Śnieżka debiutuje w Zielonym Indeksie

Śnieżka debiutuje w Zielonym Indeksie
Śnieżka to jeden z czterech największych producentów farb i lakierów w Polsce. (fot. sniezka-sa.pl)

Produkcja wyrobów chemicznych kojarzy się z dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Przykład spółki Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka wskazuje, że tak nie musi być – szczególnie, że potentat branży wdraża szeroko zakrojoną strategię redukcji emisji i szerzej – działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

  • Spośród ok. 70 producentów farb i lakierów w Polsce, do czterech największych należy ponad 80 proc. całkowitej sprzedaży tych wyrobów w kraju. W tej czołówce jest FFiL Śnieżka stojąca na czele grupy kapitałowej z zakładami produkcyjnymi i sprzedaży na Węgrzech, Ukrainie i Białorusi.
  • W 2020 r.  Śnieżka przyczyniła się do emisji 899,25 ton CO2e. To 4,9 proc. więcej niż w 2019 r. Wzrost to konsekwencja większego zużycia gazu i energii  przy rosnącej produkcji.
  • Zarząd spółki informuje, że decyzje o inwestycjach uwzględniają potrzebę obniżania emisji CO2. Firm szuka rozwiązań technologicznych, dzięki którym „możliwe będzie dalsze poprawianie parametrów środowiskowych w różnych aspektach działalności”.

Spółka – i tworzące z nią grupę kapitałową zakłady – wytwarzają wyroby, które służą do ochrony i dekoracji różnorodnych podłoży, użytkowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Przedłużanie ich trwałości to, jak przypominają w Śnieżce, czynnik ograniczający pośrednio emisje gazów cieplarnianych (GHG).

Spółka FFiL Śnieżka

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA to firma z wieloletnim doświadczeniem na rynku chemii budowlanej i jeden z liderów rynku farb i lakierów w Polsce, w segmencie wyrobów dekoracyjnych. Spośród ok. 70 producentów w Polsce farb i lakierów, do czterech największych – w tym FFiL Śnieżka – należy ponad 80 proc. całkowitej sprzedaży.

Taką pozycję rynkową spółka osiągnęła w ciągu ponad 35 lat działalności. Początki działalności spółki sięgają 1984 r., a jej korzenie są na Podkarpaciu, gdzie do dziś funkcjonują główne zakłady grupy Śnieżka i nowoczesne Centrum Badań i Rozwoju w Brzeźnicy.

Od 2003 r. spółka – jako jedyna (nadal) w branży – jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W kolejnych latach rozwijała się organicznie i poprzez akwizycje w kraju i za granicą. W ten sposób powstała Grupa Kapitałowa Śnieżka.

31 grudnia 2020 r. spółka zatrudniała 798 pracowników, co stanowiło blisko 58,4 proc. całego zespołu Grupy Kapitałowej Śnieżka. Miała ona też 71 proc. udziału w łącznej sprzedaży grupy.

W 2020 r. GK Śnieżka wdrożyła zaplanowane wcześniej zmiany w modelu operacyjnym i podejściu do zarządzania. Zgodnie z nim wzrosła rola FFiL Śnieżka SA, która od br. jest centrum kompetencji, obejmującym zakresem badania i rozwój, produkcję oraz zarządzanie łańcuchem dostaw (zakupy, dystrybucja, magazynowanie i logistyka).

Organizacja i struktura grupy

Podmioty wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Śnieżka są powiązane udziałami i zależnościami produkcyjnymi. „Współpraca polega na wzajemnym uzupełnianiu się, wymianie know-how i korzyściach wynikających z synergicznego działania” – informuje spółka.

Rolę wiodącą pełni opisana Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA, w której skład wchodzą  trzy zakłady produkcyjne w: Lubzinie, Brzeźnicy i Pustkowiu.

Spółki zależne od niej to:

- Poli-Farbe Vegyipari (Węgry: produkcja farb, emalii, systemów ociepleń, szpachli itp., handel hurtowy i detaliczny materiałami budowlanymi),

- Śnieżka Ukraina (produkcja farb, lakierów, rozpuszczalników, klejów,

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śnieżka debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.132.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!