PARTNERZY PORTALU

Upadłości, a za progiem nowy boom - w fotowoltaice skończył się czas "miękkiej gry"

Upadłości, a za progiem nowy boom - w fotowoltaice skończył się czas "miękkiej gry"
Columbus Energy naliczył byłym sprzedawcom po 100 tys. złotych kar Fot.Minutor Energy

Gdy rynek polskich mikroinstalacji fotowoltaicznych wpadł w dołek, wielu było takich którzy "spadli z wysokiego konia", bo zaczęli zarabiać znacznie mniej lub w ogóle. Niektóre firmy upadły. Czym się to wszystko ostatecznie skończy? Branża właśnie porządkuje się na naszych oczach, trwa czas wzajemnych, często brutalnych rozliczeń. 

 • Na koniec 2021 roku w Polsce było milion prosumentów, a firmy nie nadążały z realizacją zamówień. Nowelizacja ustawy, wysoka inflacja i zaburzone łańcuchy dostaw przystopowały jednak polski rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych.
 • Doszło nawet do głośnego bankructwa Stlio Energy. Trudna sytuacja spowodowała też, że w niektórych firmach, jak Columbus, toczy się ostry spór z byłymi współpracownikami. 
 • Rynek właśnie się porządkuje i startuje na nowo. W czerwcu i lipcu znów sprzedaż ruszyła pełną parą.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (25)

Do artykułu: Upadłości, a za progiem nowy boom - w fotowoltaice skończył się czas "miękkiej gry"

