PARTNERZY PORTALU

SunRoof szykuje ekspansję. Zaoferuje dach za złotówkę

SunRoof szykuje ekspansję. Zaoferuje dach za złotówkę
SunRoof oferuje dachy i fasady budynków zintegrowane z fotowoltaiką Fot. mat. pras.

- SunRoof oferuje dachy i fasady budynków zintegrowane z fotowoltaiką. To oznacza, że zamiast tradycyjnego dachu montujemy dach zbudowany z paneli fotowoltaicznych. Taki dach spełnia wszystkie funkcje tradycyjnego dachu, a dodatkowo produkuje energię elektryczną - mówi WNP.PL Lech Kaniuk, prezes SunRoof.

 • SunRoof zaczął sprzedaż swoich produktów w Szwecji, gdzie spółka generuje ok. 70 proc. sprzedaży. Drugim co do wielkości rynkiem, z ok. 20-proc. udziałem, jest Polska, gdzie zaczęto sprzedaż w 2020 r.
 • Spółka pracuje nad rozwiązaniem w zakresie finansowania dachów solarnych, gdzie chce oferować dach za złotówkę. Takie rozwiązanie oferowane jest już dzisiaj samorządom.
 • Start-up w 2021 roku został laureatem konkursu Start-up Challenge na European Tech and Start-up Days, imprezie towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach.
Jak wyjaśnia Lech Kaniuk, prezes start-upu SunRoof, podobne ogniwa do tych, które stosuje jego firma, można spotkać w typowych instalacjach montowanych na dachach.

- Plusem naszego rozwiązania jest nie tylko estetyka. Inny jest efekt wizualny, gdy buduje się najpierw dach, a potem dokłada stelaż i panele. Wówczas zużywa się też znacznie więcej materiałów i obciąża budynek. W naszej technologii stosujemy znacznie mniej materiałów, co sprawia, że dach jest nie tylko bardziej atrakcyjny pod względem designu, ale ma również niższy ślad węglowy - zapewnia Lech Kaniuk.

Opłacalny produkt

Kaniuk przekonuje, że konstrukcja dachu zintegrowanego z fotowoltaiką jest bardzo podobna do konstrukcji tradycyjnego dachu pokrytego dachówką czy blachodachówką. Różnica polega na tym, że jest stosowana inna membrana do uszczelnienia dachu, która jest specjalnie przystosowana do takich montaży.

Do tej instalacji można było uzyskać dotację z programu Mój Prąd, w ramach którego oferowano dofinansowanie do 5 tys. zł.

- Wchodząc na dany rynek, nie patrzymy, czy są na nim dotacje do budowy instalacji fotowoltaicznych, czy też ich nie ma, ponieważ dotacje zawsze są chwilowe. Oferujemy produkt, który się opłaca i spłaci się w ciągu 6 czy 8 lat - wyjaśnia Lech Kaniuk.

Remonty starych dachów i budowa nowych

Fotowoltaiczny dach oferowany przez SunRoof nadaje się zarówno do remontów dachów istniejących budynków, jak i na nowe budynki. Nie trzeba zmieniać nic w projekcie budynku. Dach zintegrowany z fotowoltaiką ma niższe obciążenie na metr kwadratowy niż tradycyjny dach, na którym zamontujemy instalację fotowoltaiczną.

- Cały dach, razem z montażem, to koszt od 80 tys. do 120 tys. zł. Budowa tradycyjnego dachu kosztuje ok. 40-50 tys. zł, a jeśli chcemy dodać do niego instalację fotowoltaiczną o takiej samej mocy, co nasz dach, to wtedy przekraczamy 100 tys. zł. Cenowo SunRoof jest więc zbliżony do kosztów budowy tradycyjnego dachu i instalacji fotowoltaicznej - wylicza Lech Kaniuk.

Podkreśla, że nie cały dach oferowany przez SunRoof musi być zbudowany z paneli fotowoltaicznych. W Polsce spółka posiada kilka zrealizowanych projektów, gdzie tylko część połaci dachu to część aktywna, a pozostała część jest nieaktywna i wypełniona szkłem hartowanym.

- Wygląda to bardzo dobrze. Dach zyskuje ujednolicony wygląd, a moc części aktywnej z fotowoltaiką jest dostosowana do zapotrzebowania danego budynku na prąd - zapewnia Lech Kaniuk.
Część klientów wraz z dachem kupuje również domowy magazyn energii.

 

×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: SunRoof szykuje ekspansję. Zaoferuje dach za złotówkę

 • Marek 2022-03-04 13:40:06
  dach z paneli w wykonaniu tej firmy kosztuje bardzo dużo. Taniej wychodzi robinie dachu w tradycyjnej technologii wykonania i zamontowanie na tym paneli fotowoltaicznych. Przykład mojego dachu to trochę ponad 100 tys. zł za dach Sunroof, a wykonany po staremu + panele fotowoltaiczne wyniosło ok. 80 tys. zł. i to razem z więźbą i rynnami. A Sunroof tylko pokrycie daje i o ile dobrze pamiętam bez orynnowania.
 • Miczu 2021-12-28 10:56:58
  Widzę, że fotowoltaika staje się też laboratorium nowych technologii i pomysłów, to tylko świadczy o ogromnym potencjale tej branży. U nas też firmy jak Maxcom Eco Energy czy Columbus oferują technologie paneli fotowoltaicznych wysokiej jakości.
  • Inżynier 2021-12-28 13:39:09
   Wrzuciłeś typową kryptoreklamę, oznacz i będzie ok!
 • Maciek 2021-12-28 08:44:10
  Co z tego , że zamontuję sobie cały dach panelami i będę miec dużą moc której nikt nie odbierze bo z sieci mnie co chwilę będzie wywalać. Już obecnie jest problem z wciśnięciem prądu jak słońce grzeje a jak będzie jeszcze więcej paneli to bedzię jeszcze większy problem. Takie systemy trzeba robić z magazynami energii, które narazie są drogie i nie wiem jak w ich trwałością i pojemnościa po np 15 latach. Dwa dalej brak informacji co z recyklingiem paneli i baterii
  • PL21 2021-12-28 15:19:00
   @Maciek bardzo duży z Ciebie malkontent - po pierwsze nie wszędzie sieć energetyczna jest przeciążona, ponieważ są takie miejsca w Polsce gdzie fotowoltaiki jeszcze nie ma dużo lub/i sieć jest w w dobrym stanie. Po wtóre magazyny energii również będą współfinansowane, tym samym zwiększa się ich opłacalność. Po trzecie jest są już rozwiązania z magazynami energii, które pozwalają na przesyłaniu jej pomiędzy ich użytkownikami, wówczas gdy np. w jednym miejscy jest nadmiar energii słonecznej a w drugim jest brak słońca. Można by jeszcze wiele zalet nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań przedstawić, które funkcjonują na rynku, nie mniej dla Ciebie i tak będzie to wszystko mało istotne. Pozdrawiam.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.121.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!