Vattenfall rozważa dwie inwestycje w bezemisyjne elektrownie w Polsce. Jedną chce zrealizować w stolicy, druga polegałaby na budowie nowego zakładu o mocy 1,6 GW
- W Polsce rozważamy równolegle dwie inwestycje. Jedna polegałaby na modernizacji Elektrociepłowni Siekierki, druga to budowa od podstaw dwóch bloków o mocy 800 MW każdy - powiedział "Rz" Andrzej Kuciński, główny specjalista ds. ochrony środowiska Vattenfall Heat Poland.
Nowy zakład będzie przystosowany do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Nie powstanie jednak wcześniej niż w 2015 r. Do tego czasu koncern może dostosować warszawską Elektrociepłownię Siekierki do zeroemisyjnej technologii.
- Koszty tych inwestycji są ogromne, dlatego nie wyobrażam sobie ich realizacji bez wsparcia z unijnych funduszy - dodaje Andrzej Kuchciński, który zaprezentował koncepcję zeroemisyjnej elektrowni podczas konferencji firmy analitycznej Point Carbon.
WEC Siekierki koncern planuje wydać nawet 2 mld zł m.in. na zwiększenie mocy elektrowni i instalacje odsiarczania spalin. Jednocześnie zaawansowane są plany przestawienia warszawskiej Elektrociepłowni Wola na gaz, co pozwoliłoby na dwukrotne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Zakład produkujący rocznie 465 MWt ciepła jest opalany mazutem. Vattenfall nie ujawnia jeszcze czasu rozpoczęcia ani wielkości planowanej tam inwestycji - wyjaśnia dziennik.
Szwedzka firma w połowie przyszłego roku ma otworzyć pierwszą, bezemisyjną instalację o mocy 30 MW. Pilotażowy projekt jest realizowany kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską, w niemieckim Schwarze Pumpe.
Do redukcji dwutlenku węgla zmusza przemysł Komisja Europejska. Na lata 2008 - 2012 zmniejszyła limity emisji tego gazu - przypomniała "Rzeczpospolita".