PARTNERZY PORTALU

Usługi Demand Side Reponse pozwalają na zwiększenie udziału żródeł odnawialnych

Usługi Demand Side Reponse pozwalają na zwiększenie udziału żródeł odnawialnych
mat.pras.
  • Autor: Artykuł Enel X
  • Dodano: 01-03-2022 09:12

Zwiększanie ilości źródeł zdecentralizowanych, w tym odnawialnych źródeł wytwarzania i równoczesne zapewnianie stabilnych dostaw energii elektrycznej jest możliwe w przypadku działającej w odpowiednio elastyczny sposób sieci elektroenergetycznej.  Jednym ze sposobów na osiąganie tego celu jest zwiększanie udziału usług Demand Side Response (DSR), czyli redukcji poboru mocy na wezwanie operatora sieci. Firmy uczestnicząc w usługach DSR nie tylko mogą zarabiać i zmniejszać ryzyko blackoutów, ale także przyczyniać się do rozwoju źródeł odnawialnych.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem podsumowującym trwający 4 lata projekt badawczy EU-SysFlex: Rozwiązania w zakresie działania systemu i elastyczności umożliwiające integrację 50% OZE do 2030 roku.

Projekt ten zidentyfikował niedobory techniczne przyszłego systemu elektroenergetycznego. Tylko poprzez zwiększenie elastyczności odbioru nasz system elektroenergetyczny będzie gotowy na włączanie większej ilości źródeł odnawialnych, które cechują się zmiennością wytwarzania. Równocześnie zwiększa się efektywność działania istniejących zasobów, bez konieczności inwestowania w nowe.

Dobrą wiadomością jest to, że większość technologii jest już dostępna. To, co jest teraz potrzebne, to przyspieszenie wdrożenia na rynku, twierdzi Vera Silva, dyrektor ds. technologii w GE Grid Solutions. Nie możemy dalej obsługiwać systemu tak, jak dzisiaj – podkreśla Silva. Biorąc za przykład Irlandię, powiedziała, że prognozy na 2030 r. wykazały, że funkcjonowanie sieci byłoby niestabilne w 50% przypadków, jeśli nic nie zostanie zrobione, aby lepiej zsynchronizować przepływy energii elektrycznej.

Irlandia mająca system elektroenergetyczny stosunkowo słabo połączony z innymi, jest dobrym przykładem, gdzie dzięki m.in. DSR może włączać do sieci ogromne ilości sieci odnawialnej. Enel X jest największym agregatorem usług DSR w Irlandii dostarczając operatorowi istotną część rezerw mocy niezbędnych dla bilansowania systemu.

EirGrid, irlandzki operator sieci elektroenergetycznej był w stanie stabilnie funkcjonować nawet z  96%  udziałem energii wiatrowej jak stało się w dniu 6 lutego tego roku.

Potencjał DSR wciąż w znacznej mierze niewykorzystany

Biorąc pod uwagę doświadczenia Irlandii wydaje się, iż w Polsce jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Udział w programach DSR jest bardzo korzystny nie tylko dla operatora i odbiorców, ale także dla wytwórców energii z OZE, które stanowią obecnie najtańsze źródło energii i zapewniają zmniejszenie zależności od importu gazu i węgla.

Tabela opracowana na podstawie US Department of Energy, Korzyści z demand response na rynkach energii elektrycznej i rekomendacje dla ich osiągnięcia, luty 2006:

W Polsce odbiorcy biorą udział w programach DSR najczęściej udział za pośrednictwem agregatora takiego jak Enel X, który znacząco ułatwia wejście do programu.  Korzyścią podpisanie umowy z agregatorem jest to, że odbiorca nie ponosi żadnych kosztów czy ryzyka kar za brak redukcji. Programy są już atrakcyjne dla odbiorców, którzy mają możliwą moc redukcji na poziomie minimum 200-300 kW. 

Szukaj więcej informacji na https://www.enelx.com/pl/pl/demand-side-response.×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Usługi Demand Side Reponse pozwalają na zwiększenie udziału żródeł odnawialnych

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.147.50
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!