 • Kamil 2022-07-28 14:27:57
  Sam miałem kilka ofert, między innymi od takich firm jak Stilo czy Columbus - ciesze sie, że ich nie wybrałem, bo instalacja droższa o 10 tys niż w lokalnej firmie :/ ostatecznie zamontowałem w Ecowatt póltora roku temu, wszystko śmiga jak należy, teraz firma montuje też pompy ciepła i też juz mamy zaplanowany montaz na koniec sierpnia, ogólnie widać, że firma się rozwija i tylko takie firmy beda mialy sens i utrzymaja się na rynku. Dobra usluga za rozsądna cene, a nie tylko wyżyłować klienta który się nie zna ani na rynku ani nie jest w temacie.
 • kasia 2022-07-26 21:15:47
  Są jednak firmy na rynku, które nadal działają i mają wiele realizacji, polenergia fotowoltaika na przykład montuje instalacja na trenie całego kraju. I mają bardzo dobre recenzje
 • Prosument 2022-07-26 09:15:03
  Z firmami instalacyjnymi FV jest jak z ekipami budowlanymi. Niewielkie, elastyczne, najlepiej jak pracuje również właściciel. W dużych firmach, dyrektorzy, akwizytorzy, samochody służbowe.... to napędza koszty. Zamówcie zbudowanie domu w dużej firmie budowlanej, a zróbcie to samo w rodzinnej firmie góralskiej. Różnica kosztów widoczna od razu! Podobnie z FV.
 • Kulfon 2022-07-26 06:05:29
  Dobry handlowiec zarabiał 40k.... Hahaha kto takie głupoty pisze? Może odrazu milion? Pracowałem w największych firmach i tam topka zarabiała powyżej 20k. Średnia pensja handlowca to 6k. Bo większość nic nie sprzedawała albo 1-2 instalacje miesięcznie. 10% robiło po ponad 60kW miesiąc w miesiąc
  • Patryk 2022-07-26 08:14:20
   Zgadzam się w 100%, że dobry handlowiec zarabiał, a u nas nadal zarabiają po 40-50k najlepsi.
   • Patyk 2022-07-26 19:05:59
    Zgadzam się również i potwierdzam byłem ta instalacja i tymi 40tysiacami
 • Michał 2022-07-25 18:13:52
  Nie rynek się porządkuje, tylko bańka na naszych oczach pęka. Fotowoltaika nadaje się do zasilania klimatyzacji w lecie, w zimie jest bezużyteczna. A żeby odebrać zimą, to energię trzeba wytworzyć w konwencjonalnych elektrowniach. Jak ktoś się chce przekonać, jaka to jest utopia, niech sobie policzy sam. Wystarczy aplikacja kalkulator na Windowsie. W Polsce mamy około 5 milionów domów jednorodzinnych. Pompa ciepła, w domu jednorodzinnym pobiera około 1,5 do 2,0 KWh z sieci elektrycznej. Przy tej utopijnej ideologii, że wszyscy będą korzystać z jednego źródła ciepła, policzcie sobie ile musi być zabezpieczonej elergii elektrycznej na ten jeden cel. Jaki to jest procent ogółu energii produkowanej w Polsce. Policzcie sami, ja już się przekonałem że to jest utopia.
  • Mario 2022-07-25 18:21:35
   zgadzam się, obecna fotowoltaika to trochę taki "Adam Słodowy" naszych czasów jeśli wiesz o czym mówię :(
   • Michał 2022-07-25 18:56:40
    Wiem co to znaczy, urodziłem się w latach 70-tych Cieszę się chociaż z tego, że nie jestem sam, w tym spostrzeżeniu.
  • Maniek 2022-07-25 19:29:52
   Z jednej strony racja bo rzeczywiście zimą (choć nie tyle zimą co raczej w krótkie, ponure i pochmurne dni) fotowoltaika mało produkuje ale akurat w tym czasie produkcja prądu w elektrociepłowniach ma znacznie większe możliwości bo tam jest duża zależność od możliwości produkcji ciepła. Teraz w lipcu prądu w elektrociepłowniach prawie się nie produkuje bo nikt nie chce odbierać ciepła a zrzut do rzek już jest zakazany. A dodatkowo fotowoltaika idealnie wpasowuje się z podażą prądu na który popyt wytwarzają urządzenia klimatyzacyjne. Także spostrzeżenia właściwe ale wnioski błędne.
   • Michał 2022-07-26 08:36:12
    Czytam co napisałeś i się zastanawiam na co odpowiadasz? Ale chyba nie na moją wypowiedz. Przecież na początku napisałem, fotowoltaika doskonale nadaje się do zasilania klimatyzacji. W zimie zapotrzebowanie na prąd jest dużo większe niż w lecie, dla tego elektrownie mają problem z produkcją prądu, przeznaczonego na odbiór z fotowoltaiki. A że tak jest, najlepszym dowodem są zmiany w zawieranych umowach, osób które fotowoltaikę zainstalowały. Wcześniej można było odebrać 80% teraz już tylko 50%. Jak uwikłają większą cześć społeczeństwa w tą technologię, zakończy się na 0% (zero)
  • Energet 2022-07-25 23:09:33
   Problem z pompą ciepła (powietrzną) jest jeszcze większy, bo przy minus 20 tak naprawdę grzeje prądem z bardzo słabym przełożeniem. Czyli układ wymaga dużej mocy elektrycznej. A fotowoltaika przez swoją charakterystykę produkcji niszczy system elektroenergetyczny, bo wymaga bardzo dużej dynamiki innych źródeł a systemowo w zasadzie nie znaczy nic. Proponuję aby popierający fotowoltaikę zbudowali model systemu z fotowoltaiką zapewniającą np 50% produkcji rocznej. Jakie wyjdą im moce, jaka dynamika zmian dziennych i rocznych i jaka rezerwa mocy potrzebna w systemie. I na koniec ile fotowoltaiki nie da się wykorzystać. I jak to wszystko wpływa na ceny.
   • CJSS 2022-07-26 14:24:08
    Różnica między zimą, a latem już nie jest tak bardzo duża, w szczytach około 3 GW, także latem fotowoltaika może znacznie wspomagać system.
   • Jerry 2022-07-26 21:53:47
    Coraz więcej darmowej Energi z paneli a ceny prądu w kosmos coś chyba tu nie gra.
