Santander Bank Polska debiutuje w Zielonym Indeksie

Santander Bank Polska debiutuje w Zielonym Indeksie
Santander wspiera polski sektor energetyczny w jego transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki niskoemisyjnej Fot. Lukasz Wrobel / Shutterstock.com

Grupa Santander Bank Polska mocno angażuje się w projekty proekologiczne, wspiera też sektor energetyczny w jego planach rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, m.in. profilując ofertę z uwzględnieniem kryteriów odpowiedzialności środowiskowej i społecznej klienta. Grupa sama daje przykład, jak - działając w sektorze finansowym - zmniejszać ślad węglowy.

  • W 2019 r. grupa SBP wyemitowała łącznie 37,16 tys. ton CO2, o 2,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Największy udział (68,3 proc.) miały emisje powstające podczas produkcji zużywanej energii elektrycznej i ich poziom spadł.
  • Emisja gazów cieplarnianych została zmniejszona w okresie 2017-2019 głównie poprzez optymalizację sieci oddziałów Grupy i sprzedaż części nieruchomości, co zmniejszyło zużycie prądu. Do 15 proc. wzrósł w 2019 r. odsetek kupowanej „zielonej” energii.
  • Santander wspiera polski sektor energetyczny w transformacji - w  2020 r. zapewnił największe dotychczas w Polsce finansowanie aktywów fotowoltaicznych. Zarazem odstąpił od finansowania budowy nowych kopalni węgla oraz nowych węglowych bloków energetycznych.
Filarami, na których Santander Bank Polska buduje odpowiedzialność wobec społeczeństwa i środowiska jest idea „zielonego banku” oraz „bankowość inkluzyjną”. Pod pierwszym pojęciem należy rozumieć dbałość o środowisko i wspieranie rozwiązań ekologicznych. Drugie z haseł mówi o włączaniu w rynek usług finansowych osób dotychczas z niego wykluczonych (ze względu na różnorodne uwarunkowania, np. brak dedykowanej oferty) i edukację finansową.

Bank, historia i struktura

Santander Bank Polska powstał w drodze przejęcia Banku Zachodniego WBK (w okresie 2001-2018 głównym udziałowcem był Allied Irish Bank) przez międzynarodową grupę Santander.

W 2020 r. SBP był trzecim co do wielkości bankiem w Polsce, z aktywami 229,3 mld zł, z 665 oddziałami i z ponad pięcioma milionami klientów.

Głównym udziałowcem tej notowanej na GPW w Warszawie spółki jest Banco Santander SA (67,41 proc.). Nationale-Nederlanden posiada 5,01 proc., a pozostali akcjonariusze łącznie 27,58 proc. udziałów.

Grupa Banco Santander to największa uniwersalna grupa bankowa z siedzibą w Hiszpanii. Według stanu na koniec 2020 r. miała na 10 kluczowych rynkach w Europie oraz w obu Amerykach 11 000 oddziałów i 148 mln klientów.

W skład grupy Santander Bank Polska (SBP) wchodzą cztery główne dywizje, każda z wyspecjalizowanymi działami. Są to: Santander Finanse, Santander Inwestycje, Santander Consumer Bank oraz Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Emisje gazów cieplarnianych

W 2019 roku grupa SBP wyemitowała łącznie 37,16 tys. ton CO2. W porównaniu do 2018 r. zmniejszyła ich wolumen o 2,7 proc., a w porównaniu do 2017 r. - o 4,5 proc.

Największy udział w łącznej emisji CO2 banku – 68,3 proc. (25,36 tys. ton) – miały w 2019 r. emisje powstające przy produkcji kupowanej energii elektrycznej. W porównaniu z 2017 r. ich wolumen zmalał o 9,8 proc.

Duże znaczenie mają także emisje powstające podczas użytkowania floty samochodów przez pracowników grupy . W 2019 r. wynosiły one 8,48 tys. ton i w porównaniu z 2018 r. wzrosły aż o 15,9 proc., a w porównaniu z 2017 r. – były o 24,9 proc. większe.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Santander Bank Polska debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.221.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!