Perowskity i kropki kwantowe, ultraszybkie baterie do autobusów, innowacyjne moduły PV, zielona stal, czystsza sadza, a nawet specjalne popioły niwelujące emisję CO2; specjalistyczne rozwiązania dla ciepłownictwa i przemysłu cementowego. Za tymi rozwiązaniami stoją znane polskie firmy jak Saule Technologies, PGE, czy Autosan i ARP e-Vehicles, ale także działający w kraju światowi potentaci jak ArcelorMittal. Przedstawiamy Wam listę wybranych technologii, które mają ambicje zmienić unijny, a w tym i polski przemysł. Wszystkie albo powstają w Polsce, albo mogą być w Polsce wdrażane.
- Europejski Zielony Ład ma stworzyć nową rzeczywistość realizując w praktyce ideę gospodarki zrównoważonej, zasobooszczędnej, o minimalnym wpływie na środowisko i klimat. Niektóre technologie służące budowie nowego świata możemy już zobaczyć w działaniu; inne to wciąż etap badań, prototypy i pilotaże. Polska energetyka i przemysł biorą aktywny udział w tym technologicznym wyścigu. Wśród pomysłów inżynierów są te zapowiadające rzeczywisty przełom i dobrze prezentujące się… ślepe uliczki.
- Sięgamy przede wszystkim do sektora energii, do przemysłu i mobilności, bo tu skala i efekty dających się przewidzieć zmian technologicznych wydają się znaczące i spektakularne.
- Raport powstał w ramach trwającej kampanii Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) 2021 po brandem EEC-Review. Więcej o Kongresie i wydarzeniach z nim związanych na stronie EEC.