Sama cena energii elektrycznej nie jest już mocną kartą przetargową

Sama cena energii elektrycznej nie jest już mocną kartą przetargową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Ireneusz Chojnacki
 • Dodano: 03-04-2019 06:00

W sprzedaży detalicznej energii elektrycznej sama cena energii elektrycznej nie jest już mocną kartą przetargową w utrzymywaniu i pozyskiwaniu nowych klientów. Różnice w oferowanych cenach dla wielu klientów nie są po prostu zbyt istotne. Ze strony klientów powszechne jest oczekiwanie wzbogacania ofert. W związku z tym nadal rozwija się tzw. sprzedaż pakietowa, czyli energii w połączeniu z innych usługami. Przy tym zmienia się funkcja sprzedawcy energii – mówi Jan Mądrzak, wiceprezes PGE Obrót.

 • W PGE Obrót nie stosujemy sprzedaży z wykorzystaniem zewnętrznych sprzedawców, poza systemem agencyjnym prowadzonym dla nas przez PGE Synergia - mówi Jan Mądrzak, wiceprezes PGE Obrót.
 • Myślimy o wprowadzeniu fotowoltaiki do naszej oferty sprzedaży. Na dzisiaj widzimy to jako oddzielną usługę, ale nie znaczy to, że w niedalekiej przyszłości nie będziemy łączyć jej ze sprzedażą energii - informuje Jan Mądrzak.
 • Najlepiej sprawdzają się te grupy zakupowe, w których wielkość odbiorców jest na zbliżonym poziomie i mają przy tym porównywalne charakterystyki odbioru energii – wskazuje Jan Mądrzak.
 • O rynku energii i rynku mocy będziemy dyskutować od 13 do 15 maja w Katowicach w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy.

2019 rok jest specyficzny, co wynika z ustawowego obowiązku zamrożenia cen sprzedaży energii, ogólnie rzecz biorąc, na poziomie z 2018 roku. Gdyby to pominąć, to jakie trendy na rynku detalicznym energii elektrycznej można by wskazać?

- W sprzedaży detalicznej energii elektrycznej sama cena energii elektrycznej nie jest już mocną kartą przetargową w utrzymywaniu i pozyskiwaniu nowych klientów. Różnice w oferowanych cenach dla wielu klientów nie są po prostu zbyt istotne. Ze strony klientów powszechne jest oczekiwanie wzbogacania ofert.

W związku z tym nadal rozwija się tzw. sprzedaż pakietowa, czyli energii w połączeniu z innych usługami. Przy tym zmienia się funkcja sprzedawcy energii. Klienci wprawdzie raczej nie aspirują do bycia ekspertami rynku energii, ale mają coraz większą wiedzę o nim i oczekują doradztwa przy wyborze ofert.

Czytaj także: Ceny prądu dla biznesu i gospodarstw domowych. Największy sprzedawca w Polsce mówi, jak będzie

Czy wprowadzicie w tym roku nową ofertę w ramach sprzedaży pakietowej?

- PGE Nowa Energia w ramach projektu pilotażowego sprzedawała moduły fotowoltaiczne wraz z montażem. Uczestniczyliśmy w tym pilotażu i myślimy o wprowadzeniu fotowoltaiki do naszej oferty sprzedaży. Na dzisiaj widzimy to jako oddzielną usługę, ale nie znaczy to, że w niedalekiej przyszłości nie będziemy łączyć jej ze sprzedażą energii.

Czytaj również: Parlament Europejski przyjął zasady reformy unijnego rynku energii elektrycznej

Jakich zmian poza sferą produktową mogą oczekiwać klienci PGE Obrót?

- Staramy się cały czas poprawiać jakość obsługi, zmieniając się dla klientów. Prowadzimy akcje edukacyjne, stawiając na rzetelną informację. Bardzo aktywnie przestrzegamy przed nieuczciwymi sprzedawcami i nieuczciwymi praktykami na rynku.

W PGE Obrót nie stosujemy sprzedaży z wykorzystaniem zewnętrznych sprzedawców, poza systemem agencyjnym prowadzonym dla nas przez PGE Synergia. Mamy około 5,4 mln klientów, a z tego około 4,5 mln klientów obsługujemy na podstawie umów kompleksowych, czyli sprzedając jednocześnie energię i usługę dystrybucji. Można powiedzieć, że na zmieniającym się rynku staliśmy się doradcami naszych, coraz bardziej świadomych klientów.

Dlaczego rynek nie może się uporać z nierzetelną sprzedażą energii elektrycznej?

- Wydaje mi się, że to jest związane ze sposobem, w jaki funkcjonują zewnętrzni sprzedawcy energii, czyli agenci handlowi wynajmowani przez spółki obrotu do działania w ich imieniu i na ich rzecz. W przypadku takiej sprzedaży, odbywającej się najczęściej w formie sprzedaży bezpośredniej w miejscu zamieszkania klientów, handlowcy wynagradzani są za efekty, za pozyskanie klientów.
W związku z tym, ta sprzedaż czasami przybiera agresywne formy i nie zawsze prowadzona jest rzetelnie, z pełną informacją na temat skutków proponowanych umów. Z tych też powodów bardzo dbamy o wysoką jakość i bardzo solidne przygotowanie naszych partnerów działających w ramach PGE Synergia, które finalizujemy stosownym certyfikatem.

