultacji Ministerstwo Klimatu.
 • Jak stwierdza się w dokumencie, celem programu jest budowa 6-9 GW mocy zainstalowanej "w oparciu o duże, sprawdzone reaktory PWR". Precyzuje się, że chodzi o dwie elektrownie jądrowe, które będą budowane w odstępie sześciu lat.
 • Spełniające te kryteria dostępne konstrukcje to AP1000 produkcji Westinghouse, APR 1400 koreańskiego KHNP, EPR francuskiego Framatome, są też konstrukcje rosyjskie serii WWER czy chińskie, jak Hualong One.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (22)

Do artykułu: Rząd: tylko jedna technologia sprawdzi się w polskiej energetyce atomowej

 • Maciej 2020-08-11 17:55:58
  Niemcy odchodzą od atomy i budują elektrownie węglowe! Dlaczego ponieważ wiedzą już po sobie, że po latach koszty wytworzenia energii w atomówce kolosalnie rosną a przecież można zrujnować niby nierentowne kopalnie w Polsce i przejąć je za grosze aby Polacy harowali w nich za parę euro i nagle kopalnie staną się nagle rentowne a emisja CO2 nieznaczna przy wulkanach. Natomiast Niemcy będą potentatem energetycznym europy bo istniejące elektrownie też przejmą jak podniosą ceny węgla po ustaleniu gazu i węgla oraz ceny ropy z Putinem!
 • Mariusz 2020-08-09 13:41:12
  Bardzo rozsądne ustalenia, tylko jakoś nie wierzę, że zostaną zrealizowane. W dyskusji pojawia się kilka zagadnień, do których chciałbym się odnieść. Po pierwsze: problemy z chłodzeniem. Bloki energetyczne z reaktorami jądrowymi chłodzone są tak samo jak bloki w elektrowniach węglowych. Nie jest to chłodzenie reaktora (czy kotła w bloku węglowym) tylko chłodzenie skraplacza, zamykające obieg termodynamiczny. W przypadku reaktora EPR (1650 MWe, 4500 MWth) pracującego w otwartym obiegu chłodzenia jest to 60 m3/s. Ale w obiegu zamkniętym (z chłodnią kominową) jest to 2.2 m3/s. Dla porównania - średni przepływ Sanu przy ujściu do Wisły to 129 m3/s, a 2.5 m3/s to średni przepływ Rudawy w Krakowie. Podane wcześniej wartości zapotrzebowania na wodę są wartościami przeciętnymi i odnoszą się do warunków pracy bloku z parametrami nominalnymi. W sytuacji awaryjnej wygląda to inaczej. W zasadzie każda sytuacja awaryjna, czy to po stronie reaktora, czy turbozespołu, czy też systemu wyprowadzenia wytworzonej energii, skutkuje uruchomieniem procedury awaryjnego wyłączenia reaktora (SCRAM), w następstwie czego reakcja łańcuchowa zostaje przerwana. Reaktor nadal wytwarza ciepło, tzw. ciepło powyłączeniowe, które szybko maleje. W momencie wyłączenia ma wartość ok. 7% mocy termicznej, ale po minucie jest to ok. 4%, po godzinie ok. 1.2%, po dobie ok. 0.4%, a później cały czas dalej spada. Czyli po dobie od wyłączenia rektora EPR musimy odprowadzać 18 MW strumienia ciepła. Nie jest to dużo. Tak wiec argumenty o wielkich ilościach wody koniecznych do chłodzenia reaktora są nietrafione. Po drugie: odpady. Jeżeli ze względów politycznych zadecyduje się, że przeróbki odpadów nie ma, to reaktor o mocy 1000 MWe generuje średnio 21 ton odpadów na rok. Zdecydowana większość tych odpadów to 238U, 235U i 239 Pu. Jeżeli jednak przeróbka jest prowadzona, to oddziela się U i Pu, które używane są znowu do produkcji paliwa, natomiast do składowania idą oddzielone produkty rozszczepienia i aktynowce mniejszościowe, w sumie jakieś 780 kg. W zakładach przeróbki La Hague produkty te przechowywane są w tzw. interim storage, a są tam zgromadzone odpady z wszystkich francuskich reaktorów. Kiedy byłem w La Hague, zajęte było dużo poniżej połowy pojemności składowiska. Po trzecie: kasa. Niby nas nie stać, ale podawane koszty planowanej transformacji energetycznej są coraz wyższe. Ostatnio czytałem o 300 mld EUR. Elektrownia budowana w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (4xAPR1400) będzie gotowa za 3 lata i będzie kosztować 20 mld EUR. Jej moc będzie większa od Bełchatowa, a emisje CO2 pomijalne małe. Siedem takich elektrowni to więcej od całej naszej mocy zainstalowanej w elektrowniach zawodowych, przy koszcie 140 mld EUR. A my planujemy wydać 300 mld, ograniczając emisję, ale nie w sposób radykalny. Czy na prawdę nas nie stać na energetykę jądrową?
