PARTNERZY PORTALU

Supernowoczesne centrum badawczo-rozwojowe to dziś konieczność

Supernowoczesne centrum badawczo-rozwojowe to dziś konieczność
Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp mówi, że Centrum Badawczo-Rozwojowego jego firmy robi olbrzymie wrażenie na gościach, również tych z zagranicy. Fot. PTWP

– Zależy nam na pełnej integracji wszystkich głównych procesów w firmie: począwszy od działań handlowych, przez opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej, zaplanowanie i uruchomienie produkcji, po raportowanie w czasie rzeczywistym postępu prac i - w razie potrzeby - elastyczne modyfikowanie planów. Naszym celem jest również połączenie systemem kluczowych kooperantów – podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp.

  • - Nowy zintegrowany system zarządzania zawierający elementy sztucznej inteligencji w dziedzinie planowania produkcji plus nowoczesne maszyny, które chcemy włączyć do obiegu informatycznego – to nasz pomysł na Przemysł 4.0 - mówi Piotr Kańtoch.
  • Supernowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe Pomp jest dla Grupy Powen-Wafapomp niezbędnym dziś poligonem doświadczalnym. Ta stacja prób jest unikatowa w skali europejskiej. 
  • Piotr Kańtoch akcentuje, że Grupa Powen-Wafapomp opiera się na dostawcach lokalnych - taką filozofię przyjęto w niej już przed laty. - I chociaż wydłużyły się terminy realizacji, to jakoś sobie radzimy - zaznacza Piotr Kańtoch. 
  • Rozmowa jest jedną z cyklu wywiadów, na podstawie których powstanie raport dotyczący Produkcji 4.0 w naszym kraju. Premierowa prezentacja tego opracowania nastąpi podczas konferencji Nowy Przemysł 4.0  (4-5 października 2022 r.) w ramach Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki  TOOLEX  (4-6 października 2022 r.). Wątek nowoczesności będzie też obecny w czasie Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.). Wszystkie te spotkania odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wasza fabryka pomp to najnowocześniejszy tego typu zakład produkcyjny w Polsce. Czy w ostatnim czasie pojawiły się w pana firmie nowe potrzeby w zakresie automatyzacji, robotyzacji?

- Wszystko zależy od tego, jak rozumiemy określenia "automatyzacja" i "robotyzacja". Nasz profil działania opiera się na produkcji i dostawach jednostkowych, skomplikowanych urządzeń, więc pomysły rodem z produkcji masowej nie będą miały zastosowania wprost.

Nie oznacza to, że nie mamy planów w tej mierze. Jesteśmy w trakcie wyboru nowego zintegrowanego systemu zarządzania, który usprawni przepływ informacji i przyspieszy procesy decyzyjne. Jednocześnie zmierzamy w kierunku rezygnacji z konwencjonalnej obróbki.

Czytaj także: Firmy okołogórnicze będą się zmieniać. Wydobycie surowców to nadal dobry biznes

Zamierzamy znacząco zmodernizować nasz park maszynowy, inwestując w maszyny sterowane numerycznie. Chodzi nam o wieloosiowe frezarko-tokarki, najnowocześniejsze z dostępnych na rynku.

Jaki będzie koszt tej inwestycji?

- W tej chwili trudno podać konkretną kwotę, ale myślimy o przeznaczeniu znacznych sum. Wystarczy powiedzieć, że największe interesujące nas centrum obróbcze kosztuje blisko 1,5 mln euro...

Na razie trwają intensywne analizy techniczne i finansowe, a decyzje powinny zapadać na początku 2023 roku. Oprócz znacznych kwot przeznaczanych na inwestycje w park maszynowy musimy zaplanować niemałe wydatki na wspomniany nowoczesny system klasy ERP.

Kiedy ma on zostać wdrożony?

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Supernowoczesne centrum badawczo-rozwojowe to dziś konieczność

  • jhu 2022-06-26 11:09:56
    o to chodziło. Niemiecka firma w Polsce, przejeła za grosze zakłady, dostaje dotacje dotacje od rzadu bantustanu, dodatkowo dotacje unijne dla"polskiego przemysłu". O tym co robic , jak robic, gdzie ida wyniki badań i obraz całosci- to decyzja firmy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.132.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!