Szykuje się ważna zmiana na rynku OZE. Branża powita ją z aprobatą

Ministerstwo Klimatu prowadzi prace nad wprowadzeniem rozwiązania cable pooling. Branża energetyki odnawialnej z zadowoleniem przyjęła tę informację. - Uważam, że jest to jeden z lepszych pomysłów, jaki się ostatnio pojawił; będzie on pomocny w dalszym rozwoju energetyki odnawialnej - mówi WNP.PL Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

 • Cable pooling to wykorzystanie zabezpieczonych zdolności przesyłu energii (na przykład dla zbudowanej wcześniej elektrowni wiatrowej) do uruchomienia w tej samej lokalizacji elektrowni fotowoltaicznej.
 • Takie rozwiązanie byłoby korzystniejsze zarówno dla inwestorów, jak i dla stabilności pracy sieci elektroenergetycznej. 
 • Instalacje OZE korzystające z cable poolingu powinny być także wyposażone w magazyny energii. 


Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło pracę nad wprowadzeniem rozwiązania cable pooling. Branża energetyki odnawialnej z zadowoleniem przyjęła tę informację. 

- Uważam, że jest to jeden z lepszych pomysłów, jaki się ostatnio pojawił. Dzisiaj wydawane są warunki przyłączeniowe na daną technologię, np. na farmę wiatrową lub farmę fotowoltaiczną do określonej mocy. A wiemy, że zarówno fotowoltaika nie pracuje 100 proc. czasu, jak i elektrownie wiatrowe również nie pracują 100 proc. czasu... - mówi WNP.PL Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

I przypomina, że te dwie technologie rzadko pracują na pełnej mocy w tym samym momencie - tak się może zdarzyć kilka godzin ciągu w roku.

- A zatem hipotetycznie: jeżeli np. na przyłączu o mocy 1 MW byłaby przyłączona instalacja wiatrowa o mocy 1 MW oraz instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 MW, to byłoby to lepsze rozwiązanie dla inwestora, ponieważ wówczas mamy tańsze przyłącze i w jednej lokalizacji możemy umieścić dwie technologie - wyjaśnia szef Columbus Energy. 

Trzy korzyści w jednym 

Jak zaznacza, należałoby wówczas ograniczyć współpracę tych dwóch źródeł w taki sposób, że więcej niż 1 MW nie byłby dostarczany do sieci elektroenergetycznej. Jednocześnie, dzięki cable pooling, mielibyśmy zdrowszy profil pracy takiego przyłącza, ponieważ te dwie technologie są komplementarne. Dodatkowo: mamy kolejne inwestycje w OZE bez konieczności modernizacji sieci elektroenergetycznej.

Naturalnym uzupełnieniem rozwiązania cabe pooling powinien być magazyn energii. 

- Jeżeli pojawią się nadwyżki produkcji powyżej tego umownego 1 MW w danym momencie, to te nadwyżki należy magazynować. Czy się zmagazynują w małym, klasycznym magazynie, czy może = w niedalekiej przyszłości - w formie wodoru, lub zostaną lokalnie odebrane, to nie ma znaczenia; będzie tu wiele możliwości. To nie tylko pomysł, ale - wydaje się - wielka konieczność, którą należałoby jak najszybciej wprowadzić - przekonuje Dawid Zieliński. 

Dowolność zagospodarowania

W jego ocenie bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby to, gdyby inwestor miał dowolność w zagospodarowaniu tego przyłącza. Jeżeli się okaże, że pojawi się nowa technologia, to - zamiast zmieniać pozwolenia na budowę czy też starać się o pozwolenie zamienne, aby np. wymienić panele na mocniejsze - sam inwestor powinien decydować, jaką technologię chce wykorzystać. 

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Szykuje się ważna zmiana na rynku OZE. Branża powita ją z aprobatą

 • Daw 2021-11-10 13:38:41
  Żaden moloch typu Tauron, nie pozwoli na takie numery. To oni mają zarabiać a nie inwestorzy. Panie Zieliński, w pisogrodzie to nie przejdzie...
 • Energetyk 2021-11-10 10:33:04
  Z punktu widzenia dostawcy technologii oraz operatora sieci dystrybucyjnej rozwiązanie takie jest idealne. Jeden sprzedaje instalacje, drugi nie modernizuje sieci. Z punktu widzenia inwestora kiedy inwestycja zacznie na siebie zarabiać? Prawdopodobnie nigdy
  • Lol 2021-11-11 20:36:41
   Ale brednia. I to w święto, No wstyd kolego.
 • Renne 2021-11-10 08:56:43
  Panie redaktorze proszę nie pić z rana. Proszę sobie policzyć te korzyści jeżeli wynik na minus jest ok. to wporzo.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.186.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!