Świat stoi w obliczu transformacji energetycznej. O tym, jak będzie będzie ona przebiegała na świecie, ale zwłaszcza w Europie i w Polsce rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Na wydarzenie zaprasza jego gość, Grzegorz Należyty, prezes Siemens Energy, który zaprasza do udziału w dyskusji.
- Zmieniające się otoczenie regulacyjne w Europie powoduje przyspieszenie transformacji sektora elektroenergetycznego w kierunku niskoemisyjnym. Europejski Zielony Ład jest początkiem tej transformacji - mówi Grzegorz Należyty, prezes Siemens Energy.
Debata na temat transformacji energetycznej na świecie, w Europie i w Polsce odbędzie się drugiego dnia XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, czyli 3 września 2020 roku.
XII Europejski Kongres Gospodarczy
- Misja Kongresu, w szczególnych okolicznościach 12. edycji, nabiera jeszcze większego znaczenia. Od zawsze ideą przewodnią kongresu było poruszanie w gronie decyzyjnych osób kluczowych dla gospodarki tematów, ważnych tu i teraz - podkreśla Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- W Katowicach dyskutujemy o trendach, które będą kształtować gospodarkę w dalszej perspektywie. Wrześniowy kongres będzie pierwszym takim spotkaniem w tym roku, stwarzającym możliwość rozmów, analiz i tworzenia planów w gronie polityków, samorządowców i biznesu - dodaje.
W programie trzydniowego wydarzenia - jak co roku - nie zabraknie debat o najistotniejszych wyzwaniach przed jakimi stoi lub stanie w najbliższych latach polska i europejska gospodarka. Na dziś kluczową kwestią jest odbudowa gospodarki po pandemicznym szoku i wiele debat będzie dotyczyło takie jakie instrumenty - zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim - można jeszcze w tym celu wykorzystać.
Nie zabraknie również spojrzenia w przyszłość - jak wydarzenia związane z pandemią wpłyną na gospodarkę w nieco dłuższej perspektywie. Czy epidemia okaże się decydującym impulsem dla dalszej cyfryzacji gospodarki, a także jaki wpływ na rynek pracy (ale i nieruchomości biurowych) będzie miało rozpowszechnienie pracy zdalnej.
Główne nurty tematyczne Kongresu to: Europa przyszłości, Zielony Ład, walka z recesją, transformacja energetyki i gospodarka ery cyfrowej.
Trzy dni wrześniowych debat zgrupowane zostaną w bloki tematyczne takie jak: cyfryzacja, nowe technologie, energia i klimat, rozwój i środowisko, międzynarodowa współpraca gospodarcza, transport i mobilność, przemysł, miasto rynek nieruchomości, edukacja i rynek pracy, inwestycje, zarządzanie, przemysł spożywczy, rynek i marketing, finanse, społeczeństwo - ekonomia, ochrona zdrowia.