Prezes URE wydał trzy pierwsze decyzje o przyznaniu prawa do pokrycia ujemnego salda dla trzech projektów farm wiatrowych na Bałtyku. To wsparcie dla morskich farm przyznawane w ramach tzw. I fazy wsparcia w drodze decyzji administracyjnej Regulatora.
- Jak poinformował w środę URE, wydane decyzje dotyczą dwóch projektów PGE i duńskiego Ørsteda - Baltica 2 o mocy 1498 MW, oraz Baltica 3 o mocy 1045 MW.
- Trzecia dotyczy należącego do niemieckiego koncernu RWE projektu BTI (Baltic Trade and Invest) o mocy 350 MW.
- URE przypomniał, że przyznaną decyzją Regulatora pomoc musi jeszcze potwierdzić Komisja Europejska pod kątem zgodności z rynkiem wewnętrznym pomocy publicznej.
Jak podkreślił Prezes URE Rafał Gawin, to bardzo ważne decyzje dla inwestorów i całego rynku.
"Dobra współpraca z przedsiębiorcami przyczyniła się do szybkiego rozpatrzenia wniosków i wydania decyzji w tak krótkim terminie. Morskie farmy wiatrowe są jedyną wielkoskalową, a przy tym zeroemisyjną technologią wykorzystującą odnawialne źródła energii, która ma potencjał w znaczącym stopniu przyczynić się do ograniczenia ryzyka wystąpienia niedoborów mocy" - dodał.
PGE i Ørsted zwierają szyki
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej wskazał, że decyzja Prezesa URE przybliża realizację Programu Offshore i morskiej farmy wiatrowej Baltica.- Morska energetyka wiatrowa w Polsce ma już solidne podstawy do rozwoju i jest obecnie priorytetem Grupy Kapitałowej PGE. W naszym wniosku o wsparcie przedstawiliśmy również, jak zamierzamy realizować nasze inwestycje w morskie farmy wiatrowe jako lider tej nowej branży w Polsce. Zależy nam na wzmocnieniu lokalnego łańcucha dostaw - skomentował Dąbrowski.
Rasmus Errboe, wiceprezes Ørsted Offshore, odpowiedzialny za Europę kontynentalną, dodał, że przyznanie prawa do kontraktu różnicowego dla Baltica 2 i 3 jest kamieniem milowym dla polskiej morskiej energetyki wiatrowej oraz dla wspólnych ambicji Ørsted i PGE w Polsce.
- Cieszymy się, że będziemy mogli zrealizować ten ważny projekt infrastrukturalny i pomóc Polsce w wykorzystaniu dużych zasobów zielonej energii na Morzu Bałtyckim. Sektor morskiej energetyki wiatrowej będzie kamieniem węgielnym w procesie przechodzenia Polski na zieloną energię i ma potencjał stworzenia tysięcy polskich miejsc pracy - podkreślił Errboe.
PGE wskazała, że prezes URE przyznał projektowi prawo do pokrycia ujemnego salda (tzw. kontraktu różnicowego) zapewniającego cenę nie wyższą niż 319,60 zł/MWh zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska oraz Ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, tzw. ustawą offshore.
- Baltica 2 i 3, o łącznej mocy do 2,5 GW, będą wytwarzać wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej do zasilenia 4 milionów polskich gospodarstw domowych. W lutym 2021 r. Ørsted i PGE podpisały umowę o utworzeniu joint venture 50/50 w celu rozwoju, budowy i eksploatacji Baltica 3 i 2, realizowanej za pośrednictwem spółek celowych - podkreśliła PGE.