Poszerzenie współpracy ze startupami, wykorzystane wodoru na dużą skalę oraz udział we wdrażaniu małych reaktorów jądrowych (SMR) to tylko kilka elementów nowych działań, które podejmuje lub planuje Tauron. Rozmawiamy z Patrykiem Demskim, wiceprezesem grupy.
- Tauron chce poszerzyć współpracę ze start-upami. Grupa w ramach akceleratora Tauron Progres chce poszukiwać nowatorskich rozwiązań w sześciu obszarach rozwojowych.
- Spółka z uwagą przygląda się rozwojowi małych reaktorów jądrowych (SMR). Tauron już uczestniczył w projekcie badawczym dot. zastosowania reaktorów wysokotemperaturowych (HTR).
- Koncern planuje także zaangażować się w wykorzystanie wodoru. Ma już pierwsze doświadczenia w tym zakresie.
Tym razem gościem podcastu "Energetyczne środy z Tauronem" jest Patryk Demski, wiceprezes grupy. Cykliczne rozmowy to efekt współpracy energetycznej firmy i naszego portalu. Rozmów można słuchać na większości platform podcastowych, dostępnych w Polsce, m.in. Apple Podcasts i Spotify.
Tauron chce poszerzyć współpracę ze start-upami. Grupa w ramach akceleratora Tauron Progres chce poszukiwać nowatorskich rozwiązań w sześciu obszarach rozwojowych.
Tauron przetestuje najlepsze zgłoszone pomysły na swojej infrastrukturze, pokryje nawet 200 tys. zł kosztów związanych z technologicznym rozwojem projektu oraz zaoferuje wsparcie ekspertów merytorycznych oraz analityków. Dzięki temu startup zyska nie tylko wsparcie, ale także weryfikację założeń swojej koncepcji.
46 pilotaży
- Dla nas to przede wszystkim szansa na pozyskanie nowatorskich rozwiązań, które do tej pory nie były szeroko dostępne na rynku. Startupy natomiast zyskają możliwość szybkiej weryfikacji swoich pomysłów, pilotażowego wdrożenia wraz ze wsparciem finansowym, a w przypadku sukcesu pilotażu, możliwość podjęcia szerokoskalowej współpracy – mówi Patryk Demski.W nowej formule działania Tauron Progres szukać będzie rozwiązań z kilku energetycznych obszarów. W obrębie dystrybucji – pomysłów, które zwiększą efektywność i rozwój sieci, w obrębie wytwarzania OZE – koncepcji wspierających zarządzanie, utrzymanie oraz efektywność tej infrastruktury, w obszarze wytwarzania i dystrybucji ciepła – nowych technologii, wspierających zieloną transformację i efektywność operacyjną sektora. Nie bez znaczenia pozostaje też segment technologii wodorowych. Tu firma stawiać będzie na rozwiązania usprawniające proces produkcji zielonego wodoru. Dodatkowo Tauron szuka też praktycznych narzędzi, które staną się wsparciem dla obsługi klienta oraz procesu cyfryzacji.
Tauron Progres funkcjonuje w grupie od 2019 roku, a wcześniej firma była zaangażowana w zewnętrzne programy akceleracyjne m.in. KPT ScaleUp. Do tej pory grupa przeprowadziła na swojej infrastrukturze 46 pilotaży. Dziś rozwiązania przygotowane przez startupy wykorzystywane są m.in. w obszarze obsługi klienta i elektromobilności.