 • Byly Główny Technolog EJż 2020-08-08 21:06:42
  Najlepszą lokalizacją jest miejsce EJŻarnowiec - infrastruktura - wyprowadzenie mocy - obok elektrownia szczytowo pompowa O ile znajdzie się zagraniczny partner technologiczno - biznesowy to realna jest realizacja dwóch bloków. To byłby rzeczywisty impuls zarówno dla przemysłu oraz usług budowlanych oraz skok technologiczny w naszym kraju.
  • Redone 2020-08-11 08:17:22
   Jezioro niestety może mieć problemy z odprowadzaniem ciepła z 4 bloków AP1000, a dodatkowo rozbiórka starego betonu to czas i koszt. Lokalizacja ta już odpadła, ale jeszcze tego nie podano.
   • Odpowiedź 2020-08-12 21:56:59
    Nie ma potrzeby rozbiórki I etapu. to dodatkowe koszty. Jest wystarczająca ilość terenu. 4 bloki to za dużo w tym miejscu. Wystarczą dwa do tego ewentualnie chłodnie kominowe lub morska woda chłodząca. Lokalizacja Kopalino Lubiatowo to ruina dla tej części bardzo atrakcyjnego wybrzeża. Proponuję pojechać i zobaczyć na miejscu. Ale każda decyzja lokalizacyjna jest lepsza od obecnego wieloletniego stanu. Pozdr
 • energetyk 2020-08-08 13:52:06
  Mamy już drogą energię z węgla więc niepotrzebna jest nam jeszcze droższa z atomu. Cena energii z budowanej elektrowni HP będzie wynosić 100 funtów/MWh czyli 500 zł i do jeszcze przez 35 lat.
 • Pytia 2020-08-08 12:45:44
  1. Technologia PWR jest najmniej efektywna sprawnościowo. Czyli na 1 MW mocy potrzebuje tyle wody do chłodzenia, co stare elektrownie węglowe. Ani w okolicy Bełchatowa, ani Pątnowa brak jest takich źródeł chłodzenia - w dodatku o wymaganej niezawodności. Chłodnie kominowe nie spełniają wymagania niezawodności chłodzenia... 2. Gdzie w Polsce znajdzie się miejsce na składowisko odpadów nisko- i średnioaktywnych. Różan odpada... 3. Dokąd i w jaki sposób transportowane będą odpady wysokoaktywne - Koszt jest olbrzymi, a można oczekiwać, że protesty będą takie jak w Niemczech... W sumie eksperci rządowi piszą tę ekspertyzę pod oczekiwania rządzących....
  • Grzegorz 2020-08-08 15:52:46
   Możesz rozwinąć myśl dotyczącą niezawodności chłodzenia?
