PARTNERZY PORTALU

Sieć przemysłowa - nadchodzi globalna rewolucja

Sieć przemysłowa - nadchodzi globalna rewolucja
Nani Beccalli-Falco. Fot. Mat. pras.

Rozwój sieci przemysłowej spowodował, że stoimy dziś u progu nowej ery innowacji i zmian - pisze Nani Beccalli-Falco, prezes i dyrektor generalny GE w Europie. - Zmiany te dokonują się dzięki połączeniu globalnego systemu przemysłowego z możliwościami, jakie stwarza zaawansowana technika komputerowa, analityka, tanie dokonywanie odczytów oraz nowe możliwości podłączenia, jakie oferuje Internet.

To głębsze przenikanie się świata cyfrowego i świata maszyn niesie ze sobą obietnicę głębokich zmian w światowym przemyśle, społeczeństwie i, co za tym idzie, w wielu aspektach naszego codziennego życia, w tym w sposobie, w jaki wielu z nas wykonuje swoją pracę.

Innowacje te dają także nadzieję na sprawniejsze i efektywniejsze funkcjonowanie tak różnych gałęzi przemysłu, jak transport, wytwarzanie energii, pozyskiwanie ropy naftowej i gazu oraz służba zdrowia, a także na szybszy rozwój gospodarczy, zwiększenie i poprawę jakości zatrudnienia, poprawę standardów życia w Europie, Stanach Zjednoczonych czy w Chinach, a także w wielkich miastach Ameryki Południowej lub odległych zakątkach Afryki.

Dzięki czemu będzie możliwa kolejna fala zmian?

Sieć przemysłowa łączy w sobie innowacyjne rozwiązania, jakie przyniosły dwie rewolucje - przemysłowa i internetowa: niezliczone maszyny, budynki, floty i sieci, które zawdzięczamy rewolucji przemysłowej, a także ostatni ogromny postęp w technice komputerowej oraz systemach informacji i komunikacji, który umożliwiła rewolucja internetowa.

Rozwiązania te łączą w sobie trzy elementy, będące istotą sieci przemysłowej.

Inteligentne maszyny: nowe sposoby wyposażenia niezliczonych maszyn, budynków, flot oraz sieci w zaawansowane czujniki, urządzenia sterujące oraz oprogramowania.

Zaawansowana analityka: wykorzystanie analityki opartej na fizyce, algorytmów prognozowania, automatyki oraz głębokiej znajomości materiałoznawstwa, elektrotechnik i oraz innych kluczowych dziedzin, niezbędnych do zrozumienia sposobu działania maszyn i większych systemów.

Ludzie w pracy: stała komunikacja pomiędzy osobami, zarówno tymi pracującymi w pomieszczeniach przemysłowych, biurach, szpitalach, jak i tymi, których praca wiąże się z podróżowaniem. Umożliwi ona tworzenie inteligentnych projektów, lepszą obsługę i konserwację maszyn oraz poprawę jakości usług i zwiększenie bezpieczeństwa.

Mimo że innowacje stopniowe i produktowe od zawsze były głównymi czynnikami, stymulującymi rozwój przedsiębiorstw, coraz częściej to innowacje modelu biznesowego postrzegane są jako najlepszy sposób na osiągnięcie sukcesu.

Potwierdza to opublikowany niedawno Barometr Innowacji GE. Badanie to, obejmujące 3100 dyrektorów wyższego szczebla z 25 krajów, wykazało, że zmienia się sposób, w jaki dyrektorzy postrzegają modele innowacji. Stworzenie nowego modelu biznesowego może stanowić mniej ryzykowny i pochłaniający mniej zasobów sposób na lepsze zrozumienie i dotarcie do klientów niż metody tradycyjne, takie jak opracowywanie nowych produktów.

Innowacja nie zawsze opiera się na nowym przełomowym pomyśle, lecz na sprawieniu, aby nasz wcześniejszy pomysł przyniósł nam jeszcze większe zyski. Przykładowo, w lotnictwie komercyjnym oszczędność paliwa wielkości 1 proc. może przynieść 30 mld dolarów zysku w ciągu 15 lat, uwalniając zamrożone często środki, które będzie można wykorzystać na realizację nowych pomysłów. Podobne zwiększenie efektywności możliwe jest także w innych sektorach przemysłu.

GE już teraz wykorzystuje „inteligentne” dane, aby umożliwić komunikację pomiędzy lokomotywami, silnikami odrzutowymi, turbinami wiatrowymi i innymi maszynami. Sieć przemysłowa pozwala klientom ograniczyć koszty, oszczędzić paliwo, zwiększyć efektywność oraz poprawić wyniki świadczonych usług medycznych w Europie i na świecie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sieć przemysłowa - nadchodzi globalna rewolucja

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!