URE: trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii

URE: trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii
Trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii Fot. Apator

Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała we wtorek szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

 • "Proszę pozwolić nam popracować w ciszy i spokoju, bo podgrzewanie atmosfery mówiąc, że to będzie 40 proc. (podwyżki) jest w tym momencie trochę niezasadne - dlatego, że musimy obejrzeć co spółki przyniosły we wnioskach taryfowych" - tłumaczyła dyrektor podczas jednej z wtorkowych sesji 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
 • Jak przekazał w ubiegłym tygodniu prezes Enei Paweł Szczeszek, firma będzie wnioskować o podwyżkę taryfy na energię dla gospodarstw domowych i byłaby zainteresowana jej wzrostem o blisko 40 proc.
 • Również Tauron - jak mówił podczas wtorkowej dyskusji w Katowicach prezes spółki Tauron Sprzedaż Rafał Soja - przygotowuje obecnie wniosek taryfowy, uwzględniający "obiektywne czynniki" warunkujące oczekiwany wzrost cen prądu. Prezes nie zdradził, o jaką podwyżkę zamierza wnioskować Tauron.

"Chcemy minimalizować dla odbiorców skutki tego, co dzieje się w przestrzeni rynku hurtowego. Myślę, że finalnie będzie to można zobaczyć w naszym wniosku i w ostatecznych decyzjach, które będą zapadały związanych z kształtowaniem cen dla gospodarstw domowych w roku 2022" - zadeklarował Rafał Soja.

Dyr. Małgorzata Kozak z Urzędu Regulacji Energetyk przypomniała, że cena energii nie jest jedyną składową rachunku, jaki otrzymują odbiorcy końcowi; druga znacząca część rachunku to opłaty dystrybucyjne. Dyrektor przyznała, że obecna sytuacja rynkowa w całej Europie sprzyja wzrostom cen energii.

"Nie możemy zamykać oczu na rzeczywistość. W tej chwili ceny uprawnień do emisji CO2 są po prostu prawie szokujące - jeszcze w listopadzie zeszłego roku nikomu nie śniła się cena 60 euro za tonę" - mówiła przedstawicielka URE. "W tej chwili rzeczywiście obserwujemy te wzrosty i one nie pozostaną bez wpływu na decyzje regulatora" - dodała.

Dyr. Kozak oceniła, że z problemem rosnących cen energii zmaga się obecnie cała Europa - w niektórych krajach ceny dochodzą do 150 euro za megawatogodzinę.

"W związku z tym regulator nie może zamknąć się na problemy spółek" - powiedziała przedstawicielka URE, zastrzegając, iż podstawą oceny regulatora będą złożone przez firmy energetyczne wnioski taryfowe. Dyr. Kozak zaznaczyła, iż kalkulując propozycje wzrostu cen nie należy patrzeć wyłącznie na obecne hurtowe ceny energii, ponieważ część dostaw była kontraktowana wcześniej.

"Nie można mówić, że to będą takie gigantyczne wzrosty (…). Zobaczmy, co przyniosą spółki w taryfach, jakie będzie uzasadnienie do wniosków, w jakim czasie dokonywano zakupów" - tłumaczyła dyrektor. Jej zdaniem, aby uzyskać całościowy obraz sytuacji, należy też zaczekać na regulacje chroniące odbiorców wrażliwych, nad którymi pracuje obecnie resort klimatu.

W ocenie dyr. Kozak, wsparcie dla odbiorach wrażliwych i narażonych na ubóstwo energetyczne jest niezbędne, trzeba jednak - jak mówiła - mieć świadomość, iż "rekompensowanie wzrostu cen dla odbiorców najuboższych nie uchroni ich przed podwyżkami cen towarów i usług, ponieważ te ceny uderzą w każdy sektor gospodarki".

"Jeżeli chodzi o przyszłoroczny wzrost cen (energii - PAP), to poczekajmy. Pamiętajmy, że cena energii to jedna z wielu składowych na rachunku odbiorcy. Poczekajmy na regulacje ministerstwa dotycząc odbiorcy wrażliwego - zobaczmy jak to się będzie kształtowało i kto za to zapłaci. Spróbujmy też wykorzystać ten bardzo duży wzrost do tego, aby przemyśleć naszą politykę w odniesieniu do wielu aspektów rynku energii, w tym prosumentów, rozwoju sieci, wspólnot energetycznych, bilansowania lokalnego" - podsumowała w Katowicach dyrektor.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin w niedawnym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział, że dziś wszyscy mają świadomość tego, iż jest drożej, a rosnące ceny energii trzeba odzwierciedlić w taryfach.

