Prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) program Bloki 200+ , który ma pomóc w dostosowaniu starych bloków węglowych klasy 200 MW do współpracy z coraz większą liczbą OZE, złapał poślizg - ale już zbliża się do końca. Termin zakończenia programu to, jak podaje NCBR, koniec lutego 2022.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Wykonawcy programu NCBR Bloki 200+ to Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych Pro Novum z Katowic, raciborskie Rafako i konsorcjum Polimex Mostostal, Transition Technologies, Energoprojekt-Warszawa, Politechnika Warszawska.
- - Proponowane rozwiązania pozwolą blokom węglowym elastyczniej, a tym samym taniej, uzupełniać potrzeby KSE. Tego typu rozwiązania znajdą zastosowanie, dopóki bloki węglowe będę musiały stanowić rezerwę w tym systemie - powiedział Krzysztof Sadowski, kierownik projektu Bloki 200+ w NCBR.
- PGE GiEK nie uczestniczyła w programie Bloki 200+ i nie planuje wdrażać wprost metod modernizacji bloków 200 MW tam wypracowywanych, ale - pod pewnymi warunkami - nie wyklucza możliwości wdrożeń; swoje stanowiska podały WNP. PL także Enea i Tauron.