Polska delegacja, która uczestniczyła w spotkaniu ministrów środowiska Unii Europejskiej w Luksemburgu, zasugerowała zmianę systemu handlu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych (EU ETS) tak, by dochody z certyfikatów zostały skierowane do regionów najbardziej dotkniętych przez skutki realizacji zwiększonych ambicji klimatycznych. Największym beneficjentem tego rozwiązania byłaby Polska. W „Rządowej ławie” pytamy Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego, wiceministra klimatu i środowiska, o szansę na dodatkowe pieniądze na transformację energetyczną.
- - Ambicje nie mogą pozostać na papierze. Musimy dysponować narzędziami, by umożliwić realizację tych celów także w Polsce – mówi w naszym programie wiceminister tuż po powrocie ze spotkania w Luksemburgu.
- Guibourgé-Czetwertyński postulował zwiększenie Funduszu Modernizacyjnego lub utworzenie nowego, z którego środki inwestowane byłyby w trzech konkretnych obszarach.
- W „Rządowej ławie” rozmawiamy też o podnoszeniu celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 65 proc. w 2030 roku oraz o problemach w pozyskaniu finansowania na Program Polskiej Energetyki Jądrowej, które zgotować może nam Komisja Europejska.