Tak przedsiębiorstwa mogą płacić mniej za energię elektryczną

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Artykuł Enspirion Sp. z o.o
  • Dodano: 03-08-2021 14:52

Już od ponad pół roku przedsiębiorcy na swoich rachunkach mogą znaleźć nową pozycję kosztową -opłatę mocową. Każda kWh pobrana z sieci w godzinach 7 – 22, przypadających w dni robocze, to dodatkowe 0,0762 zł. Dla przedsiębiorstwa pracującego w jednozmianowym trybie pracy może to oznaczać spory wzrost kosztów energii elektrycznej. Są jednak sposoby na ich ograniczenie także w tej sytuacji.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

Gdzie szukać oszczędności

Sposoby na ograniczenie kosztów są dwa – oba bardzo proste. Odbiorcy, których średnie zużycie energii elektrycznej w godzinach szczytowych względem godzin pozaszczytowych będzie różnić się o mniej niż 15%, mogą liczyć na ulgę w opłacie mocowej. Firmy o najmniejszym wahaniu profilu zapotrzebowania, tj. mniej niż 5%, mogą liczyć nawet na 83-procentową ulgę. W nieco innej sytuacji są przedsiębiorstwa, których zmienność zapotrzebowania wynosi między 5% a 10%. Ich ulga wyniesie w tym przypadku 50%. Ostatnią grupą są zakłady, których różnica ta mieści się w przedziale od 10% do 15%. Tu ulga wyniesie 17%.

Stabilizacja profilu zużycia energii przyczynia się nie tylko do zauważalnych oszczędności, ale jednocześnie wspiera stabilność pracy systemu elektroenergetycznego. Stąd takie zachowania odbiorców są premiowane oraz stymulowane poprzez mechanizm ulg.

Usługa redukcji zapotrzebowania


Kolejną metodą ograniczenia oraz rekompensaty kosztów jest uczestnictwo w usłudze redukcji zapotrzebowania (Demand Side Response), realizowanej za pośrednictwem tzw. agregatorów. Bezpośrednie uczestnictwo w Rynku Mocy jest dla pojedynczych odbiorców bardzo trudne, czasami nawet niemożliwe, stąd niektórzy z nich świadomie rezygnują z tego korzystnego finansowo systemu wsparcia. Agregator łączy wielu uczestników w grupy, zapewnia zdalny pomiar energii elektrycznej w czasie rzeczywistym oraz doświadczoną kadrą specjalistów. Szkoli także kadrę klienta. Wszystko po to, aby zapewnić optymalne wykonanie redukcji w momencie pojawienia się stosownej dyspozycji ze strony operatora systemu przesyłowego, zarządzającego rynkiem mocy w Polsce. Najbardziej doświadczonym agregatorem na polskim rynku jest spółka Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, która od 2017 roku oferuje klientom wynagrodzenie w zamian za gotowość do incydentalnego obniżania zapotrzebowania na energię elektryczną. Tak zagregowani odbiorcy, o łącznej mocy niespełna 0,7 GW, mogą z ogromną skutecznością wspierać trud zachowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w krajowym systemie, np. podczas występujących incydentalnie okresach zagrożenia wynikających ze zjawisk pogodowych (susze, śnieżyce, powodzie itp.) lub awarii systemu elektroenergetycznego (np. pożar w jednej z dużych elektrowni systemowych).

Ulga ze wsparciem Enspiriona


Zespół inżynierów Enspiriona, w ramach współpracy z klientem, przygotowuje szczegółową analizę opartą o otrzymane dane pomiarowe.  Pozwoli ona znaleźć odpowiedzi na trzy bardzo ważne pytania:

  1. Czy ulga w opłacie mocowej przysługuje danemu przedsiębiorstwu?
  2. Jaka będzie jej wysokość?
  3. Jak można ją zwiększyć?

Agregator sprawdza również potencjał przedsiębiorstwa do świadczenia usługi redukcji mocy (DSR) w ramach rynku mocy.

Więcej informacji na: www.enspirion.pl/ulga-w-oplacie-mocowej/ 

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tak przedsiębiorstwa mogą płacić mniej za energię elektryczną

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.95.84
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!