To przełom w finansowaniu OZE w Polsce

- Polski Fundusz Rozwoju finansuje także inwestycje w OZE, które nie mają wygranych aukcji, lecz tylko umowę bilateralną na odbiór energii. To przełom na polskim rynku. Do tej pory była tylko jedna ścieżka finansowania inwestycji w OZE - czyli aukcje. Dzisiaj mamy już dwie... - mówi WNP.PL  Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

 • Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Bank Pekao SA ogłosiły wspólnie możliwość finansowania projektów OZE, które mogą być realizowane w kontraktach bilateralnych - czyli nie trzeba brać udziału w aukcji. PFR przeznaczy na ten program do 300 mln zł.
 • Fundusz wspiera inwestycje także w mniej "modne" sektory energetyki odnawialnej jak biogazownie. Obecnie PFR jest największym inwestorem w dziedzinie biogazowni w Polsce.
 • Fundusz także sam chce się przekształcać i dostosowywać do zasad ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny).
- W styczniu 2021 r. przyjęliśmy strategię udziału PFR w transformacji energetycznej - zakłada ona dwa elementy. Po pierwsze: sami będziemy się przekształcać i dostosowywać do zasad ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny), które są dzisiaj podstawową wykładnią do tego, jak się mają zachowywać firmy. A zatem: sami będziemy się zazieleniać. Po drugie: wyszliśmy z ofertą do firm, ponieważ chcemy naszymi zasobami, czyli przede wszystkim środkami inwestycyjnymi, wspierać transformację energetyczną - mówi WNP.PL Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Cała rozmowa z Bartłomiejem Pawlakiem, przeprowadzona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, tutaj. 


Przełom na rynku

Jak tłumaczy, to rodzaj poszukiwania takich luk, gdzie prywatny kapitał nie ustawia się w kolejce, wymaga wsparcia i gdzie widać pewne ryzyka, a w konsekwencji - wahania prywatnego kapitału. 

- Nie chcemy wypierać prywatnych inwestycji. Chcemy ten kapitał motywować , aby angażował się w rozwój OZE w Polsce - podkreśla Bartłomiej Pawlak.

We wrześniu 2021 r. PFR i Bank Pekao SA wspólnie poinformowały o możliwości finansowania projektów OZE, które mogą być realizowane w kontraktach bilateralnych - czyli nie trzeba tu brać udziału w aukcji. Należy znaleźć partnera, podpisać z nim umowę (nie musi być wieloletnia), by PFR i Bank Pekao taki projekt sfinansowali.

PFR przeznaczył na program pilotażowy do 300 mln zł, które połączone z kapitałem własnym inwestorów i finansowaniem dłużnym pozyskanym od Banku Pekao, umożliwi realizację pierwszych 500 MW nowych instalacji zbudowanych  z uwzględnieniem rynkowych cen energii.

- To otwiera nową możliwość realizowania projektów OZE na polskim rynku. Do tej pory była tylko jedna ścieżka, czyli aukcje. Dzisiaj mamy już dwie - zaznacza Bartłomiej Pawlak.

Spółki prywatne i Skarbu Państwa

W sprawie finansowania inwestycji w odnawialne źródła PFR rozmawia zarówno ze spółkami Skarbu Państwa, jak i z podmiotami prywatnymi.

Spółki Skarbu Państwa zawsze umożliwiają potencjalnie bardzo duży wolumen projektów, ale z kolei mniejsze, prywatne spółki są często szybsze, jeśli chodzi o procesy podejmowania decyzji.

 

×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: To przełom w finansowaniu OZE w Polsce

 • skorpion 2021-10-22 18:10:42
  Oby tak dalej, a obudzimy się z ręką w nocniku,gdy kWh będzie kosztować okrągłe 1€. Później będzie już z góreczki...
 • gosc 2021-10-22 14:42:25
  Wolactwo durne jeb nięte dziś 50% prądu z OZE i żyjemy k
  • Doprecyzuj 2021-10-22 16:05:09
   Kto cię j.. ł, że tak bredzisz?
   • skorpion 2021-10-22 18:11:47
    Czujesz się niedopieszczony? biedaku...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.108.169
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!