Stare węglówki uratują polski system energetyczny?

Stare węglówki uratują polski system energetyczny?
Na starcie programu Bloki 200+ w polskim systemie elektroenergetycznym pracowało ponad 50 węglowych bloków energetycznych klasy 200 MW, będących Jednostkami Wytwórczymi Centralnie Dysponowanymi przez PSE. Fot. mat. pras. archiwum
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Ireneusz Chojnacki
    Ireneusz Chojnacki
  • Dodano: 10-02-2022 06:01

Prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) program Bloki 200+ , który ma pomóc w dostosowaniu starych bloków węglowych klasy 200 MW do współpracy z coraz większą liczbą OZE, złapał poślizg - ale już zbliża się do końca. Termin zakończenia programu to, jak podaje NCBR, koniec lutego 2022.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Wykonawcy programu NCBR Bloki 200+ to Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych Pro Novum z Katowic, raciborskie Rafako i konsorcjum Polimex Mostostal, Transition Technologies, Energoprojekt-Warszawa, Politechnika Warszawska.
  • - Proponowane rozwiązania pozwolą blokom węglowym elastyczniej, a tym samym taniej, uzupełniać potrzeby KSE. Tego typu rozwiązania znajdą zastosowanie, dopóki bloki węglowe będę musiały stanowić rezerwę w tym systemie - powiedział Krzysztof Sadowski, kierownik projektu Bloki 200+ w NCBR.
  • PGE GiEK nie uczestniczyła w programie Bloki 200+ i nie planuje wdrażać wprost metod modernizacji bloków 200 MW tam wypracowywanych, ale - pod pewnymi warunkami - nie wyklucza możliwości wdrożeń; swoje stanowiska podały WNP. PL także Enea i Tauron.
Prowadzony przez NCBR program Bloki 200+ wystartował pod koniec 2017 roku. Przekaz dotyczący celu projektu był prosty i czytelny.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Stare węglówki uratują polski system energetyczny?

  • NCBR i wszystko jasne. 2022-02-14 18:37:31
    Kolejny bezproduktywny przewał mafii "innowacyjnej" działającej pod tą niewinną nazwą. Pamiętacie bracu SZ, i ich 300 mln wydane na coś, z czego się nie rozliczyli do dziś. Rycerze Zakonu Maltańskiego i inna katolicka swołocz, dojące Polskę jak suchotniczą sukę.
  • Kris 2022-02-12 02:02:22
    Nasz kraj jest pod zaborem Niemieckim na własne życzenie. Podpisując CO2 czy oni myśleli bezmyślnie strzelając sobie w stopę.Ideologia zielonego ładu jest durna i wyniczczająca nesządo reszty gospodarkę.Ale było jakie to fajne Duda i Morawiecki jak super zawieżyli niemieckiemu reżymowi hitlerowskim cwaniakom co chcą wygrywać wojne bez wojny
  • Sztygar 2022-02-11 03:01:04
    A w Bogdance ryją za darmo...Dlaczego Zarząd Bogdanki działa na szkodę spółki, kontraktując węgiel po cenach niższych niż w 2020 r? 220 zł/t ? Czy oni wiedzą co to ARA? Czy oni widzą co się dzieje na rynku? Czy są ciemni i ślepi? Za co dostają pieniądze? Za ciśnięcie górników w kwestii większej wydajności? Za lans na konferencjach i trybunach piłkarskich i żużlowych? Czy nie powinni się zająć negocjacją kontraktów na sprzedaż węgla ENEA? Jakie inwestycje przez ostatnie 4 lata zostały zrealizowane w Bogdance? Jakie? Co z wydobyciem koksowego na K6-K7? Koncesja jest od 2019. Zmarnowany czas. Gdzie są związki? Nie widzicie, że Zarząd działa na szkodę spółki i akcjonariuszy?
  • Marcin 2022-02-10 10:55:21
    Ten cały program to jakby chcieć zrobić z 80-letniego staruszka 20-letniego młodzieniaszka. Tak, możemy staruszkowi wstawić rozrusznik, do serca wszczepić stenty a w tętnice bypassy, na noc zapodać kroplówkę i tlen, rano zrobić transfuzję krwi - i rzeczywiście, staruszek poczuje się znacznie lepiej. Ale prędzej czy później coś innego się w nim popsuje, a potem znowu coś innego. Z blokami 200MW będzie podobnie - to są rzęchy.
    • Ciemność widzę 2022-02-10 15:06:52
      Można też nic nie robić, tylko sluchać takich jak ty, i wyłączyć hebel.
  • Weteran 2022-02-10 10:08:43
    Pasożyynicze lewactwo nachapało tyle że ucieknie do egoztycxnych krajów pozostawiając ludziom pracującym zgliszcza co zostanie po ich urojonych pomysłach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.238.189.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!