Towarowa Giełda Energii poszerza ofertę dla wytwórców OZE

Towarowa Giełda Energii poszerza ofertę dla wytwórców OZE
Wiatr na lądzie jest obecnie najtańszą technologią wytwarzania energii Fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Tomasz Wolf
    Tomasz Wolf
  • Dodano: 09-07-2021 12:00

Odnawialne źródła energii stają się realną konkurencją dla źródeł węglowych. Po energię z OZE coraz częściej sięga przemysł zainteresowany zmniejszeniem rachunków za prąd i „zazielenianiem” swojego miksu energetycznego. Wychodząc naprzeciw globalnym trendom Towarowa Giełda Energii planuje wprowadzić rozwiązania, które poprawią transparentność i bezpieczeństwo transakcji między wytwórcami OZE i przedsiębiorstwami, zwiększając jednocześnie dynamikę rynku.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

  • Towarowa Giełda Energii wraz z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej rozpoczęła prace nad stworzeniem odpowiednich rozwiązań dla sektora odnawialnych źródeł energii.
  • Energetyka wiatrowa na lądzie stanowi około 10 proc. mocy wytwórczych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. W 2021 roku wiatr na lądzie pozwoli zredukować emisję CO2 o 15 milionów ton.
  • Aby polski przemysł mógł budować swoją konkurencyjność w oparciu o energię z OZE, konieczne jest umożliwienie zastosowania linii bezpośredniej między wytwórcą a zakładem przemysłowym, co wymaga zmian w prawie.
Raport „Kierunki rozwoju rynku giełdowego dla sektora OZE”, przygotowany przez Instytut Jagielloński na zlecenie Towarowej Giełdy Energii oraz Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, wyznacza kierunki rozwoju TGE i jej mechanizmów w obszarze OZE, zmniejszających ryzyko inwestycyjne zarówno dla wytwórców i odbiorców zielonej energii, jak i instytucji finansujących te źródła.

- Rośnie znaczenie produkcji energii w odnawialnych źródłach. Towarowa Giełda Energii wraz z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej rozpoczęła prace nad stworzeniem odpowiednich rozwiązań dla sektora OZE. Raport przedstawia szereg rozwiązań giełdowych, z uwzględnieniem możliwości, jakie dają umowy cPPA. Opracowane instrumenty ułatwią zawieranie korporacyjnych umów sprzedaży energii na szeroką skalę. Raport stanowi także podstawę do dalszych konsultacji z rynkiem oraz impuls do prowadzenia działań w ramach grupy kapitałowej Towarowej Giełdy Energii, Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz zainteresowanych mechanizmami giełdowymi ekspertów - mówi Piotr Zawistowski, prezes zarządu TGE.


Zgodnie z Polityką Energetyczną Państwa do 2040 roku, nastąpi osiągnięcie co najmniej 23-proc. udziału OZE w Polsce w końcowym zużyciu energii brutto w 2030 roku. Aby osiągnąć ten cel, konieczny jest zwrot ku zeroemisyjnym źródłom, a więc ku wiatrowi czy słońcu, które mają nie tylko walor ekologiczny, ale również ekonomiczny. Wiatr na lądzie jest obecnie najtańszą technologią wytwarzania energii, co najlepiej udowodniły aukcje z lat 2018-2020, w których inwestorzy wiatrowi zakontraktowali łącznie 161,8 TWh energii elektrycznej. Cenowa konkurencyjność i bezemisyjność energii z wiatru na lądzie to kluczowe czynniki, które bierze pod uwagę polski przemysł, chcąc zachować swoją konkurencyjność na globalnych rynkach.

- Energetyka wiatrowa na lądzie stanowi około 10 proc. mocy wytwórczych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. W 2021 roku wiatr na lądzie pozwoli także zredukować emisję CO2 o 15 milionów ton. Inwestorzy OZE są gotowi zapewnić polskiemu przemysłowi dostęp do czystej energii z wiatru na lądzie, a będąca w toku nowelizacja tzw. ustawy odległościowej daje nadzieję, że farmy wiatrowe na lądzie będą mogły dalej dynamicznie się rozwijać i produkować energię - ocenia Irena Gajewska, dyrektor ds. komunikacji w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej.


Na potrzebę rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie zwraca uwagę Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.

- Aby polski przemysł mógł budować swoją konkurencyjność w oparciu o energię z OZE, konieczne jest umożliwienie zastosowania linii bezpośredniej między wytwórcą a zakładem przemysłowym. To przedmiot będącej w toku nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy OZE - podkreśla Henryk Kaliś.


W kolejnym kroku na rzecz poszerzenia oferty TGE dla OZE zespół roboczy opracuje kluczowe założenia i zasady funkcjonowania rekomendowanego modelu rynku, z uwzględnieniem wymogów relacji prawnych oraz uregulowań biznesowych. Przeanalizuje też korzyści, koszty funkcjonowania czy ryzyka i przeprowadzi konsultacje z uczestnikami rynku TGE.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Towarowa Giełda Energii poszerza ofertę dla wytwórców OZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.229.63.215
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!