Na 15 marca 2022 r. zaplanowano webinar poświęcony planom budowy Parku Zielonej Energii w Gliwicach, gdzie odpady komunalne będą przekształcane na energię elektryczną i ciepło. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich mieszkańców Gliwic i okolic.
- W trakcie webinaru zostaną pokazane szczegóły dotyczące budowy Parku Zielonej Energii, jego miejsca w gospodarce odpadami i w gospodarce obiegu zamkniętego Gliwic.
- W Parku Zielonej Energii ma być przetwarzane ok. 40 tys. odpadów rocznie, będą one pochodziły z terenu Gliwic.
- W 2023 r. ma zostać ogłoszony i rozstrzygnięty przetarg na budowę Parku Zielonej Energii. Harmonogram zakłada, że zakończenie budowy nastąpi pod koniec 2026 r. lub na początku 2027 r.
- W trakcie webinaru chcemy pokazać szczegóły dotyczące budowy Parku Zielonej Energii, jego miejsca w gospodarce odpadami i w gospodarce obiegu zamkniętego Gliwic - mówi Krzysztof Szaliński, prezes PEC Gliwice.
PEC Gliwice to spółka w 100 proc. należąca do miasta Gliwice, która przygotowuje budowę Parku Zielonej Energii.
Światowe doświadczenia
Podczas spotkania przedstawiciel ambasady Królestwa Danii będzie opowiadał o spalarni odpadów komunalnych CopenHill w Kopenhadze, która jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. Ciekawostką jest, że z dachu tego budynku można zimą zjeżdżać na nartach.Przedstawiciel Politechniki Śląskiej będzie z kolei mówił o gospodarce o obiegu zamkniętym w Gliwicach, jakie są jej uwarunkowania i korzyści.
Będą także przedstawione najnowocześniejsze technologie z zakres budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów.
W spotkaniu w ramach zajęć dydaktycznych wezmą udział również studenci Politechniki Śląskiej.
- Zachęcamy mieszkańców Gliwic do udziału w tym spotkaniu. W jego trakcie będzie można zadawać pytania dot. budowy Parku Zielonej Energii, poznać korzyści wynikające z tej inwestycji i jej wpływ na otoczenie - dodaje Krzysztof Szaliński.
Odpady z Gliwic
- W Parku Zielonej Energii będziemy przetwarzali ok. 40 tys. odpadów rocznie, będą one pochodziły z terenu Gliwic- informuje Krzysztof Szaliński.Instalacja ma przetwarzać do 30 tys. ton alternatywnego paliwa odpadowego ( głownie pre-RDF ) powstającego w procesie segregacji odpadów komunalnych.
Dodatkowo, będzie przetwarzanych do 10 tys. ton rozdrobnionych odpadów wielkogabarytowych, będą to przygotowane i rozdrobnione elementy drewno-tekstylne, np. wersalka czy fotel. Instalacja będzie przetwarzała także do 5 tys. ton odwodnionych i wysuszonych do wartości 20 proc. suchej masy osadów ściekowych z komunalnej oczyszczalni ścieków.
Dzięki temu zmniejszy się zużycie węgla o ok. 25 tys. ton w skali roku, co odpowiada dostawom blisko 500 wagonów.
Odpady komunalne będzie dostarczało Śląskie Centrum Recyklingu, czyli spółka, w której miasto Gliwice posiada 49 proc. udziałów.
- W tak burzliwych, trudnych czasach, jakie nastały, posiadanie własnych zasobów paliwa jest niezwykle ważne. A takim paliwem są wysoce wyselekcjonowane odpady resztkowe, nie nadające się już do recyklingu. Park Zielonej Energii to częściowa odpowiedź na zapewnienie dywersyfikacji paliwa do produkcji ciepła i energii elektrycznej to zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii dla Gliwiczan - podkreśla Krzysztof Szaliński