Tauron pracuje nad wydzieleniem kopalni, planów zbycia ciepłownictwa nie ma

 • Autor: Ireneusz Chojnacki
 • Dodano: 11-05-2022 06:02

Nasza strategia będzie zakładać duże przyspieszenie, jeśli chodzi o rozwój odnawialnych źródeł energii. Będziemy rozpoczynać prace badawczo-rozwojowe nad wdrożeniem modułowych reaktorów jądrowych – informuje Paweł Szczeszek, prezes zarządu Taurona Polska Energia. O tych i innych planach w rozmowie z WNP.PL.

Paweł Szczeszek, prezes zarządu Taurona Polska Energia, spółki dominującej grupy Tauron, mówi, że koncern chce w nowej strategii pokazać pracownikom, akcjonariuszom, klientom „jaką drogą będziemy podążać do osiągnięcia celu, który jest właściwie chyba wszystkim znany, czyli neutralności klimatycznej”.

Zobacz także: Rusza atomowa współpraca Taurona i KGHM

Rozwój energetyki odnawialnej i magazynowanie energii 

- Nasza strategia będzie zakładać duże przyspieszenie jeśli chodzi o kierunki rozwoju odnawialnych źródeł energii. Dzisiaj mamy około 0,5 GW zainstalowanej mocy w OZE, w ciągu najbliższych kilku lat to będzie ponad trzy razy tyle - mówi Paweł Szczeszek.

- Oprócz tego będziemy silnie pracować nad bilansowaniem tej energii, czyli może jakieś magazyny energii - i te krótko działające i elektrownie szczytowo-pompowe. Podpisaliśmy ostatnio list intencyjny z KGHM, będziemy rozpoczynać prace badawczo-rozwojowe nad wdrożeniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) - informuje Szczeszek. - Są przeróżne technologie małych reaktorów jądrowych. My pewnie chcielibyśmy skorzystać z tych wysokotemperaturowych.

Bez planów zbycia ciepłownictwa 

Jednym z kluczowych projektów w polskiej energetyce jest pomysł wydzielenia elektrowni węglowych z PGE, Taurona, Enei, Energi i utworzenia w oparciu o te aktywa Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

- Jeśli chodzi o Tauron Wydobycie to nie jest on przedmiotem projektu NABE. Natomiast również pracujemy nad wydzielaniem tych aktywów z grupy Tauron. Mamy podpisany list intencyjny i pracujemy nad tym. Myślę, że o szczegółach będziemy mogli powiedzieć niebawem – ocenił Paweł Szczeszek.

Zobacz również: Skarb Państwa może przejąć kopalnie Taurona

Grupa nie ma natomiast planów zbycia ciepłownictwa, Taurona Ciepło. Wręcz przeciwnie, planuje budowę bloku gazowo-parowego o mocy 400 MWe i około 250 MWt.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Tauron pracuje nad wydzieleniem kopalni, planów zbycia ciepłownictwa nie ma

 • Gość 2022-05-11 11:11:10
  Tauron niech zainwestuje w małe elektrownie na Odrze na istniejących spietrzeniach , tam jest ich ok 10 każdy moc ok 5 MW, najstarsza elektrowni wodna w leśnej przacyluje już ponad 100 lat i dopiero teraz robiony bul remont , musimy zamiast w atom inwestować w wodna energetykę tak jak mądry naród norweski
 • Pesymista 2022-05-11 08:03:40
  Atom energetyka odnawialna a nie kopalna? Może dlatego, że po użyciu należy zadołować radioaktywne odpady ;-(
  • podatnik 2022-05-11 09:01:37
   Dlatego że kopalnie są już od dawna trupami.
 • pe 2022-05-11 07:51:28
  poproszę kogoś biegłego, bo nie pamiętam, ale od 2015 roku przewiązywane było grórnictwo z energetyką, żeby teraz to górnictwo wydzielać? ile nas, płacących rachunki za energię kosztowała ta operacja? kto za to odpowiada imiennie? czy nikt, jak zwykle, paru sie napasło i mamy na koniec dnia cirka 5 bilionów długu najświętszej Rzplitej?!
 • Andrzej 2022-05-11 07:48:58
  Kiedy właściciel portalu odetnie się od komentarzy nie na temat, wulgarnych i obraźliwych jak ten powyżej i nie będzie ich zamieszczał?
 • Kris o poranku 2022-05-11 07:02:41
  Ja pracuje nad wydzieleniem gazów z mojego odbytu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.230.152.133
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!