Ubóstwo energetyczne. Będzie program wsparcia dla odbiorców energii

Ubóstwo energetyczne. Będzie program wsparcia dla odbiorców energii
Ubóstwem energetycznym w Polsce jest dotkniętych ok. 12 proc. mieszkańców fot. pixabay/Gerd Altmanna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało system wsparcia odbiorców wrażliwych na wysokie ceny energii.  O tym, jak walczyć z ubóstwem energetycznym dyskutowano podczas sesji "Przyszłość rynku energii w Polsce" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ceny energii rosną w całej Europie. Hiszpania wystąpiła właśnie do Komisji Europejskiej o interwencję w tej sprawie. Czy sprawi to, że zostaną wprowadzone unijne regulacje, które będą przeciwdziałać wzrostom?

- Jest potrzeba unijnych regulacji, które wyhamują wzrost cen energii - uważa prof. Wojciech Suwała z Akademii Górniczo-Hutniczej. Dr hab. Mariusz Swora, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest jednak sceptyczny. Jego zdaniem Komisja Europejska nie podejmie w tym kierunku kroków, a  odbiorcy energii mogą liczyć jedynie na regulacje krajowe. Dopłaty do cen energii dla konsumentów wprowadzają np. Włochy, Francja, Hiszpania. 

Ubóstwo energetyczne w Polsce

- Ochrona odbiorców wrażliwych jest kluczowa. Jesteśmy do niej zobowiązani unijnymi dyrektywami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zaproponować szeroką strategię w tej sprawie - powiedział Paweł Pikus, dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu Ministerstwa Klimatu i Środowiska. I wymienił składniki systemu. Ma on obejmować pomoc w ubóstwie energetycznym, możliwości inwestowania w pomoc w wyjściu z ubóstwa energetycznego i wsparcie, by w nie nie wpaść ponownie. - Zaprezentujemy ten program w przeciągu tygodnia lub dwóch, czekamy na akceptację rządu, powiedział.
 
Dyrektor Pikus przyznał, że ministerstwo chce utrzymać system dodatków energetycznych, ale mają one trafić nie tylko do osób, które są dziś objęte systemem pomocy społecznej. Wprowadzone ma zostać kryterium dochodowe. - Dyskusje w rządzie na ten temat trwają - podkreślił.

Dodał, że programy inwestycyjne takie jak Mój prąd czy StopSmog mają zostać także zmienione, by były dostępne i atrakcyjne dla odbiorców "o mniej zasobnym portfelu". - Przez inwestycje w niskoemisyjne źródła energii i efektywność energetyczną osoby te będą mogły wyjść z ubóstwa energetycznego, zapewnia Paweł Pikus. 

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ubóstwo energetyczne. Będzie program wsparcia dla odbiorców energii

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!