Śnieżka debiutuje w Zielonym Indeksie

Śnieżka debiutuje w Zielonym Indeksie
Śnieżka to jeden z czterech największych producentów farb i lakierów w Polsce. (fot. sniezka-sa.pl)

Produkcja wyrobów chemicznych kojarzy się z dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Przykład spółki Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka wskazuje, że tak nie musi być – szczególnie, że potentat branży wdraża szeroko zakrojoną strategię redukcji emisji i szerzej – działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

  • Spośród ok. 70 producentów farb i lakierów w Polsce, do czterech największych należy ponad 80 proc. całkowitej sprzedaży tych wyrobów w kraju. W tej czołówce jest FFiL Śnieżka stojąca na czele grupy kapitałowej z zakładami produkcyjnymi i sprzedaży na Węgrzech, Ukrainie i Białorusi.
  • W 2020 r.  Śnieżka przyczyniła się do emisji 899,25 ton CO2e. To 4,9 proc. więcej niż w 2019 r. Wzrost to konsekwencja większego zużycia gazu i energii  przy rosnącej produkcji.
  • Zarząd spółki informuje, że decyzje o inwestycjach uwzględniają potrzebę obniżania emisji CO2. Firm szuka rozwiązań technologicznych, dzięki którym „możliwe będzie dalsze poprawianie parametrów środowiskowych w różnych aspektach działalności”.

Spółka – i tworzące z nią grupę kapitałową zakłady – wytwarzają wyroby, które służą do ochrony i dekoracji różnorodnych podłoży, użytkowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Przedłużanie ich trwałości to, jak przypominają w Śnieżce, czynnik ograniczający pośrednio emisje gazów cieplarnianych (GHG).

Spółka FFiL Śnieżka

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA to firma z wieloletnim doświadczeniem na rynku chemii budowlanej i jeden z liderów rynku farb i lakierów w Polsce, w segmencie wyrobów dekoracyjnych. Spośród ok. 70 producentów w Polsce farb i lakierów, do czterech największych – w tym FFiL Śnieżka – należy ponad 80 proc. całkowitej sprzedaży.

Taką pozycję rynkową spółka osiągnęła w ciągu ponad 35 lat działalności. Początki działalności spółki sięgają 1984 r., a jej korzenie są na Podkarpaciu, gdzie do dziś funkcjonują główne zakłady grupy Śnieżka i nowoczesne Centrum Badań i Rozwoju w Brzeźnicy.

Od 2003 r. spółka – jako jedyna (nadal) w branży – jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W kolejnych latach rozwijała się organicznie i poprzez akwizycje w kraju i za granicą. W ten sposób powstała Grupa Kapitałowa Śnieżka.

31 grudnia 2020 r. spółka zatrudniała 798 pracowników, co stanowiło blisko 58,4 proc. całego zespołu Grupy Kapitałowej Śnieżka. Miała ona też 71 proc. udziału w łącznej sprzedaży grupy.

W 2020 r. GK Śnieżka wdrożyła zaplanowane wcześniej zmiany w modelu operacyjnym i podejściu do zarządzania. Zgodnie z nim wzrosła rola FFiL Śnieżka SA, która od br. jest centrum kompetencji, obejmującym zakresem badania i rozwój, produkcję oraz zarządzanie łańcuchem dostaw (zakupy, dystrybucja, magazynowanie i logistyka).

Organizacja i struktura grupy

Podmioty wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Śnieżka są powiązane udziałami i zależnościami produkcyjnymi. „Współpraca polega na wzajemnym uzupełnianiu się, wymianie know-how i korzyściach wynikających z synergicznego działania” – informuje spółka.

Rolę wiodącą pełni opisana Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA, w której skład wchodzą  trzy zakłady produkcyjne w: Lubzinie, Brzeźnicy i Pustkowiu.

Spółki zależne od niej to:

- Poli-Farbe Vegyipari (Węgry: produkcja farb, emalii, systemów ociepleń, szpachli itp., handel hurtowy i detaliczny materiałami budowlanymi),

- Śnieżka Ukraina (produkcja farb, lakierów, rozpuszczalników, klejów,
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śnieżka debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.101.84
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!