Transformacja energetyczna: tak, ale jak? Polityczny spór nie wygasa

Transformacja energetyczna jest konieczna - co do tego zgadzają się wszystkie ugrupowania polityczne. Środki i drogi do tego celu to przedmiot ostrego sporu. Dyskusja polityków pod hasłem „Energia, zielona transformacja, niezależność” w czasie XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego była gorąca.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Opozycja krytykuje rząd za zmiany prawa dotyczące odnawialnych źródeł energii.
 • Polska nie musi zwiększać zależności od gazu; ma potencjał, aby przeprowadzić transformację energetyczną.
 • Problemem będzie stabilizacja systemu wobec rosnącego udziału zielonej energii z niesterowalnych źródeł.
 • Zapraszamy raz jeszcze do obejrzenia debaty którą prowadził Rafał Kerger, nasz redaktor naczelny.

Według opozycji rządzący niewiele zrobili, aby faktycznie przyspieszyć transformację energetyczną. Co więcej, niektóre z ich kroków faktycznie uniemożliwiają ją lub przynajmniej spowalniają.
Rządzącej koalicji dostało się przede wszystkim za - w zamyśle porządkującą rynek - ustawę o odnawialnych źródłach energii wprowadzającą zmianę do systemu rozliczeń prosumentów.

Czytaj też: Gazprom notuje ogromny spadek eksportu gazu

Według posła Koalicji Obywatelskiej Pawła Poncyljusza ustawa hamuje tak dynamiczny w ostatnich latach rozwój fotowoltaiki - prowadzi do wstrzymania inwestycji.

Poncyljuszowi wtórował Waldemar Pawlak, przewodniczący Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. Według niego ustawa jest zła, została podyktowana w celu obrony interesów wielkich firm energetycznych. Zdaniem byłego premiera powinno się zdecentralizować branżę energetyczną.

Zmian broniła posłanka PiS Iwona Arent. Jej zdaniem obecna ustawa miała na celu uporządkowanie rynku. Dotychczasowe przepisy prowadziły co prawda do zwiększenia produkcji energii z fotowoltaiki, ale zarazem powodowały problemy z przesyłem energii – nagłe skoki produkcji energii z rozproszonych źródeł fotowoltaicznych oznaczały kłopoty dla systemu elektroenergetycznego i dla państwowych firm sektora.

Za zmianami prawa dotyczącymi prosumentów był Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski. Jego zdaniem dotychczasowy rozwój fotowoltaiki w praktyce oznaczał, że inwestycje bogatych – a oni głównie zostawali prosumentami – finansowali biedniejsi mieszkańcy Polski.

Waldemar Pawlak polemizował z takim twierdzeniem. Według niego Polska musi stawiać na niezależność energetyczną i odnawialną energię, a rząd nie powinien blokować inicjatyw w tym zakresie, lecz je wspierać.

Były premier uważa, że sposobem na niezależność energetyczną są źródła odnawialne i biogaz. Jego zdaniem Polska ma wystarczający potencjał energetyki wiatrowej, słonecznej i biogazu.

– Wielokrotnie to mówiłem i powtarzam, że gdyby w każdej gminie była jedna biogazownia, 2 MW w wietrze i 4 MW w słońcu, uniezależnilibyśmy się od gazu z Rosji – argumentował Pawlak.

Rządzącym dostało się także za zatrzymanie rozwoju energetyki wiatrowej, czyli tzw. ustawę odległościową.

Wydarzenia w Ukrainie, a przede wszystkim wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski, Bułgarii i na Litwę, nakazują weryfikację europejskiej transformacji energetycznej. Nie oznacza to jednak odejścia od tego trendu ani powrotu do węgla - wskazywał poseł KO.

– Moi koledzy z rządu nie rozumieją tego, co mówi dziś Komisja Europejska, czyli tego, że odchodzimy od węgla niezależnie od wojny w Ukrainie. Zapotrzebowanie na energię będzie w Polsce rosnąć, a nie będziemy więcej go wydobywać – stwierdził Paweł Poncyljusz.

