Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił 27 września br. wszystkie cztery skargi na tzw. uchwałę antysmogową, przegłosowaną w styczniu b.r. przez radnych sejmiku Małopolski.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Zgodnie z podjętą w styczniu 2016 r. uchwałą, na terenie Krakowa od 1 września 2019 r. ma obowiązywać zakaz stosowania w kotłach paliw stałych, czyli węgla i drewna.
Czytaj także: Dziś rozpatrzenie skargi na uchwałę antysmogową w Krakowie
W uzasadnieniu do wyroku, Sąd stwierdził, że prawo do życia i zdrowia jest wartością nadrzędną, a uchwała jest zgodna z Konstytucją. Złożone na uchwałę skargi zostały uznane za bezzasadne.
Sąd uznał, że przy podejmowaniu uchwały wymagania prawa zostały spełnione w stopniu niezbędnym, a sam proces został poprzedzony konsultacjami społecznymi, podczas których zdecydowana większość społeczeństwa opowiedziała się za wprowadzeniem ograniczeń.
Zdaniem sądu uchwała zachowuje konstytucyjną zasadę proporcjonalności i równego traktowania, ponieważ w miejsce sprzecznych interesów chroni dobro wyższe, jakim jest zdrowie i życie społeczeństwa, a nie interes ekonomiczny. Nie różnicuje również sytuacji prawnej obywateli i poddaje wszystkich równym wymogom. Nie narusza też swobody działalności gospodarczej, ponieważ nie wprowadza zakazu handlu instalacjami grzewczymi.
Nie można także - zdaniem sądu - mówić o naruszeniu prawa własności i ograniczeniu możliwości korzystania z nieruchomości, ponieważ przepisy uchwały nie zostają wprowadzone w sposób nagły i właściciele mogą się do nich odpowiednio i w odpowiednim czasie przygotować. Termin obowiązywania uchwały od 1 września 2019 roku zdecydowanie łagodzi jej skutki - podkreślił sąd. Stwierdził także, że skarżący nie wykazali, by ekogroszek był paliwem ekologicznym, a z opracowań wynika, że nie jest.
Jako strony w postępowaniu oprócz sejmiku województwa małopolskiego występowali także przedstawiciele Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Krakowskiego Alarmu Smogowego i przedstawiciele Gminy Miasta Krakowa. Wszyscy wnosili o oddalenie skarg. Jak podkreślali, złożone skargi to już druga próba doprowadzenia do unieważnienia zakazu stosowania paliw stałych w Krakowie.
- Decyzja podjęta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny utwierdza nas w przekonaniu, że walka o czyste powietrze w Krakowie i w Polsce ma sens. Wymiana kotłów na węgiel i drewno w Krakowie, która w ostatnich miesiącach nabrała tempa nie ulegnie zatrzymaniu. To pierwszy i najważniejszy krok ku czystemu powietrzu w naszym mieście. Nie zapominajmy jednak o pozostałych źródłach zanieczyszczeń, samochodach i przemyśle - mówi Andrzej Guła, lider Krakowskiego Alarmu Smogowego.
- Zanieczyszczenie powietrza każdego roku zabija kilkuset mieszkańców naszego miasta. Cieszymy się z decyzji WSA, dzięki której mieszkańcy Krakowa, ludzie starsi, cierpiący na choroby płuc i serca oraz dzieci nie będą w przyszłości zmuszone do oddychania krakowskim smogiem, tak jak to ma miejsce teraz - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Poprawka do ustawy Prawo ochrona środowiska, podpisana przez Prezydenta RP w październiku 2015 roku, daje samorządom prawo do podejmowania samodzielnych decyzji prowadzących do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza na ich terenie. Antysmogowa uchwała Sejmiku województwa
małopolskiego wpisuje się w tę filozofię działania.