   • Energet 2022-07-26 23:02:58
    Do CJSS Przemyśl co robi fotowoltaika podam krótki model. Budujemy go jako znaczącą część systemu (50% produkcji rocznej). W Polsce średnia moc np 12 000 MW. Do tego potrzeba mocy zdecydowanie ponad 120 000 MWp czyli 5 razy więcej niż moc szczytowa. A w nocy trzeba uruchamiać codzień latem 25 000 MW z elektrowni sterowalnych. Od zera do 25 000 MW. Latem pracuje przy znakomitym słońcu mniej niż 1/5 fotowoltaiki (co z resztą)? Jak w taki model wprowadzić elektrownię atomową z jazdą od zera do mocy maksymalnej już przy udziale rocznym fotowoltaiki na poziomie 10% produkcji rocznej. Życzę spokojnych nocy inżynierom ruchowym i społeczeństwu.
   • Tomek 2022-07-27 08:53:19
    Tak, dolne zrodlo ma znaczenie, wiec, biorac tylko to pod uwage, gruntowki sa lepsze. Sam posiadam powietrzna, w nieidealnym domu (czesc grzejniki, dosc surowy klimat podhala) i grzalka pracowala raptem 24h w sezonie.
   • Inżynier 2022-07-27 11:43:45
    Kolego, trochę jesteś na bakier. Instalacja PV bez podpinania do sieci jest w stanie zapewnić ciepło dla budynku przez cały rok. W grę wchodzi pewien pomysł który został już przetestowany i działa aż miło. Powtarzam! że system jest bez udziału sieci energetycznej. Żadnego gazu żądnych paliw, bezemisyjny układ odnawialny. Teraz testowany jest sposób zaopatrzenia w energię elektryczną z tego pomysłu co ostatecznie ma doprowadzić do swoistej kogeneracji opartej wyłącznie na instalacji PV off-grid (czyli bez podpięcia do sieci i żadnych akumulatorów). Testowany model (historyczna produkcja PV z 3 lat Dolny Śląsk) potwierdził że instalacja 25kWp czyli ok 120m2 paneli (z użyciem średniej jakości pomp ciepła w każdym budynku) zabezpieczy w całoroczne ciepło 6-7 budynków o zapotrzebowaniu rocznym ok 21MWh. Więc nie napinaj się z tą swoją siecią energetyczną. Układ zostanie zaprezentowany jako kompleks ciepłowniczo-energetyczny dla zespołu kilku budynków po sprawdzeniu możliwości pozyskania energii elektrycznej z założonego układu. Reasumując: instalacja PV off-grid zabezpiecza zespół budynków w całoroczne ciepło i en.elektryczną.
   • Michał 2022-07-27 15:20:20
    Inżynier, nie jest Ci głupio ogłaszać takie rewelacje? Jest coś! lecz nie wiadomo co... Jestem otwarty na zmianę zdania, na temat pomp ciepła. Zapewniam Cię że będę się cieszył, jak w końcu będzie coś, co będzie sensowną alternatywą. Jak na razie, to co powiedziałeś, to bełkot anonimowej osoby, na bliżej nieokreślony temat. Z twojej wypowiedzi, nie da się nawet w mglisty sposób, wyobrazić sobie co to niby jest.
   • Energet 2022-07-31 14:36:23
    Do Tomka Grzałka to dodatkowy element (niezbyt drogi w energii czynnej droższy ze względu na moc maksymalną płatną cały rok) ale ja piszę także o sprawności przetwarzania energii elektrycznej w ciepło w pompie powietrznej przy niskich temperaturach zewnętrznych (bez włączania grzałki). W obiegu na tym portalu często w propagandzie nikt nie odróżnia pomp ciepła przypisując pozytywne cechy jednej pompy wszystkim pompom. Na to zawsze namawiam aby pisząc o pompach ciepła pisać o jakie pompy chodzi. Dam taki prosty przykład, lansowano pompy ciepła powietrzne dla pokrywania potrzeb ciepłej wody dla szkół i w analizie nie uwzględniano, że szkoły w lipcu i sierpniu nie pracują. To samo należy brać pod uwagę np przy fotowoltaice bo profil zużycia ma ogromną rolę przy opłacalności.
   • Energet 2022-07-31 14:43:40
    Do Inżyniera Jestem na bakier z rozwiązaniem które proponujesz, bo poza tobą i kilkoma innymi osobami (być może) nie jest to rozwiązanie znane. Ale nie jestem na bakier z profilami zużycia i produkcji a te czyli potrzeby ludzi i fizyka są trudne do ukształtowania, Potrzeby ludzi (ich kosztem) da się kształtować (to się nazywa realny komunizm) ale fizyki to nawet towarzysz Stalin nie był w stanie zmienić. Bajki opowiadasz. Nie istnieją takie genialne rozwiązania o których piszesz. Elementarne nałożenie profilu produkcji z PV na profil odbioru energii elektrycznej i ciepła dowodzi, że się nie da, o czym napisałem w moim drugim tekście.
  • Inżynier 2022-07-27 18:32:01
   Michał! nie jest Ci głupio pytać czy nie jest mi głupio? Nie jest mi głupio bo napisałem, że układ jest testowany i zostanie zaprezentowany po zakończeniu testów i badań - rok może dwa. Etap 1 jest zakończony - teraz pracujemy nad etapem 2. Co mam tu ogłosić szczegóły tego rozwiązania? - nie jest Ci głupio proponować coś tak głupiego?
   • Michał 2022-07-27 18:58:04
    Nie jest mi głupio, pytać Ciebie, czy jest Ci głupio. Jeżeli macie coś w fazie testów, to nie ogłasza się rewelacji, jak nie można o niej nic powiedzieć. Po tym co napisałeś, rozumiem że będzie rewolucja na skale, przynajmniej europejską :) Czekam z wypiekami na twarzy
   • Michał 2022-07-29 15:16:19
    Inżynier... widziałem kilka twoich postów na tym portalu. Żałuje że wdałem się z tobą w polemikę. Po wypowiedziach, widać twój wyraźny związek z partią rządzącą....

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.126.232
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!