Tauron i Rafako pokazują, jak węgiel uchroni Polskę przed brakiem mocy

Tauron i Rafako pokazują, jak węgiel uchroni Polskę przed brakiem mocy
Trwa Program 200+ w Tauronie. Pierwszy blok w Jaworznie zmodernizowany mat. pras.

Dobiegła końca modernizacja 200 MW bloku energetycznego na węgiel w Elektrowni Jaworzno w ramach programu Bloki 200+ - poinformował we wtorek 22 marca Tauron. Jednostka zyskała między innymi większą elastyczność pracy dla lepszej współpracy z OZE.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Odnawialne źródła energii charakteryzują się niskim poziomem sterowalności, dlatego tak istotna jest możliwość włączania do systemu stabilnych, ale też elastycznych jednostek wówczas, gdy wymaga tego sytuacja.
 • Zrealizowana na terenie bloku nr 6 elektrowni Jaworzno III inwestycja pozwoliła m.in. obniżyć minimum techniczne bloku do 40 proc. oraz skrócić czas rozruchów.
 • Tauron zmniejsza emisyjność pracujących bloków 200 MW. Jednostki w Jaworznie zyskały instalacje katalitycznego odazotowania spalin (SCR) a w Łaziskach zmodernizowano istniejące instalacje SCR oraz IOS.
 • O koniecznych zmianach w polskiej energetyce dyskutować będziemy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.
Tauron i Rafako pracują nad realizacją programu „Bloki 200+”, który zakłada przedłużenie żywotności bloków klasy 200 MW. Prace prowadzone są we współpracy z Rafako. Pierwsze efekty widoczne są już w elektrowni Jaworzno III. Firma przekonuje, że przedłużenie żywotności bloków 200 MW poprzez zastosowanie w nich najnowocześniejszych i niskonakładowych technologii pozwoli wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski.

- Modernizacja bloku 200 MW pozwala nam zwiększyć regulacyjności tej jednostki, plasując ją w roli stabilizatora bezpieczeństwa energetycznego kraju. Odnawialne źródła energii charakteryzują się niskim poziomem sterowalności, dlatego tak istotna jest możliwość włączania do systemu stabilnych, ale też elastycznych jednostek wówczas, gdy wymaga tego sytuacja - mówi Jerzy Topolski, wiceprezes grupy Tauron.

Większa elastyczność wspomoże OZE

Zrealizowana na terenie bloku nr 6 elektrowni Jaworzno III inwestycja pozwoliła m.in. obniżyć minimum techniczne bloku do 40 proc. oraz skrócić czas rozruchów.

Zwiększenie sterowalności jednostki pozwoli na dostosowanie jej do współpracy z odnawialnymi źródłami energii.

- Kluczowe zmiany osiągnięte w ramach zrealizowanej modernizacji to obniżenie minimum technicznego jednostki do 40 proc. mocy osiągalnej, zwiększenie gradientu naboru mocy z 1 proc. do 4 proc., skrócenie czasów rozruchu ze wszystkich stanów cieplnych. Dzięki inwestycji poprawie uległa też sprawność wytwarzania energii elektrycznej bloku przy pracy z niskim obciążeniem. Przedłużenie żywotności bloków 200 MW poprzez zastosowanie w nich najnowocześniejszych i niskonakładowych technologii pozwoli wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski - mówi Sebastian Gola, prezes Taurona Wytwarzanie.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Tauron i Rafako pokazują, jak węgiel uchroni Polskę przed brakiem mocy

 • Rekin 2022-03-23 14:15:44
  Tauron i Rafako uchronią Polskę przed brakiem mocy - buhehehehehehehehehe!!!!!!!! Tauron w EC St. Wola i wspólnie z Rafako na bloku 910 MW w Jaworznie pokazali jak uchronić kraj przed brakiem mocy. A przyszłość to blok gazowo - parowy w Łagiszy, najpierw 7 lat "myśleli" budować, czy nie budować, kolejne 7 lat to będą celebrować procedury przetargowe, następne 10 lat ewentualna budowa bloku i znowu przez 7 lat "wdrażanie nowych rozwiązań i optymalizacja parametrów za miliard złotych. A potem wiadomo - zrobi się protokół zniszczenia.
 • Fedrek 2022-03-23 14:04:04
  To jakie są osiągnięcia tej przełomowej modernizacji ? Minimum techniczne obniżone do 40% i co dalej ? Może jakieś konkrety ? No i koszty, bo jak wiadomo, Rafako pod egidą partyjnych inżynierów już jeden pomnik swoich umiejętności postawiło. Całkiem blisko bloku które modernizowali. Pomnik ten kosztował ponad 6 mld PLN i stoi od czerwca 2021 po 3 miesiącach pracy. Wg wszelkiej dokumentacji miał to być najsprawniejszy blok węglowy w Polsce. I pod względem emisji CO2 jest. Nie produkuje wcale :DDD Nie wierzę w żaden sprawny projekt realizowany w państwowej spółce przez inną państwową spółkę. Jeżeli Rafako ma się czym pochwalić to starych bloków węglowych na świecie jest tysiące. Niech zrealizują taki projekt gdziekolwiek a wtedy się okaże co to jest warte.
 • Czemu tak agresywnie? 2022-03-23 08:59:05
  Ze smutkiem stwierdzam niepotrzebną agresywność i brak dystansu wśród uczestników tej wymiany komentarzy. Czy nie da się uprzejmiej? Rozmawiacie tylko o energetyce, a nie konfliktach zbrojnych. Co by powiedziały wasze mamy jak by to sobie poczytały co tu popisaliście?
  • Podatnik 2022-03-23 13:33:54
   Bo taka jest kultura zwącholi węglowych jak proste.
 • ekonom 2022-03-22 15:08:35
  Szkoda tylko że że Tauron nie podał kosztów modernizacji bloków i opłacalność tej inwestycji.
  • Proste 2022-03-22 16:21:03
   Nie twoja sprawa pachołku, tylko akcjonariuszy.
   • Marcin 2022-03-22 16:41:25
    Polska kultura, jesli tylko ktos ma inne zdanie to nie pozostaje nic innego jak mu naublizac,
   • ekonom 2022-03-22 19:57:52
    proste ty węglowy chamie właśnie że moja sprawa bo jako podatnik dopłacam do Taurona a jako odbiorca energii płacę za rynek mocy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!