Dzisiejsze plany ograniczania emisji CO2 nie wystarczają do ograniczenia globalnego ocieplenia do 2 stopni w tym wieku. Im szybciej podjęte zostaną ostrzejsze działania, tym tańsze będzie ograniczanie ocieplenia - stwierdza tegoroczny raport UNEP o emisjach.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Według UNEP, jeżeli społeczność międzynarodowa nie zacznie natychmiast jeszcze szerszych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, szansa na utrzymanie w tym wieku globalnego wzrostu temperatury poniżej 2 stopni wieku będzie szybko maleć. Raport stwierdza, że oznaczać to musi jeszcze bardziej drastyczne programy redukcji w średnim terminie, większe koszty, konieczność stosowania niesprawdzonych technologii.
UNEP przypomina, że w innym raporcie oszacował koszty globalnego wzrostu temperatury dla Afryki. W 2070 r. koszty dostosowania się kontynentu do wzrostu znacznie przekraczającego 2 stopnie oszacowano na 350 mld dzisiejszych dolarów rocznie, podczas gdy przy utrzymaniu ocieplenia poniżej 2 stopni koszty te będą o 200 mld niższe.
Raport przypomina, że dla utrzymania się na 2-stopniowej ścieżce wzrostu temperatury, globalna emisja w 2020 r. powinna wynieść 44 mld ton ekwiwalentu CO2 (GtCO2e), 40 GtCO2e w 2025 r., 35 GtCO2e w 2030 r. i 22 GtCO2e w 2050. W 2010 r. światowa emisja przekraczała 50 GtCO2e. Natomiast UNEM szacuje, że nawet jeśli kraje spełniają swoje obecne zobowiązania klimatyczne, to w 2020 r. emisje gazów cieplarnianych mogą być o 8 do 12 GtCO2e wyższe niż zakładane 44 GtCO2e.
UNEP ocenia równocześnie, że 44 GtCO2e w 2020 r. nadal jest możliwe i przytacza szacunki, z których wynika, że obciążenie emisji tony CO2 opłatą rzędu 100 dol. powoduje ograniczenie globalnej emisji o 14-20 GtCO2e.
Raport ocenia, że zaostrzenie deklarowanych przez państwa celów w ramach negocjacji klimatycznych może dać 1-2 GtCO2e ograniczenia emisji, podczas gdy po prostu wypełnianie zobowiązań daje 2-3 GtCO2e.
UNEP szanse na dalsze ograniczenia widzi w zacieśnianiu współpracy międzynarodowej. Raport przypomina, że 50 krajów zobowiązało się do 2016 r. wycofać nieefektywne żarówki, a oświetlenie zużywa 15 proc. globalnej produkcji energii elektrycznej i jest źródłem 5 proc. emisji. W obszarze podnoszenia efektywności energetycznej UNEP widzi możliwość ograniczenia emisji nawet o 2 GtCO2e.
Rozpowszechnianie odnawialnych źródeł energii (OZE) może dać w 2020 r. redukcję o 1-3 GtCO2e - ocenia też raport, przypominając, że w 2012 r. w skali globalnej w OZE zainwestowano 244 mld dol., co przyniosło 115 GW nowych mocy. W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba państw, które wyznaczyły sobie cele produkcji "zielonej" energii wzrosła z 48 do 140 - przypomina UNEP. Dokument szacuje też, że reforma systemu subsydiowania paliw kopalnych może przynieść 0.4-2 GtCO2e ograniczenia emisji. Możliwości ograniczenia emisji z rolnictwa ocenia się na 1.1-4.3 GtCO2e rocznie.
Raport stwierdza jednak, że aby międzynarodowe inicjatywy były efektywne potrzebne są jasno zdefiniowane wizje i mandat, większy wkład państw rozwijających się, wystarczające i elastyczne finansowanie, zachęty dla uczestników, przejrzystość mechanizmów.