Start-upy, wodór i mały atom - Tauron szuka nowych dróg rozwoju

Start-upy, wodór i mały atom - Tauron szuka nowych dróg rozwoju
Tauron chce być partnerem dla biznesu i samorządów w zakresie transformacji energetycznej - mówi Patryk Demski, wiceprezes Tauron PTWP

Poszerzenie współpracy ze startupami, wykorzystane wodoru na dużą skalę oraz udział we wdrażaniu małych reaktorów jądrowych (SMR) to tylko kilka elementów nowych działań, które podejmuje lub planuje Tauron. Rozmawiamy z Patrykiem Demskim, wiceprezesem grupy.

 • Tauron chce poszerzyć współpracę ze start-upami. Grupa w ramach akceleratora Tauron Progres chce poszukiwać nowatorskich rozwiązań w sześciu obszarach rozwojowych.
 • Spółka z uwagą przygląda się rozwojowi małych reaktorów jądrowych (SMR). Tauron już uczestniczył w projekcie badawczym dot. zastosowania reaktorów wysokotemperaturowych (HTR).
 • Koncern planuje także zaangażować się w wykorzystanie wodoru. Ma już pierwsze doświadczenia w tym zakresie.

Tym razem gościem podcastu "Energetyczne środy z Tauronem" jest Patryk Demski, wiceprezes grupy. Cykliczne rozmowy to efekt współpracy energetycznej firmy i naszego portalu. Rozmów można słuchać na większości platform podcastowych, dostępnych w Polsce, m.in. Apple Podcasts i Spotify.


Tauron chce poszerzyć współpracę ze start-upami. Grupa w ramach akceleratora Tauron Progres chce poszukiwać nowatorskich rozwiązań w sześciu obszarach rozwojowych.

Tauron przetestuje najlepsze zgłoszone pomysły na swojej infrastrukturze, pokryje nawet 200 tys. zł kosztów związanych z technologicznym rozwojem projektu oraz zaoferuje wsparcie ekspertów merytorycznych oraz analityków. Dzięki temu startup zyska nie tylko wsparcie, ale także weryfikację założeń swojej koncepcji.

46 pilotaży 

- Dla nas to przede wszystkim szansa na pozyskanie nowatorskich rozwiązań, które do tej pory nie były szeroko dostępne na rynku. Startupy natomiast zyskają możliwość szybkiej weryfikacji swoich pomysłów, pilotażowego wdrożenia wraz ze wsparciem finansowym, a w przypadku sukcesu pilotażu, możliwość podjęcia szerokoskalowej współpracy – mówi Patryk Demski.

W nowej formule działania Tauron Progres szukać będzie rozwiązań z kilku energetycznych obszarów. W obrębie dystrybucji – pomysłów, które zwiększą efektywność i rozwój sieci, w obrębie wytwarzania OZE – koncepcji wspierających zarządzanie, utrzymanie oraz efektywność tej infrastruktury, w obszarze wytwarzania i dystrybucji ciepła – nowych technologii, wspierających zieloną transformację i efektywność operacyjną sektora. Nie bez znaczenia pozostaje też segment technologii wodorowych. Tu firma stawiać będzie na rozwiązania usprawniające proces produkcji zielonego wodoru. Dodatkowo Tauron szuka też praktycznych narzędzi, które staną się wsparciem dla obsługi klienta oraz procesu cyfryzacji.

Tauron Progres funkcjonuje w grupie od 2019 roku, a wcześniej firma była zaangażowana w zewnętrzne programy akceleracyjne m.in. KPT ScaleUp. Do tej pory grupa przeprowadziła na swojej infrastrukturze 46 pilotaży. Dziś rozwiązania przygotowane przez startupy wykorzystywane są m.in. w obszarze obsługi klienta i elektromobilności.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Start-upy, wodór i mały atom - Tauron szuka nowych dróg rozwoju

 • Maciek 2021-12-18 01:53:09
  generalnie mozna to skwitować tak: Huston mamy problem ! Węgiel be bo CO2, gaz tak drogi , że węgiel razem z opłątą CO2 bedzie taniej i kurek mogą nam zawsze przykręcić, produkcja wodoru z OZE - ile tego oze trzeba by mieć, sprawność wytworzenia wodoru z oze bardzo niska, atom - w perspektywie 40-50 lat tanie i stabilne źródło energii, ale strach społeczny. Spalarnie śmieci - super ale ograniczony surowiec, a przecież nie chcemy spalać śmieci sąsiadów. Generalnie nikt nie ma pomysłu to może ktoś w start up'ie wymyśli za nas. To tak z grubsza i być może się mylę
 • Fred 2021-12-16 23:29:09
  BIZNES TRZEBA ROBIĆ A NIE MÓWIĆ O NIM. Warto spojrzeć na ruch Solorza w PAKu. ROBIĄ A NIE WYGADUJĄ FARMAZONÓW. Panie Prezesie do roboty, nie poddawajcie się.
 • Pin 33 2021-12-16 08:57:35
  Wiele o niczym, tak ładnie przecież powiedziane....
 • Pan Tadeusz 2021-12-15 23:46:00
  Tauron jako duża spółka energetyczna powinna wiedzieć swoją przyszłość przede wszystkim w dużych blokach energetyki jądrowej, rozwoju sieci dystrybucyjnej, jej zautomatyzowanie (smart grid), żeby umożliwić dalszy rozwój farm fotowoltaicznych w celu budowy elektrolizerów wodoru. Budowa sterowni zielonej energii, itd,itp. Niewątpliwie jest bardzo dużo do zrobienia i niestety mało czasu. A po drodze jeszcze projekt NABE.
 • Kazik 2021-12-15 21:42:52
  Start upy na pewno dźwigną Taurona.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!