PARTNERZY PORTALU

Upadłości, a za progiem nowy boom - w fotowoltaice skończył się czas "miękkiej gry"

Upadłości, a za progiem nowy boom - w fotowoltaice skończył się czas "miękkiej gry"
Columbus Energy naliczył byłym sprzedawcom po 100 tys. złotych kar Fot.Minutor Energy

Gdy rynek polskich mikroinstalacji fotowoltaicznych wpadł w dołek, wielu było takich którzy "spadli z wysokiego konia", bo zaczęli zarabiać znacznie mniej lub w ogóle. Niektóre firmy upadły. Czym się to wszystko ostatecznie skończy? Branża właśnie porządkuje się na naszych oczach, trwa czas wzajemnych, często brutalnych rozliczeń. 

 • Na koniec 2021 roku w Polsce było milion prosumentów, a firmy nie nadążały z realizacją zamówień. Nowelizacja ustawy, wysoka inflacja i zaburzone łańcuchy dostaw przystopowały jednak polski rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych.
 • Doszło nawet do głośnego bankructwa Stlio Energy. Trudna sytuacja spowodowała też, że w niektórych firmach, jak Columbus, toczy się ostry spór z byłymi współpracownikami. 
 • Rynek właśnie się porządkuje i startuje na nowo. W czerwcu i lipcu znów sprzedaż ruszyła pełną parą.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (25)

Do artykułu: Upadłości, a za progiem nowy boom - w fotowoltaice skończył się czas "miękkiej gry"

