Termiczne przekształcanie odpadów w Gliwicach - zapraszamy na spotkanie

Termiczne przekształcanie odpadów w Gliwicach - zapraszamy na spotkanie
Tak ma wyglądać Park Zielonej Energii w Gliwicach mat. pras.

Na 15 marca 2022 r. zaplanowano webinar poświęcony planom budowy Parku Zielonej Energii w Gliwicach, gdzie odpady komunalne będą przekształcane na energię elektryczną i ciepło. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich mieszkańców Gliwic i okolic.

 • W trakcie webinaru zostaną pokazane szczegóły dotyczące budowy Parku Zielonej Energii, jego miejsca w gospodarce odpadami i w gospodarce obiegu zamkniętego Gliwic.
 • W Parku Zielonej Energii ma być przetwarzane ok. 40 tys. odpadów rocznie, będą one pochodziły z terenu Gliwic.
 • W 2023 r. ma zostać ogłoszony i rozstrzygnięty przetarg na budowę Parku Zielonej Energii. Harmonogram zakłada, że zakończenie budowy nastąpi pod koniec 2026 r. lub na początku 2027 r.

- W trakcie webinaru chcemy pokazać szczegóły dotyczące budowy Parku Zielonej Energii, jego miejsca w gospodarce odpadami i w gospodarce obiegu zamkniętego Gliwic - mówi Krzysztof Szaliński, prezes PEC Gliwice.

PEC Gliwice to spółka w 100 proc. należąca do miasta Gliwice, która przygotowuje budowę Parku Zielonej Energii.

Światowe doświadczenia

Podczas spotkania przedstawiciel ambasady Królestwa Danii będzie opowiadał o spalarni odpadów komunalnych CopenHill w Kopenhadze, która jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. Ciekawostką jest, że z dachu tego budynku można zimą zjeżdżać na nartach.

Przedstawiciel Politechniki Śląskiej będzie z kolei mówił o gospodarce o obiegu zamkniętym w Gliwicach, jakie są jej uwarunkowania i korzyści.

Będą także przedstawione najnowocześniejsze technologie z zakres budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów.

W spotkaniu w ramach zajęć dydaktycznych wezmą udział również studenci Politechniki Śląskiej.

- Zachęcamy mieszkańców Gliwic do udziału w tym spotkaniu. W jego trakcie będzie można zadawać pytania dot. budowy Parku Zielonej Energii, poznać korzyści wynikające z tej inwestycji i jej wpływ na otoczenie - dodaje Krzysztof Szaliński.

Odpady z Gliwic

- W Parku Zielonej Energii będziemy przetwarzali ok. 40 tys. odpadów rocznie, będą one pochodziły z terenu Gliwic- informuje Krzysztof Szaliński.

Instalacja ma przetwarzać do 30 tys. ton alternatywnego paliwa odpadowego ( głownie pre-RDF ) powstającego w procesie segregacji odpadów komunalnych.

Dodatkowo, będzie przetwarzanych do 10 tys. ton rozdrobnionych odpadów wielkogabarytowych, będą to przygotowane i rozdrobnione elementy drewno-tekstylne, np. wersalka czy fotel. Instalacja będzie przetwarzała także do 5 tys. ton odwodnionych i wysuszonych do wartości 20 proc. suchej masy osadów ściekowych z komunalnej oczyszczalni ścieków.

Dzięki temu zmniejszy się zużycie węgla o ok. 25 tys. ton w skali roku, co odpowiada dostawom blisko 500 wagonów.

Odpady komunalne będzie dostarczało Śląskie Centrum Recyklingu, czyli spółka, w której miasto Gliwice posiada 49 proc. udziałów. 

- W tak burzliwych, trudnych czasach, jakie nastały, posiadanie własnych zasobów paliwa jest niezwykle ważne. A takim paliwem są wysoce wyselekcjonowane odpady resztkowe, nie nadające się już do recyklingu. Park Zielonej Energii to częściowa odpowiedź na zapewnienie dywersyfikacji paliwa do produkcji ciepła i energii elektrycznej to zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii dla Gliwiczan - podkreśla Krzysztof Szaliński
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Termiczne przekształcanie odpadów w Gliwicach - zapraszamy na spotkanie

 • Pesymista 2022-03-13 09:50:43
  Park Zielonej Energii - nowa nazwa spalarnia odpadów.
 • Realista 2022-03-12 21:40:57
  Dobra wy tu tak pitu pitu a nie poruszyliście najważniejszej kwesti. Mianowicie co z tego komina będzie ulatniać się. Może nie wiecie ale kominy buduję się poto żeby odprowadzić toksyczne gazy ponad budynki i/lub przeszkody naturalne w postaci gór, wzgórz itp. aby np spaliny nie zostały w dolinie trojac społeczeństwo. Więc jeśli jest komin i to nie mały to coś jest na rzeczy a wy nawet nie wspomnieliście o najważniejszej rzeczy. Co będą spalać teoretycznie wiemy co ale histori nie raz udowodniła, że teoria ma się nijak do rzeczywistości więc to co powstaje w wyniku spalania jest pomijane. Tym bardziej, że było wspomniane o użyciu węgla. Hmm... przypadek? Nie sądzę :)
  • Maciek 2022-03-21 22:21:04
   a co chciałbyś zrobić ze śmieciami których nie da się poddać recyklingowi ? Szczegółów nie znam technologicznych tej instalacji, ale jakoś w wiedniu i kopenhadze są w centrach miast i ludzie tam żyją jeszcze

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!