Odbiorcy energii płacą regularnie, czy spóźniają się z płatnościami?

- Od początku bieżącego roku zdarzało się, że część klientów płaciła mniej, próbując samodzielnie kalkulować spodziewane obniżki, a część wstrzymywała płatności, oczekując na korekty cen. Ta sytuacja się już jednak unormowała wraz z rozwijającą się komunikacją z klientami odnośnie ustawy i cen.

W trakcie roku są lepsze i gorsze miesiące pod względem płatności, ale generalnie skala przeterminowanych należności od lat pozostaje na poziomie, który nie wywołuje pytań odnośnie wpływu na ogólną sytuację finansową.

Tak zwane taryfy antysmogowe wprowadzone z początkiem 2018 roku chwyciły?

- Taryfy antysmogowe na sprzedaż, ale też dystrybucję energii elektrycznej, to była oferta, która w praktyce okazała się ciekawa dla nowych klientów, czyli takich, którzy zmienili ogrzewanie na elektryczne lub instalowali takie ogrzewanie w nowych budynkach. Pytań o te taryfy było znacznie więcej niż klientów, którzy się na nie zdecydowali.

Grupy zakupowe energii elektrycznej to rozwijający się fragment rynku, czy może przeciwnie?

- Grupy zakupowe energii elektrycznej ciągle powstają, ale zaczyna być widoczny problem z działaniem wewnętrznym takich grup. Gdy grupa zakupowa jest zróżnicowana na przykład pod względem wielkości uczestników, to najwięksi odbiorcy energii w grupie faktycznie wspierają tych mniejszych, bo kreują wolumen zakupu energii, od którego zależy cena sprzedaży.

To czasami rodzi wewnętrzne problemy w grupach zakupowych. Zdarza się, że część uczestników grup zakupowych nie chce zawierać końcowych umów. Najlepiej sprawdzają się te grupy zakupowe, w których wielkość odbiorców jest na zbliżonym poziomie i mają przy tym porównywalne charakterystyki odbioru energii.

Brokerzy energii elektrycznej to ważny kanał sprzedaży?

- Brokerzy energii elektrycznej, aczkolwiek nie jest o nich głośno, działają na rynku energii elektrycznej w Polsce i jak każdy kanał sprzedaży są warci uwagi. Nie jest ich jednak za dużo. Oferują klientom energię, która w danym momencie jest najtańsza według ofert dostępnych dla brokerów.

Czy projektowane, nie po raz pierwszy zresztą, utworzenie Operatora Informacji Pomiarowych (OIP) to przedsięwzięcie istotne z punktu widzenia sprzedawców energii?

- Utworzenie Operatora Informacji Pomiarowych (OIP) to projekt docelowo bardzo ważny dla sprzedawców energii elektrycznej. Obecnie sprzedawcy energii przywiązują bardzo dużą wagę do pozyskiwania danych pomiarowych o zużyciu energii przez klientów od operatorów systemów dystrybucyjnych. Utworzenie OIP oznaczałoby, że powstałoby jedno źródło przekazywania danych pomiarowych w sposób ustandaryzowany.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Sama cena energii elektrycznej nie jest już mocną kartą przetargową

 • Obrot 2019-04-03 19:43:08
  Prezes w tym optymizmie lepiej aby skupił sie nad własna skostniała organizacja. Reprezentuje firmę o bardzo dużym wolumenie odbioru energii elektrycznej 100GWh Z czterech ofert nam złożonych najgorsza jest ze strony właśnie PGE. Wszystko w tym temacie.
  • Zakupowiec 2019-04-06 23:55:09
   A dlaczego teraz Pan kupuje energie dla tych 100 gwh?
 • bolesław 2019-04-03 16:58:29
  Kiedy oszuści Morawiecki -Tchórzewski --,OFICJALNIE PRZYZNAJĄ SIE DO KŁAMSTWA DOT; " ENERGIA NIE PODROŻEJE " ????? SZCZYT BEZCZELNOŚCI --" NIEDOROZWINIETEGO MINISTRA ENERGETYKI " !!!!!!!!!!!!!!! GDZIE ROZPOPRZADZENIA WYKONAWCZE ???????? CO , WY ROBICIE W TYCH RESORTACH ??
 • Agniecha 2019-04-03 13:45:32
  A kiedy szanowni operatorzy prawidłowo będą (zgodnie z intencją ustawodawcy) rozliczać prosumentów? Chodzi oczywiście o tzw. bilansowanie pomiędzy fazami - aktualnie skrajnie niekorzystnie dla prosumenta. ME i URE umywa ręce i odsyła do sądów....
 • Ekonom 2019-04-03 07:43:29
  Zakłady energetyczne przeforsowały takie oszukańcze prawo ,że klient prosument ma zadłużyć się aby im przepłacić za fotoogniwai dać im prąd na kredyt nigdy nie spłacony tzw.opustami, nadwyżki prosument ma sobie do pieca podłączyć bez pojęcia o efektywności energetycznej.Oni myślą że ludzie są głupi

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.179.5
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!