"Sygnałów, jakie to będą konkretnie podwyżki, jeszcze nie mamy. O tym zapewne dowiemy się wtedy, kiedy spółki (energetyczne) rzeczywiście złożą swoje wnioski taryfowe. Nie jest zaskoczeniem, że nie będą to podwyżki odzwierciedlające poziom inflacji, ale znacznie wyższe. Padają różne liczby i rzeczywiście poruszamy się raczej na poziomie dwucyfrowym niż jednocyfrowym" - mówił szef URE.

W miniony piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że przepisy dotyczące ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii mają zacząć obowiązywać od 2022 r., a projekt "na dniach" powinien otrzymać wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu.

 

×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: URE: trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii

 • rew 2021-09-22 20:15:41
  Dlaczego więc rząd PIS dalej blokuje budowę wiatraków w Polsce? Każde nowe źródło energii powoduje obniżenie cen z powodu konkurencji.
 • Lala 2021-09-22 14:48:56
  Dostawa ee na 2022. Zakup dla grupy kapitałowej - wzrost o 50% w stosunku do bieżącego roku. W przypadku gazy - wzrost o 245%.
 • Piotr 2021-09-22 11:23:04
  A ja bym zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt cen energii dla odbiorców (domowych, biznes i przemysł). Na jej cenę składa się nie tylko koszt jej nabycia umownie przyjmijmy - z elektrowni - i ta rzeczywiście wszędzie bardzo wzrasta głównie z uwagi na wskazywany wzrost cen uprawnień do emisji CO2 do 60 Euro, ale także dodatkowe obowiązkowe składniki jak: akcyza - i tutaj brak zmiany, utrzymujemy na szczęście na obniżonym poziomie 5 zł/MWh. Natomiast są jeszcze koszty związane z obowiązkiem nabycia świadectw pochodzenia energii (takie parapodatki na wsparcie zielonej energii) oraz tzw. białych certyfikatów związanych z efektywnością energetyczną. Na przestrzeni jakiś 3 m-cy (a szczególnie ostatniego) ceny tych świadectw bez sensownego uzasadnienia poszybowały o ok. 45% i 60%, co przekłada się na wzrost ceny o kolejne jakieś 15 zł/MWh, z czego zdecydowana większość jakieś 13 zł wynika ze wzrostu cen świadectw "zielonych". Ministerstwo ustalając poziom obowiązku na kolejny rok szacowało, że ceny tych świadectw powinny utrzymywać się na poziomie 120-150 zł, a tymczasem osiągnęły właśnie poziom ok. 220 zł!!. Świadectwa te przysługują producentom zielonej energii korzystającym z tego poprzedniego systemu wsparcia. I o ile dotychczas osiągali łączne przychody na poziomie powiedzmy 250 zł(energia - BASE roczny) + 140 zł (świadectwa) = 390 zł, tak teraz wynosi to 400 zł + 220 = 660 zł. A dotyczy to wytwórców, którym koszty się niespecjalnie zmieniły, bo nie ponoszą kosztów podwyżki węgla i kosztów uprawnień do emisji CO2. To wzrost czystego zysku o jakieś 270 zł/MWh. Myślę zatem, że spokojnie jest miejsce na korektę poziomu obowiązkowego umorzenia, która pozwoli obniżyć koszty dla odbiorców, bez nieuzasadnionego uszczerbku do beneficjentów systemu. De facto same obecne ceny energii zapewniają tym producentom taki sam poziom wsparcia, jak dotychczas cena energii + świadectwa. Przy tych wzrostach kosztów energii dla odbiorców sądzę, że warto się nad tematem pochylić bo bez specjalnych strat (a tylko poprzez ograniczenie nieuzasadnionych zysków) można koszt energii obniżyć o te 15-25 zł/MWh - w zasadzie wystarczy skorygować w wydanym rozporządzeniu poziom obowiązku umorzenia świadectw na przyszły rok, albo określenia juź teraz istotnego obniżenia na lata kolejne.
 • karol 2021-09-22 09:39:02
  Zyski spółek energetycznych rosną. Tauron za 1 kwartał wzrost 156% r/r. Enea za 1 półrocze ponad 760 mln zysku (strata 86 za 1 półrocze 2020). I to nie dzięki oszczędnościom, nowym technologiom itp. tylko dzięki wzrostowi cen. A fotowoltaika zabiera klientów i będzie bieda.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.224.102
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!