Tauron Dystrybucja idzie na całość w wymianie liczników na inteligentne

Tauron Dystrybucja idzie na całość w wymianie liczników na inteligentne
- Żeby tak naprawdę wdrożenie smart meteringu nastąpiło, to konieczne są rozporządzenia wykonawcze, których powinniśmy się doczekać w najbliższych tygodniach - mówił podczas EEC 2021 prezes Taurona Dystrybucja Robert Zasina. Fot. PTWP
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Ireneusz Chojnacki
  Ireneusz Chojnacki
 • Dodano: 22-09-2021 06:06

Cel jest taki, żeby wymienić liczniki na inteligentne u wszystkich klientów. Planujemy, że 100 proc klientów będzie miało liczniki inteligentne na początku 2030 roku – poinformował Robert Zasina, prezes Taurona Dystrybucja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

W trakcie debaty „Dystrybucja energii – czas na smart” przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezes Taurona Dystrybucja ocenił, że jeśli chodzi o wymianę liczników na inteligentne to można powiedzieć, że po zmianie przepisów, po latach różnych pilotaży program ruszył. Wskazał zarazem, że są jeszcze pewne sprawy do załatwienia.

- Żeby tak naprawdę wdrożenie smart meteringu nastąpiło, to konieczne są rozporządzenia wykonawcze, których powinniśmy się doczekać w najbliższych tygodniach - stwierdził Robert Zasina.

Rozporządzenia te są ważne, bo mają m.in. określić funkcjonalność liczników.

- To jest kluczowa sprawa, bo na terenie Wrocławia mamy prawie 400 tys. liczników inteligentnych, ale te liczniki nie spełniają w 100 proc wymagań, jakich teraz się oczkuje. W przyszłym roku musimy je wymieniać i mam nadzieję, że przed uruchomieniem postępowania przetargowego będziemy wiedzieli, jakie są ostateczne wymagania – wyjaśniał Robert Zasina.

Ocenił, że niedługo zostaną uruchomione postępowania przetargowe na liczniki inteligentne związane z programem wymiany tradycyjnych liczników.

Robert Zasina stwierdził też, że harmonogram instalacji ma swoje kamienie milowe i najczęściej mówi się o tym, że 80 proc. odbiorców energii ma mieć liczniki inteligentne w 2028 roku, ale jak poinformował, Tauron Dystrybucja zdecydował się na więcej chociaż nie w 2028 roku.

- Cel jest taki, żeby wymienić liczniki na inteligentne u wszystkich klientów. Planujemy że 100 proc klientów będzie miało liczniki inteligentne na początku 2030 roku – zadeklarował Robert Zasina.

Poinformował ponadto, że Tauron Dystrybucja na potrzeby programu wymiany liczników na inteligentne wstępnie podzielił obszar swojego działania na trzy podobszary, z planem stopniowej realizacji programu.

- Trochę się obawiamy cen i dostępności liczników, ze względu na problemy z chipami, a przecież liczniki to właśnie ta elektronika. Oferty myślę, że nie zabraknie, bo to są atrakcyjne postępowania, ale pytanie w jakich terminach będą realizowane dostawy liczników - komentował Robert Zasina, dodając, że obecnie na rynku nie ma liczników spełniających wypracowane wymagania. Dlatego na początku trzeba się spodziewać pewnej bezwładność związanej z dostosowaniem się producentów liczników do wymagań.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Tauron Dystrybucja idzie na całość w wymianie liczników na inteligentne

 • H 2021-09-22 22:21:51
  Gdyby tak było to by kilku już nie było
 • Oto tak naprawdę w tym chodzi - biznes kosztem użytkownika końcowego 2021-09-22 12:07:34
  Inteligentne liczniki energii podobnie jak inteligentne liczniki wody są po to by zebrać dane ile i kto zużywa energii i ile i kto zużywa wody, chodzi w tym wszystkim oto by na podstawie zebranych danych przyjąć limity zużycia energii i wody na bloki mieszkalne robiąc z tego średnią, kto je będzie przekraczał( te limity) będzie odcinany od energii, od wody. To jest taka "ekologia" i "ekonomia" kosztem końcowego użytkownika. Limity zużycia będą stale podnoszone a ludzie będą narzekać, że ich się pozbawia możliwości korzystania z energii a także wody. Przecież o to chodzi w Agendzie 2030 aby poprzez różne zakazy, nakazy, ograniczenia na tle ekologii i rzekomego dbania o ekosystem, faunę i florę skutecznie uprzykrzać ludziom życie poprzez różne utrudniania, a nawet uniemożliwienia. Nie chodzi wcale o żaden dobrobyt i zrównoważony rozwój, a o kontrolę, inwigilację i zniewolenie społeczeństw.
 • ostrzeżenie przed groźnymi dla zdrowia technologiami bezprzewodowymi 2021-09-22 12:05:47
  A jeśli po zainstalowaniu takich inteligentnych, zdalnych liczników ludzie wrażliwsi na promieniowanie elektromagnetyczne będą uskarżać się na rozdrażnienie, problemy ze snem, płytki sen lub bezsenność to kto wówczas za to odpowie? Będzie umywanie rączek i gadki w stylu "my nic nie zrobiliśmy" "my tylko wykonywaliśmy agendy, wytyczne unijne"? Na to wygląda. A przecież taki licznik będzie działał 24h/dobę. O tym nikt nie myśli, że przecież oprócz dorosłych( którzy są mniej narażeni ale też są) w domach/blokach są też dzieci( w tym małe), one są bardziej wrażliwsze na promieniowanie. Im więcej bezprzewodowych rozwiązań wokół naszej przestrzeni życiowej jest a także i w przestrzeni publicznej to to wszystko kumuluje i intensyfikuje fale elektromagnetyczne, czujemy się bardziej zmęczeni, senni, rozdrażnieni. Ponadto długotrwałe przebywanie w silnym polu elektromagnetycznym spowodować może szereg chorób i dolegliwości, m.in bezsenność, bezpłodność( czasową lub trwałą), nowotwory skóry, głowy, kości jak m.in szpiczaki, chłoniaki, białaczki, czerniaki, choroby z autoagresji jak np. zapalenie trzustki, cukrzyca, problemy z tarczycą, CHAD, ADHD. Zdrowe technologie to technologie przewodowe, są nie dość, że wydajne i bezawaryjne to w dodatku bezpieczne dla otoczenia człowieka, środowiska, zwierząt.
 • Maj 2021-09-22 10:07:02
  Ciekawe kiedy panowie z 3 liter zainteresują się już poprzednim wdrożeniem ami Wrocław W końcu ktoś mógłby za to posiedzieć
  • D. 2021-09-22 20:45:15
   Panowie od trzech liter wiedzą co robią. Nie musisz się o to martwić. Gdyby nie oni to byś miał zliczaną energię wodomierzem

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.22.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!