Uniserv w Projekcie „Innowacyjna Biogazownia"

 • Autor: Artykuł dostarczony przez Uniserv S.A.
 • Dodano: 11-01-2022 10:42

Jednym z najważniejszych zagadnień eksploatacji biogazowni jest zapewnienie ciągłej dostawy substratu, który będzie przetwarzany w instalacji. Oddane do tej pory do użytku biogazownie najczęściej były projektowane „pod” dany substrat, w zależności od lokalnych potrzeb i możliwości, a sam proces fermentacji metanowej jest prowadzony  z ograniczoną efektywnością. Projekt „Innowacyjna biogazownia”, realizowany przez Konsorcjum z udziałem Uniservu S.A., jest odpowiedzią na te problemy, w szczególności w zakresie zapewnienia uniwersalności substratowej i wysokiej wydajności.

Projekt jest przedsięwzięciem ogłoszonym i dofinansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Składa się z dwóch etapów:

· w pierwszym etapie zaprojektowane, wykonane i przebadane zostaną instalacje doświadczalne, ułamkowo – techniczne, o małej mocy (ekw. 15 kW),
· w drugim etapie zostanie wybudowany i zbadany demonstrator, o mocy odpowiadającej obiektowi rzeczywistemu (ekw. 499 kW), który zostanie opracowany jako rozwinięcie technologii doświadczalnej, która w pierwszym etapie uzyskała najlepsze rezultaty.

Do pierwszego etapu projektu, w wyniku postępowania kwalifikacyjnego, weszły trzy podmioty, z których każdy opracowuje własne rozwiązanie instalacji doświadczalnej. Jednym z nich jest konsorcjum Uniserv S.A. i Inven Tech Sp. z o. o. Obie firmy wspólnie realizują pierwszy etap projektu, od koncepcji, poprzez projektowanie, zamawianie komponentów aż po zbudowanie i uruchomienie instalacji doświadczalnej w skali ułamkowo – technicznej.

Przed uczestnikami przedsięwzięcia NCBR postawiło szereg wymagań, obejmujących zagadnienia technologiczne, zagadnienia dotyczące demonstratora technologii, instalacji ułamkowo – technicznej, technologii i innowacyjności, kosztów realizacji prac badawczo – rozwojowych, przychodów z komercjalizacji oraz dotyczących samych wykonawców. Najważniejszymi wymaganiami dotyczącymi technologii i instalacji są:

· uniwersalność substratowa,
· bezodorowość,
· jakość biometanu (ciepło spalania co najmniej 34,0 MJ/m3),
· samowystarczalność energetyczna.

Ponadto wymagane jest aby instalacje spełniały wymagania określone przepisami prawa, w szczególności prawa budowlanego i rozporządzenia ws. biogazowni rolniczych. Instalacja demonstracyjna ma być wyposażona w urządzenia do dystrybucji produkowanego paliwa gazowego, aparaturę kontrolno – pomiarową, a rurociągi przesyłowe muszą spełniać wymagania rozporządzenia ws. warunków technicznych sieci gazowych.

Innowacyjna biogazownia ma zapewnić możliwość przetwarzania mieszanek komponowanych z następujących ośmiu rodzajów substratów:

· obornik bydlęcy z hodowli krów mlecznych,
· obornik kurzy,
· gnojowica bydlęca z hodowli krów mlecznych,
· kiszonka z trawy,
· wytłoki owocowo – warzywne,
· odpady kategorii 3,
· wywar gorzelniany zbożowy lub ziemniaczany,
· przeterminowane produkty spożywcze.

W instalacji przetwarzane będą mieszanki ww. substratów, w określonych proporcjach, przy czym w pierwszym etapie (tj. do instalacji doświadczalnej) dozowane będą cztery warianty substratowe – dwa w pierwszej fazie testów i dwa kolejne w drugiej.

Szczegółowe wymagania zostały również określone w odniesieniu do poszczególnych komponentów innowacyjnej biogazowni. Na ich podstawie konsorcjum Uniserv – Inven Tech zaprojektowało instalację doświadczalną (rys. 1.) na którą składają się następujące komponenty:

· magazyn substratów stałych,
· zbiorniki substratów płynnych (substraty płynne są dostarczane do instalacji doświadczalnej rurociągami),
· zbiornik wstępnego mieszania i macerator,
· higienizator,
· hydrolizery,
· fermentory w postaci poziomych zbiorników,
· zbiornik biogazu,
· pochodnia,
· studnia kondensatu,
· zbiorniki pofermentu,
· kontener obsługowy i kotłownia.

