Unia próbuje ratować COP27. Powoła fundusz strat i zniszczeń

Unia próbuje ratować COP27. Powoła fundusz strat i zniszczeń
Unia Europejska próbuje ratować COP27, obiecała powołać fundusz strat i zniszczeń. Na zdjęciu Frans Timmermans Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Przedstawiciel Unii Europejskiej na szczycie klimatycznym w Egipcie Frans Timmermans oświadczył, że Wspólnota podejmie się stworzenia funduszu strat i zniszczeń, o który bardzo zabiegały państwa rozwijające się.

To interwencja Unii Europejskiej, która nie chciała dopuścić do tego, by COP27 zakończył się totalną porażką i brakiem postępu, wobec tego co ustalono w 2021 roku w Glasgow.

Początkowo kraje rozwijające się naciskały na dwóch największych emitentów na świecie, czyli Chiny i Stany Zjednoczone, by to one stworzyły fundusz. Wobec braku jasnych deklaracji z ich strony Bruksela postanowiła działać i wyjść naprzeciw oczekiwaniom państw biedniejszych.

Unia Europejska chce powołać fundusz, chociaż uważa, że są lepsze mechanizmy finansowania strat klimatycznych

Od samego początku COP27 mniej zamożne kraje naciskały na stworzenie funduszu, który pokryłby szkody spowodowane zmianami klimatu, jakie ponoszą właśnie ze względu na wysokie emisje w państwach bogatych. Kraje rozwijające się argumentują, że nie ponoszą one za nie odpowiedzialności, bo ich emisje są i były śladowe, w porównaniu do emisji państw rozwiniętych.

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, ogłaszając decyzję UE powiedział, że utworzenie funduszu to nie propozycja Wspólnoty, ale 77 najbiedniejszych państw i Bruksela nie podchodzi do niego entuzjastycznie, bo jego stworzenie i zarządzanie nim wymaga dużo czasu. Timmermans stwierdził, że obecnie istniejące instrumenty finansowe dla państw rozwijających się działają dobrze.

Państwa rozwijające się nie są usatysfakcjonowane propozycją Unii Europejskiej

Aby fundusz działał efektywnie, z pewnością potrzebna będzie reforma międzynarodowych instytucji finansowych, jak Bank Światowy. Przedkładając propozycję wzięcia odpowiedzialności za stworzenie funduszu Bruksela zażądała jednocześnie, by państwa przedstawiły bardziej ambitne, uaktualnione plany cięcia emisji, zgodne z zapisami porozumienia paryskiego, a więc takie, które pozwalają na zatrzymanie wzrostu globalnej temperatury poniżej 1,5 stopnia Celsjusza, względem epoki przedprzemysłowej.

- To porozumienie działające jak pakiet - powiedział Timmermans.

Przedstawiciele 77 najbiedniejszych krajów świata nie są jednak usatysfakcjonowane tym rozwiązaniem i raczej postrzegają je jako próbę zakończenia negocjacji, ponieważ to co proponuje UE w niewielkiej części odzwierciedla oryginalną pozycję negocjacyjną krajów rozwijających się.

Na razie propozycja Brukseli będzie dalej dyskutowana. Wstępnie chęć wniesienia wkładu finansowego do funduszu zadeklarowała Australia.

 

×

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Unia próbuje ratować COP27. Powoła fundusz strat i zniszczeń

 • ~123 2022-11-19 10:37:32
  Jprdl oni naprawdę o tym gadają jakby to miało jakiś sens. Banda marionetek
 • marek11 2022-11-18 17:26:21
  Cyniczny oszołom!
 • Ciszek 2022-11-18 13:05:29
  Yeabne złodzieje! niech sam płaci ze swojego jak chce, cymbał brukselski
 • Siin 2022-11-18 13:00:29
  Na świecie jest aktywnych 1300 wulkanów, największy w ciągu doby emituje tyle zanieczyszczeń ile wszystkie samochody w USA w ciągu roku .Tu chodzi tylko o pieniądze dlaczego nie mówi się o tym młodym naiwnym aktywistom?Większym zagrożeniem jest zanieczyszczenie oceanów dla ludzi m. Im z powodu głodu
  • Zgred 2022-11-18 15:11:35
   ...bo aktywiści muszą z czegoś żyć. Czegoś nie rozumiesz?
  • Eko-Pogodynka 2022-11-18 15:28:53
   Siin, uważaj u siebie na mobilizację - dają zardzewiałe karabiny (o ile w ogóle jakieś) i hełmy rodem z WW2.
 • Brukselski MIR 2022-11-18 11:50:49
  Mam nadzieję, że tym razem nie damy się złapać na żyranta jak w przypadku KPO. Płacimy i nic z tego nie mamy. Niech Frans szuka gdzie indziej naiwniaków

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.93.74.25
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!