Inaczej ocenił to Janusz Kowalski. Przypomniał, że Solidarna Polska sprzeciwiała się planom Prawa i Sprawiedliwości, by uzależnić Polskę od gazu ziemnego, wskazując na ważną rolę węgla w transformacji.

----

Więcej informacji i pełny zapis tej debaty na stronie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, tam też inne relacje, podsumowania  i aktualności.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Transformacja energetyczna: tak, ale jak? Polityczny spór nie wygasa

 • Inżynier 2022-05-08 15:51:00
  1. Patrzę na uczestników i... daruję sobie komentarze i komplementy. 2. Zaczynam czytać komentarze i... poza dwoma chyba przypadkami przykro czytać... 3. My tutaj na dole 'walczymy z oporem materii' pomimo, że mamy do skomercjalizowania nowatorskie, super wydajne konstrukcje (w 2/3 przetestowane na prototypach o mocach po kilkanaście kW, w tym wiatrowa w Inst. Lotn. znanym jako ILOT Sieć Łukasiewicza W-wa) to nikogo nie interesuje, nikomu poza nami (i kilku osobami) nie zależy - w gdybaniu, snuciu fantazyjnych opowieści, obrażaniu i hejtowaniu się nawzajem my Polacy jesteśmy mistrzami... :-(
 • Kazimierz 2022-05-06 14:35:57
  Wiatraki i fotowoltaika bez ; Qwarcowych Magazynow Energji ; to taki stosunek przerywany jak powiedziala M Le Pen , nadaja sie psu na bude , a Putin ma wojne wygrana bo wszyscy i tak przyjda do niego . Ruski zaloza onuce i beda czekac .
 • EL MPPW-3 Pomorzanin 2022-05-06 12:51:19
  Konieczna jest zmiana założeń kierunków i korekty nowelizacji strategii energetycznej: Energetyka rozproszona oparta na lokalnych zasobach OZE + SMR-y blisko fabryk (odbiorców ciepła) + Kompleksowa termomodernizacja budynków + rewitalizacja wybranych (najmniej zdekapitalizowanych - patrz Raport śp. prof. Żmijewskiego nt stanu źródeł energii konwencjonalnej) + jedna-dwie EJ chłodzone wodą morską (mamy b. ubogie zasoby wody śródlądowej - jedno z ostatnich miejsc w Europie). DocelowoU utworzenie w Polsce dwóch rynków: energetyki konwencjonalnej +EJ oraz rynku energetyki rozproszonej lokalnej z OZE i SMR-ami.
 • Jerzy Lipka 2022-05-05 23:06:32
  Elektrownie jądrowe trzeba budować i to jak najszybciej!
 • Gość 2022-05-05 19:09:40
  Fotowoltaika ok 15 GW mocy głównie w mikro instalacjach, wiatrowej na morU ok 6000 MW mocy , na lądzie ok 12 000 MW, wodnych zbudować II zaporę na Wiśle i zagospodraowac jazzy na Odrze i male spiętrzenia powyżej 100 kw , reszta to węgiel do stabilizacji sieci i połączenia międzynarodowe, a do tego kilka instalacji do produkcji wodoru przy nadmiarze prądu z oze
  • energetyk 2022-05-05 19:56:33
   Dodatkowe energetyka potrzebuje jeszcze takie OZE jak biogaz, biometan, biomasa, elektrociepłownie na odpady, rdf i inne paliwa alternatywne a także wodór..
   • Skąd was biorą? 2022-05-05 20:22:06
    Ten wodór to skąd pozyskasz? Mas, jakieś źródło, czy tak sobie bredzisz, jak wszyscy ignoranci. Wodór, to nie jest źródło energii. To tylko akumulator. Akumulator natomiast trzeba ładować, z innego źródła.
   • Z wiatru 2022-05-05 21:17:10
    Wiatru mamy pewnie rocznie z 2000 mld zł zasobów,
   • energetyk 2022-05-05 21:21:57
    To ty bredzisz ignorancie i nawet nie wiesz jak można wyprodukować wodór. Więc się doucz bo Solorz już planuje budowę elektrowni gazowo-wodorowej.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.250.73
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!