Instalacja w przedstawionej postaci pozwoli na pełne przetestowanie zaproponowanej technologii, pod kątem wykorzystania możliwych do przetwarzania substratów i parametrów uzyskiwanych produktów.

Instalacje doświadczalne zostaną wybudowane przez każdego z trzech uczestników pierwszego etapu projektu na terenie Rolicznego Gospodarstwa Doświadczalnego Brody Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który jest Partnerem Strategicznym przedsięwzięcia. Po uruchomieniu instalacji, zostaną one poddane badaniom nadzorowanym przez Uniwersytet, w celu określenia spełnienia wszystkich wymagań stawianych instalacji oraz osiąganych rezultatów. Instalacja uzyskująca najlepsze wyniki zostanie wybrana do realizacji w drugim etapie, jako demonstrator o mocy odpowiadającej 499 kW.

O innowacyjności zaprojektowanej zgodnie z powyższymi wytycznymi technologii świadczy przede wszystkim wykorzystanie jako wsadu różnego rodzaju pozostałości i odpadów z produkcji rolnospożywczej, co zapewni uniwersalność substratową biogazowni. Uzyskany biometan będzie mógł być kierowany do sieci gazowej, a częściowo będzie zużywany na potrzeby własne, zapewniając samowystarczalność energetyczną biogazowni. Poferment będzie mógł natomiast zostać wykorzystany do celów nawozowych. Cała technologia została zaprojektowana tak, aby instalacja odznaczała się brakiem uciążliwych odorów, co jest niezwykle istotnym czynnikiem, ze względu na możliwe protesty mieszkańców budynków w sąsiedztwie biogazowni. Odpowiedni dobór parametrów procesowych i układu sterowania pozwolą na elastyczne zmiany substratów wprowadzanych jako wsad oraz zapewnią stabilną pracę i produkcję biogazu przez blisko cały rok.

Taka uniwersalna, innowacyjna biogazownia w znacznym stopniu przyczyni się do realizacji celów utylitarnych, takich jak budowanie lokalnych systemów energetycznych, opartych na odnawialnych źródłach energii i zapewniających niezawodność dostaw energii, dywersyfikację zastosowania uzyskiwanego biometanu – będzie on mógł być kierowany do sieci gazowej, ale również przetwarzany na energię elektryczną, wykorzystywany do ogrzewania czy zasilania środków transportu. Budowa biogazowni przyczyni się do powstania wartości dodanych na terenach rolniczych – powstaną nowe miejsca pracy, nastąpi waloryzacja odpadów pochodzenia rolniczego. Inwestycja będzie przyjazna dla środowiska i będzie realizowała zasadę gospodarki o obiegu zamkniętym – poferment zostanie wykorzystany do celów nawozowych, odzyskiwane będą makro- i mikroskładniki, ograniczone zostanie skażenie wód gruntowych. Przedsięwzięcie przyczyni się również do ochrony bioróżnorodności i dobrostanu gleb, efektywnego i równoważonego wykorzystania biomasy, redukcji zużycia nawozów sztucznych oraz skrócenia łańcucha dostaw paliw kopalnych.

Realizacja projektu Innowacyjna Biogazownia stanowi dla Grupy Uniserv kolejny krok w kierunku wzmacniania kompetencji inżynierskich w obszarze ekologicznej energii i ochrony klimatu.”
×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Uniserv w Projekcie „Innowacyjna Biogazownia"

 • Na Wiejskiej postawcie taką biogazownię! 2022-01-13 21:47:08
  I to full scale! Tam jest i bydło i obornik. Pełna wiocha.
 • seth 2022-01-13 02:00:04
  Fajne te instalacje tylko uzyskiwana moc trochę mała.
  • Specjalista 2022-01-14 08:53:12
   W skali kraju moc sektora biogazowego mogłaby osiągnąć ponad 6 GW. Stabilnej mocy! To już niemało...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!