 • Kamil 2022-07-28 14:27:57
  Sam miałem kilka ofert, między innymi od takich firm jak Stilo czy Columbus - ciesze sie, że ich nie wybrałem, bo instalacja droższa o 10 tys niż w lokalnej firmie :/ ostatecznie zamontowałem w Ecowatt póltora roku temu, wszystko śmiga jak należy, teraz firma montuje też pompy ciepła i też juz mamy zaplanowany montaz na koniec sierpnia, ogólnie widać, że firma się rozwija i tylko takie firmy beda mialy sens i utrzymaja się na rynku. Dobra usluga za rozsądna cene, a nie tylko wyżyłować klienta który się nie zna ani na rynku ani nie jest w temacie.
 • kasia 2022-07-26 21:15:47
  Są jednak firmy na rynku, które nadal działają i mają wiele realizacji, polenergia fotowoltaika na przykład montuje instalacja na trenie całego kraju. I mają bardzo dobre recenzje
 • Prosument 2022-07-26 09:15:03
  Z firmami instalacyjnymi FV jest jak z ekipami budowlanymi. Niewielkie, elastyczne, najlepiej jak pracuje również właściciel. W dużych firmach, dyrektorzy, akwizytorzy, samochody służbowe.... to napędza koszty. Zamówcie zbudowanie domu w dużej firmie budowlanej, a zróbcie to samo w rodzinnej firmie góralskiej. Różnica kosztów widoczna od razu! Podobnie z FV.
 • Kulfon 2022-07-26 06:05:29
  Dobry handlowiec zarabiał 40k.... Hahaha kto takie głupoty pisze? Może odrazu milion? Pracowałem w największych firmach i tam topka zarabiała powyżej 20k. Średnia pensja handlowca to 6k. Bo większość nic nie sprzedawała albo 1-2 instalacje miesięcznie. 10% robiło po ponad 60kW miesiąc w miesiąc
  • Patryk 2022-07-26 08:14:20
   Zgadzam się w 100%, że dobry handlowiec zarabiał, a u nas nadal zarabiają po 40-50k najlepsi.
   • Patyk 2022-07-26 19:05:59
    Zgadzam się również i potwierdzam byłem ta instalacja i tymi 40tysiacami
 • Michał 2022-07-25 18:13:52
  Nie rynek się porządkuje, tylko bańka na naszych oczach pęka. Fotowoltaika nadaje się do zasilania klimatyzacji w lecie, w zimie jest bezużyteczna. A żeby odebrać zimą, to energię trzeba wytworzyć w konwencjonalnych elektrowniach. Jak ktoś się chce przekonać, jaka to jest utopia, niech sobie policzy sam. Wystarczy aplikacja kalkulator na Windowsie. W Polsce mamy około 5 milionów domów jednorodzinnych. Pompa ciepła, w domu jednorodzinnym pobiera około 1,5 do 2,0 KWh z sieci elektrycznej. Przy tej utopijnej ideologii, że wszyscy będą korzystać z jednego źródła ciepła, policzcie sobie ile musi być zabezpieczonej elergii elektrycznej na ten jeden cel. Jaki to jest procent ogółu energii produkowanej w Polsce. Policzcie sami, ja już się przekonałem że to jest utopia.
  • Mario 2022-07-25 18:21:35
   zgadzam się, obecna fotowoltaika to trochę taki "Adam Słodowy" naszych czasów jeśli wiesz o czym mówię :(
   • Michał 2022-07-25 18:56:40
    Wiem co to znaczy, urodziłem się w latach 70-tych Cieszę się chociaż z tego, że nie jestem sam, w tym spostrzeżeniu.
  • Maniek 2022-07-25 19:29:52
   Z jednej strony racja bo rzeczywiście zimą (choć nie tyle zimą co raczej w krótkie, ponure i pochmurne dni) fotowoltaika mało produkuje ale akurat w tym czasie produkcja prądu w elektrociepłowniach ma znacznie większe możliwości bo tam jest duża zależność od możliwości produkcji ciepła. Teraz w lipcu prądu w elektrociepłowniach prawie się nie produkuje bo nikt nie chce odbierać ciepła a zrzut do rzek już jest zakazany. A dodatkowo fotowoltaika idealnie wpasowuje się z podażą prądu na który popyt wytwarzają urządzenia klimatyzacyjne. Także spostrzeżenia właściwe ale wnioski błędne.
   • Michał 2022-07-26 08:36:12
    Czytam co napisałeś i się zastanawiam na co odpowiadasz? Ale chyba nie na moją wypowiedz. Przecież na początku napisałem, fotowoltaika doskonale nadaje się do zasilania klimatyzacji. W zimie zapotrzebowanie na prąd jest dużo większe niż w lecie, dla tego elektrownie mają problem z produkcją prądu, przeznaczonego na odbiór z fotowoltaiki. A że tak jest, najlepszym dowodem są zmiany w zawieranych umowach, osób które fotowoltaikę zainstalowały. Wcześniej można było odebrać 80% teraz już tylko 50%. Jak uwikłają większą cześć społeczeństwa w tą technologię, zakończy się na 0% (zero)
  • Energet 2022-07-25 23:09:33
   Problem z pompą ciepła (powietrzną) jest jeszcze większy, bo przy minus 20 tak naprawdę grzeje prądem z bardzo słabym przełożeniem. Czyli układ wymaga dużej mocy elektrycznej. A fotowoltaika przez swoją charakterystykę produkcji niszczy system elektroenergetyczny, bo wymaga bardzo dużej dynamiki innych źródeł a systemowo w zasadzie nie znaczy nic. Proponuję aby popierający fotowoltaikę zbudowali model systemu z fotowoltaiką zapewniającą np 50% produkcji rocznej. Jakie wyjdą im moce, jaka dynamika zmian dziennych i rocznych i jaka rezerwa mocy potrzebna w systemie. I na koniec ile fotowoltaiki nie da się wykorzystać. I jak to wszystko wpływa na ceny.
   • CJSS 2022-07-26 14:24:08
    Różnica między zimą, a latem już nie jest tak bardzo duża, w szczytach około 3 GW, także latem fotowoltaika może znacznie wspomagać system.
   • Jerry 2022-07-26 21:53:47
    Coraz więcej darmowej Energi z paneli a ceny prądu w kosmos coś chyba tu nie gra.
