Trendy cenowe na rynkach prądu i gazu "pesymistyczne dla odbiorców"

Powstał raport, z którego wynika szereg rekomendacji dla rozwoju rynku giełdowego dla sektora OZE. - Między innymi to jest możliwość wprowadzenia dedykowanych indeksów cenowych dla generacji wiatrowej i PV. To jest jeden z pierwszych elementów, które zamierzamy wprowadzić. Wydaje mi się, że tym roku powinniśmy móc takie rozwiązania zaoferować - mówi Piotr Listwoń, wiceprezes ds. operacyjnych Towarowej Giełdy Energii, który informuje także, że z punktu widzenia odbiorców końcowych trendy cenowe na rynkach energii elektrycznej i gazu są "dość pesymistyczne".


- Ceny energii i gazu istotnie rosną i trendy na razie wskazują, że cena obu produktów będzie pewnie rosła- komentuje Piotr Listwoń.

Czytaj również: Nadzór energetyczny ogłosił stawki opłaty mocowej na 2022 r.

Wskazuje , że ceny energii i gazu są ściśle skorelowane z cenami uprawnień do emisji CO2, które sięgnęły 60 euro, podczas gdy na początku roku to było 33 euro, a rok wcześniej 26 euro. Natomiast na przykład energia elektryczna na rynku spot od stycznia zdrożała o 89 proc., licząc rok do roku o 101 proc. (rozmowa z 21 września).

Zobacz także: Ceny prądu pod silną presją. Decyzje ważne dla milionów Polaków

- To są bardzo duże wzrosty cen, które przekładają się na funkcjonowanie uczestników rynku i na cały rynek - stwierdził Piotr Listwoń. 


Do najnowszych inicjatyw TGE należy projekt dotyczący oferty produktowej  skierowanej  do branży OZE oraz klientów zainteresowanych umowami długoterminowymi na zakup energii z OZE. 

- Razem z PSEW podjęliśmy współpracę i zatrudniliśmy Instytut Jagielloński, czyli zewnętrzną firmę, która miała zbadać rynek OZE pod kątem możliwości zaimplementowania pewnych mechanizmów giełdowych dla tego sektora właśnie na Towarowej Giełdzie Energii- mówi Piotr Listwoń.

W efekcie powstał raport przygotowany przez Instytut Jagielloński, z którego wynika kilka rekomendacji rozwoju rynku giełdowego dla sektora OZE. Miedzy innymi, jak mówi Piotr Listwoń, jest to możliwość wprowadzenia dedykowanych indeksów cenowych dla generacji wiatrowej i fotowoltaicznej (PV).

- Mamy powołany zespół ekspertów TGE i PSEW, ale również dopraszamy ekspertów z sektora OZE po to, żeby zweryfikować nasze założenia, algorytm wyznaczania jednego i drugiego indeksu. (...)
Wydaje mi się, że tym roku powinniśmy móc takie rozwiązania zaoferować - ocenia Piotr Listwoń. 

Innym rozwiązaniem, które podlega weryfikacji, a o którym też mówi Piotr Listwoń, są     wystandaryzowane produkty cPPA, czyli produkty, które mogłyby zafunkcjonować na rynku giełdowym w połączeniu z fizyczną dostawą energii elektrycznej OZE.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trendy cenowe na rynkach prądu i gazu "pesymistyczne dla odbiorców"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.248
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!