   • Pytia 2020-08-08 19:25:48
    Dla nowoczesnego węglowego bloku nadkrytycznego o mocy ok. 500 MW ilość wody uzupełniającej do chłodni kominowej wynosi ok. 1000 m3/h. ( 20°C i RH 60%) Dla reaktora PWR o mocy 1000 MW ilość wody uzupełniającej można szacować na ok. 3000-4000 m3/h. (z uwagi na niższą sprawność obiegu) a Polska jest krajem, w którym wody zaczyna brakować, a temperatury powietrza wzrastają. Maksymalna kalkulowana awaria reaktora może zdarzyć się w każdych warunkach atmosferycznych - dlatego też wymagane jest zapewnienie długotrwałego, efektywnego chłodzenia, a z uwagi na wymagania środowiskowe temperatura wody zrzucanej z chłodni (lub obiegu chłodzącego) nie może przekroczyć 35°C. W obecnych warunkach El. Bełchatów brak jest tak dużego zbiornika wody zapewniającego efektywne schłodzenie w czasie awarii reaktora. Podobnie w warunkach Pątnowa. Schłodzenie elektrowni zapewnia system jezior, jednak przy maksymalnych temperaturach powietrza moc elektrowni musi być ograniczana. Przy awaryjnym chłodzeniu reaktora cały system jezior ulegnie degradacji termicznej. Dlatego też uważam, że nie ma w Polsce miejsca na tak duże bloki elektrowni jądrowej, które z konieczności ekonomicznej musiałyby pracować jako jednostki podstawowe i wymagałyby ciągłego chłodzenia wodą.
   • Grzegorz 2020-08-09 14:12:24
    Źle się zrozumieliśmy. Chodziło mi o niezawodność. Nie spotkałem się jeszcze z problemami z ochłodzeniem wód technologicznych w chłodniach o ciągu naturalnym. Nawet w cieplejszych od Polski krajach przy 0oprawnym zaprohekowaniu moc chłodząca jest wystarczająca. Z tego co pamiętam problemy z chłodzeniem były w elektrowniach gdzie korzystano z wody z rzek i zbiorników, bez urządzeń chłodzących.
   • Pytia 2020-08-10 20:17:21
    Niezawodność samej chłodni o ciągu naturalnym jest rzeczywiście dość duża, ale mniejsza od 1. Na tę niezawodność wpływają następujące czynniki: 1. Możliwość zniszczenia wkładu chłodni - niekiedy zdarza się pożar (fakt), czasem zniszczenie mechaniczne (np. w zimie spadający ze ścianek chłodni lód zniszczyć może wypełnienie chłodni - fakt), w przypadku niewłaściwej eksploatacji i zbyt dużego zatężenia odsolin wydajność chłodni może spaść na skutek zanieczyszczenia wkładu. Dla EJ należy liczyć się też z możliwymi przeciekami radioaktywnymi - konieczne instalacje zagęszczające odsoliny. do tego dochodzą obiegi chłodzenia awaryjnego np budynku reaktora. Wyłączenie chłodni może też wywołać brak dopływu wody uzupełniającej straty parowania i unosu lub zbyt duża temperatura odsolin spuszczanych z chłodni. Należy pamiętać, że dla reaktorów PWR część wprawdzie zużytych ale jeszcze "gorących" prętów paliwowych jest składowana w budynku reaktora - ich ciągłe chłodzenie jest wymagane przez kilka lat. Tak więc dla EJ układy chłodzenia są znacznie bardziej rozbudowane, niż dla normalnych układów technologicznych. Dokładne wartości niezawodności w układach EJ są objęte tajemnicą .
  • Grzegorz 2020-08-10 21:50:48
   Wiesz... naciągane te scenariusze. Pożary zdarzają się wyłącznie lub niemal wyłącznie do zera. Zagrożenie uszkodzenia lodem można minimalizować, a przy znikających zimach.....
   • Grzegorz 2020-08-12 08:05:31
    Bosz, co mi się tu napisało... nie do zera, a przy remontach.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.175.15
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNERZY SERWISU
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!