   • Energet 2022-07-26 23:02:58
    Do CJSS Przemyśl co robi fotowoltaika podam krótki model. Budujemy go jako znaczącą część systemu (50% produkcji rocznej). W Polsce średnia moc np 12 000 MW. Do tego potrzeba mocy zdecydowanie ponad 120 000 MWp czyli 5 razy więcej niż moc szczytowa. A w nocy trzeba uruchamiać codzień latem 25 000 MW z elektrowni sterowalnych. Od zera do 25 000 MW. Latem pracuje przy znakomitym słońcu mniej niż 1/5 fotowoltaiki (co z resztą)? Jak w taki model wprowadzić elektrownię atomową z jazdą od zera do mocy maksymalnej już przy udziale rocznym fotowoltaiki na poziomie 10% produkcji rocznej. Życzę spokojnych nocy inżynierom ruchowym i społeczeństwu.
   • Tomek 2022-07-27 08:53:19
    Tak, dolne zrodlo ma znaczenie, wiec, biorac tylko to pod uwage, gruntowki sa lepsze. Sam posiadam powietrzna, w nieidealnym domu (czesc grzejniki, dosc surowy klimat podhala) i grzalka pracowala raptem 24h w sezonie.
   • Inżynier 2022-07-27 11:43:45
    Kolego, trochę jesteś na bakier. Instalacja PV bez podpinania do sieci jest w stanie zapewnić ciepło dla budynku przez cały rok. W grę wchodzi pewien pomysł który został już przetestowany i działa aż miło. Powtarzam! że system jest bez udziału sieci energetycznej. Żadnego gazu żądnych paliw, bezemisyjny układ odnawialny. Teraz testowany jest sposób zaopatrzenia w energię elektryczną z tego pomysłu co ostatecznie ma doprowadzić do swoistej kogeneracji opartej wyłącznie na instalacji PV off-grid (czyli bez podpięcia do sieci i żadnych akumulatorów). Testowany model (historyczna produkcja PV z 3 lat Dolny Śląsk) potwierdził że instalacja 25kWp czyli ok 120m2 paneli (z użyciem średniej jakości pomp ciepła w każdym budynku) zabezpieczy w całoroczne ciepło 6-7 budynków o zapotrzebowaniu rocznym ok 21MWh. Więc nie napinaj się z tą swoją siecią energetyczną. Układ zostanie zaprezentowany jako kompleks ciepłowniczo-energetyczny dla zespołu kilku budynków po sprawdzeniu możliwości pozyskania energii elektrycznej z założonego układu. Reasumując: instalacja PV off-grid zabezpiecza zespół budynków w całoroczne ciepło i en.elektryczną.
   • Michał 2022-07-27 15:20:20
    Inżynier, nie jest Ci głupio ogłaszać takie rewelacje? Jest coś! lecz nie wiadomo co... Jestem otwarty na zmianę zdania, na temat pomp ciepła. Zapewniam Cię że będę się cieszył, jak w końcu będzie coś, co będzie sensowną alternatywą. Jak na razie, to co powiedziałeś, to bełkot anonimowej osoby, na bliżej nieokreślony temat. Z twojej wypowiedzi, nie da się nawet w mglisty sposób, wyobrazić sobie co to niby jest.
   • Energet 2022-07-31 14:36:23
    Do Tomka Grzałka to dodatkowy element (niezbyt drogi w energii czynnej droższy ze względu na moc maksymalną płatną cały rok) ale ja piszę także o sprawności przetwarzania energii elektrycznej w ciepło w pompie powietrznej przy niskich temperaturach zewnętrznych (bez włączania grzałki). W obiegu na tym portalu często w propagandzie nikt nie odróżnia pomp ciepła przypisując pozytywne cechy jednej pompy wszystkim pompom. Na to zawsze namawiam aby pisząc o pompach ciepła pisać o jakie pompy chodzi. Dam taki prosty przykład, lansowano pompy ciepła powietrzne dla pokrywania potrzeb ciepłej wody dla szkół i w analizie nie uwzględniano, że szkoły w lipcu i sierpniu nie pracują. To samo należy brać pod uwagę np przy fotowoltaice bo profil zużycia ma ogromną rolę przy opłacalności.
   • Energet 2022-07-31 14:43:40
    Do Inżyniera Jestem na bakier z rozwiązaniem które proponujesz, bo poza tobą i kilkoma innymi osobami (być może) nie jest to rozwiązanie znane. Ale nie jestem na bakier z profilami zużycia i produkcji a te czyli potrzeby ludzi i fizyka są trudne do ukształtowania, Potrzeby ludzi (ich kosztem) da się kształtować (to się nazywa realny komunizm) ale fizyki to nawet towarzysz Stalin nie był w stanie zmienić. Bajki opowiadasz. Nie istnieją takie genialne rozwiązania o których piszesz. Elementarne nałożenie profilu produkcji z PV na profil odbioru energii elektrycznej i ciepła dowodzi, że się nie da, o czym napisałem w moim drugim tekście.
  • Inżynier 2022-07-27 18:32:01
   Michał! nie jest Ci głupio pytać czy nie jest mi głupio? Nie jest mi głupio bo napisałem, że układ jest testowany i zostanie zaprezentowany po zakończeniu testów i badań - rok może dwa. Etap 1 jest zakończony - teraz pracujemy nad etapem 2. Co mam tu ogłosić szczegóły tego rozwiązania? - nie jest Ci głupio proponować coś tak głupiego?
   • Michał 2022-07-27 18:58:04
    Nie jest mi głupio, pytać Ciebie, czy jest Ci głupio. Jeżeli macie coś w fazie testów, to nie ogłasza się rewelacji, jak nie można o niej nic powiedzieć. Po tym co napisałeś, rozumiem że będzie rewolucja na skale, przynajmniej europejską :) Czekam z wypiekami na twarzy
   • Michał 2022-07-29 15:16:19
    Inżynier... widziałem kilka twoich postów na tym portalu. Żałuje że wdałem się z tobą w polemikę. Po wypowiedziach, widać twój wyraźny związek z partią rządzącą....

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.21.70
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!